• İstanbul16 °C
  • Erzincan27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
M.HAMDİ ARPAG
00 0000 Salı 00:00

M.HAMDİ ARPAG

HAMDi BEY(Mehmed Hamdi ARPAG)Kemahlıdır. Rumi 1298 (1299 H) tarihinde doğmuştur. Babasının adı Hasan Asım Efendi'dir. Musul ve istanbul idadilerini bitirdikten sonra, Darülfünun Tabii Ilimler

HAMDi BEY
(Mehmed Hamdi ARPAG)
Kemahlıdır. Rumi 1298 (1299 H) tarihinde doğmuştur. Babasının adı Hasan Asım Efendi'dir. Musul ve istanbul idadilerini bitirdikten sonra, Darülfünun Tabii Ilimler ve Hukuk dallarında yüksek öğrenimini tamamlayarak diploma almıştır. Fransızca biliyordu.

Önce Genel Borçlar idaresi Damga Nezareti'nde mülazimlik ederek, 1903 yılında görevlendirilmiş ve 1909 yılında Ticaret ve Bayındırlık Nezareti'nde Bayındırlık idaresi mümeyyizliğine ve sonra araştırma kurulu müdürlüğüne geçip, 1916 yılı Dahiliye Nezareti Aşiretler ve Göçmenler Genel Müdürlüğü Yardımcılığına ve sonra bu müdürlüğe atanmıştır.

Mübadele komisyonu üyeliğiyle Yunanistan'a giderek, göçmenlerin hukukunu koruma konusunda değerli hizmetler yapmıştır.
1923 yılında Erzincan milletvekilliğine seçilerek meclise katılmış ve 13 Mayıs 1925 tarihinde 8 bin kuruş maaş ile Viyana elçiliğine atanmış ve 1929 yılı Şubat ayında memuriyetinin ünvanı "büyükelçiliğine" çevrilmiş, maaşı da 12.500 kuruşa yükselmiştir.

Erzincan hakkındaki duygularını şöyle ifade etmektedir:
Erzincan, Anadolu'nun ortasında, her tarafını aydınlatan büyük bir ışık, bir kültür kaynağı olarak kaImıştir. Bu ışıktan Kemah ilçesi de çok yararlanmıştır. Erzincan'a, sevgili memleketime sevgi ve minnetle borçlu ve bağlıyım.

Dünyanın herhangi bir köşesinde olsam, Erzincan'ı ve Kemah'ı çok derin bir özlem ve sevgiyle hatırlarım.

Bu haber toplam 2244 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA