• İstanbul19 °C
  • Erzincan9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KUTLUOVA KÖYÜ
10 Aralık 2005 Cumartesi 00:00

KUTLUOVA KÖYÜ

KUTLUOVA KÖYÜ (Salamat)  Kerer ve Cevizlik Köylerinin alt tarafına, Koliktepenin dibindeki düz bir arazinin içine kurulan köye girdiğimizde, yalnızlığına havlayan yalnız bir köpek ve

KUTLUOVA KÖYÜ (Salamat)

 

Kerer ve Cevizlik Köylerinin alt tarafına, Koliktepenin dibindeki düz bir arazinin içine kurulan köye girdiğimizde, yalnızlığına havlayan yalnız bir köpek ve yorgun tüten bir evin bacası karşıladı bizi. Neden sonra yukarılardan tarlaların içinden bir yerlerden Ramazan HANÇER amca bulundu geldi. Bir zamanlar Kemah Bey’lerinden Ali Bey’e aitken, şimdi kendisinin olan konağa aldı davetsiz konukları. Bu köyün yeri de Ali Bey’inmiş. O’ndan satın alarak gelip yerleşmişler buraya.

İlçeye 24 km uzaklıkta olan köy, eskiden 22 haneymiş. Şimdilerde yaz aylarında 18 haneye çıksada, kışın 3 ev kalıyormuş hepsi. Köyün bir de Gamerik mezrası varmış az ötede bir yerde. Köy ismini herhalde böyle düz ve verimli bir arazinin içine kurulmuş olmasından alıyor diyor Muhtar Dursun OVACIKLI.

Köyün üst tarafında Tavşanpazarı Tarlaları var. Köylerinin içinden Ermelik Deresi akıyor. Cevizlik mevkiindeki Fındıklı suyundan geliyormuş.1966 da açılan köyün ilkokulu 1988 de kapanmış.

Kaynak: Kemah Kitabı,Bir Derkenar Yılmaz Kurt (Eski Kemah Kaymakamı)

Bu haber toplam 3004 defa okunmuştur
YORUMLAR
KÖYÜMÜZ
TOLGA ALTUNTAŞ
http://www.youtube.com/watch?v=jjF1C45Ll54
14 Şubat 2014 Cuma 17:15
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA