• İstanbul24 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Kemahta
29 Mayıs 2012 Salı 00:00

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Kemah'ta

TARİH KÜLTÜR DOĞA SAĞLIK VE İNANÇ TURİZMİNDE BENDE VARIM DİYEN MENGÜCEK OĞULLARI DİYARI SANCAK ŞEHRİNDE KUDAKA TURİZM ÇALIŞTAYIMengücekoğulları Diyarı Sancak Şehri Kemah’ta turizm

TARİH KÜLTÜR DOĞA SAĞLIK VE İNANÇ TURİZMİNDE BENDE VARIM DİYEN MENGÜCEK OĞULLARI DİYARI SANCAK ŞEHRİNDE KUDAKA TURİZM ÇALIŞTAYI

Mengücekoğulları Diyarı Sancak Şehri Kemah’ta turizm alt yapısı ve turizm potansiyelinin geliştirilmesi için ilçemizde yerinde incelemeler yapmak ve sancak şehrimizde bulunan turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması için bilgilendirme çalıştayı yapılmak üzere Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansından değerli hocalarımız Sancak Şehrimizi ziyaret ettiler.

Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi İnovasyona Dayalı Turizm Stratejisi ve Eylem Planı’nı hayata geçirecek il komiteleri oluşturuldu. Yeni yapılanma çerçevesinde Bayburt ve Erzincan’da 3, Erzurum’da ise 6 adet Turizmi Geliştirme Komitesi görev yapacak. Yeni yapılanma, Kış ve Spor Turizmi Proje Komitesi, Tarih ve Kültür Mirası Turizmi Proje Komitesi, Macera ve Doğa Sporları Turizmi Proje Komitesi, Ekoturizm ve Agroturizm Proje Komitesi, Kongre, Incentive ve Fuar Turizmi Proje Komitesi Medikal ve Sağlık Turizmi Proje Komitesinden oluşuyor.


Sancak Şehrimiz Kemah’tan Belediye Başkanlığımızdan üç komisyona da komisyon başkanlığına ve üyeliklerine seçildi. Tarih ve Kültür Mirası Turizm Komitesi ilçemizde yapmış olduğu araştırmalar ile ilçemizin saklı bir cennet bahçesi olduğunu belirttiler. Sancak Şehri kadim tarihi ile bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Sancak Şehrimizin adı ile bütünleşen Kemah Kalesi içinde bulunan gizemli derhizler ile ziyaretçileri farklı zamanlarda yolculuğa çıkardı. Belediye Başkanı Hüsamettin ŞANAL; “ Kadim tarihi ile medeniyetler beşiği olan Sancak Şehri, Dünyada bulunan yedi harikadan sonra sekizinci olmaya adaydır. İşte bu kadar değerli yapılara sahip Sancak Şehrimizin en iyi şekilde tanıtılması ve projeler ile var olan potansiyelinin ortaya çıkarılması gerekmektedir.” Dedi.


Sancak Şehrimizin turizm potansiyeli ortaya çıkartmak üzere yapılan çalıştay da fikirler ve projeler gündeme getirildi ve neler yapılabileceği konusunda fikir alış verişi yapıldı. Yapılan görüşmeler ile Sancak şehrimizin tarihi öneme sahip el sanatlarına sahip çıkılması için halkımızdan projeler yapılarak Kuzey Doğu Kalkınma Ajansına başvuru yapılarak hibe destekleri alınabileceği, ilçemizle ilgili olarak eski evlerin butik otellere dönüştürülebileceği, bu konuyla ilgili olarak Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğüne müracaat edilebileceğini belirttiler.


Belediye Başkanımız Hüsamettin ŞANAL; “ Sancak Şehrimizde farklıların ortaya konulmasında ilçemizde yaşayan esnaflarımızın duyarlı olması gerekmektedir. Sancak Şehrimizde farkındalık oluşturulması gerekmektedir. Yapılan hizmetler ivme kazandırmak ve Sancak Şehrimizin önemli unsurlarını kurumlar ve esnaflar olarak tanıtmamız gerekmektedir. Bunu yapılmak için mevcut varlığımıza turizm ihtiyaçlarına göre, butik evler, oteller, lokantalar, sosyal mekânlar ve dinlenme alanları oluşturmamız gerekmektedir. ” Dedi.

Ayrıca; Yapılan çalıştaya teşrif eden Kaymakamımız Sayın Hasan ONGU’ya, Erzurum Kudaka yöneticileri Süleyman TOY, Emine Bilgen EYMİRLİ,Erzincan Kudaka Tarih Kültür Komisyon Başkanı İl Kültür Müdürümüz Metin ÇANKAYA, Değerli Komisyon Üyeleri, Erzincan Kudakadan Mustafa Emre AYDIN, Arda AKBULUT, Ahmet TİRYAKİ, Esnaf Odası Başkanımız Sayın Mehmet KÜÇÜKTAŞ’a, Sevgi Pınarım Derneği Başkanı Hatice ŞANAL’a yönetim kurulu üyelerine, değerli esnaf ve sanatkarlara ve değerli Kemah Halkına teşekkür ederiz.

 Kaynak: Kemah Belediyesi

Bu haber toplam 980 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA