• İstanbul22 °C
  • Erzincan14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
M.ŞEVKİ TİRYAKİOĞLU
00 0000 Salı 00:00

M.ŞEVKİ TİRYAKİOĞLU

TiRYAKiOGlU Mustafa ŞevkiRumi 1287 yılında Kemah'ta dünyaya gelen Mustafa Şevki TiRYAKiGOLU, Urfat Köyü'nden Hacı izzet Paşa ahfadından olan Süleyman efendinin oğludur.ilk eğitimini köyündeki

TiRYAKiOGlU Mustafa Şevki
Rumi 1287 yılında Kemah'ta dünyaya gelen Mustafa Şevki TiRYAKiGOLU, Urfat Köyü'nden Hacı izzet Paşa ahfadından olan Süleyman efendinin oğludur.

ilk eğitimini köyündeki mahalle mektebinde tamamladıktan sonra, istanbul'a giderek Fatih Medresesi'ne devam etmiş ve Rumi 1315 yılında buradan icazet almıştır. Daha sonra, hazırlanıp dışarıdan lise bitirme sınavına girmiş ve aynı yıl istanbul Hukuk Fakültesi'nde okumaya hak kazanmıştır. Hukuk Fakültesi'ndeki dört yıllık başarılı bir öğrencilik döneminden sonra 1319 yılında diplomasını alıp, 35 yıl sürecek olan hakimlik hayatına, Doğu Beyazıt'ta başlamış ve 1935 yılında Adana Ağır Ceza Mahkemesi Reisliğinden emekli oluncaya kadar Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun hemen hemen tüm illerinde görev yapmıştır.

Hukuk Fakültesinden mezun olduğu yıl, kendi köyünden Hürrem beyin kızı Münevver hanım ile evlenip Saadet, Ali, Ayhan ve Nevres isimlerinde dört çocuk sahibi olan Mustafa Şevki bey, 1965 yılında, Erenköy'de vefat etmiş ve iç Erenköy'deki aile kabristanına defnedilmiştir.

Bu haber toplam 1401 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA