• İstanbul19 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mahmut Cantekin İle Erzincan Kemahlılar Derneğini konuştuk...
18 Kasım 2008 Salı 00:00

Mahmut Cantekin İle Erzincan Kemahlılar Derneğini konuştuk...

Sn Başkanım öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Evet, Fatih Bey, teşekkür ederiz böyle bir röportajı bizimle yapacağınızdan dolayı. Ben Mahmut CANTEKİN, 1962 Kemah Kedek Köyü

Sn Başkanım öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

 

Evet, Fatih Bey, teşekkür ederiz böyle bir röportajı bizimle yapacağınızdan dolayı. Ben Mahmut CANTEKİN, 1962 Kemah Kedek Köyü doğumluyum.  İlkokulu köyde, Ortaokul ve Lise tahsilimi Erzincan’da tamamladım. Bir ara İstanbul’da iki yıl kadar ikametimiz oldu. Daha sonra askerlik dönüşü Erzincan’da ikamet etmeye başladık. Şuanda kamu kuruluşu olan Kinto’da, Erzincan Şeker Fabrikasında görev yapmaktayım. Ayrıca ticarî olarak da “Klas Kuru Temizleme” adı altında, kuru temizleme sektöründe hizmet vermekteyiz. Erzincan’da bulunduğumuz süre içerisinde, bulunduğumuz yerlerde, sosyal faaliyetler kapsamında; spor kulüplerinde genel kaptanlık, çalıştığımız işyerinde sendika temsilciliği görevlerinde bulundum. Daha önce çıkan Kemah Haber Gazetesi’nin Erzincan muhabirliğini yaptım. Bir şekilde meslektaş sayılırız. Yaklaşık 1984 yılından bu yana Erzincan’dayım, Erzincan’daki Kemahlılarla iç içeyim. Hep “Kemah’a ne tür katkılar sağlayabiliriz?” çabası içinde olduk. Bu düşünceler doğrultusunda bu güne kadar geldik. Şuan da bu görevdeyiz.

Erzincan Kemahlılar Derneği’nin kuruluşu ve sizin döneminize kadarki kısmını kısaca özetlemek gerekirse neler aktarırsınız?

 

Erzincan Kemahlılar Derneği, 2001 yılında dört yol mevkiine çok yakın bir mekânda farklı hedefleri gerçekleştirmek amacıyla müstakil bir binada kuruldu. Yöre milliyetçiliği gibi çağ dışı düşüncelerden uzak olan derneğimizin misyonu; her şeyden önce gençlerin eğitimine destek vermek, kültürel etkileşimi sağlamak ve insanlar arasında yardımlaşmayı sağlamaktır. Bunun yanında derneğimizin hedeflerinden birisi de Erzincan dışındaki hemşerilerimizle Erzincan’da ve Kemah’taki hemşerilerimiz arasında kültürel bir köprü vazifesi oluşturarak, kültürel kaynaşmayı sağlamaktır. Karşılaşılan çeşitli zorluklara rağmen belirtilen hedeflere büyük ölçüde ulaşıldığını düşünüyoruz. Bizden önceki dernek yönetimi, kurucu başkanımız Sayın Tevfik Telli tarafından kuruldu. Yaklaşık üç dönem, altı yıl aralıksız olarak başkanlığını yaptı. Daha sonra geçtiğimiz 2007 yılında genel kurulda kendisi bu noktada bu işi yeni yönetime devretti. O günden bu güne de biz elimizden gelen gayreti sarf ederek bu günlere kadar getirdik. İnşallah daha güzel şeyler yapacağımıza da inanıyoruz.

 

Sizce Erzincan Kemahlılar Derneği’nin kurulmasının gerekliliği ve yürütülmesi hangi açıdan önem arz etmektedir?

 

Şimdi bu konuya ülke ölçeğinde bakıldığında; demokrasiyle yönetilen ülkelerde, sivil toplum örgütlerinin yönetime yön verme gibi bir misyonları vardır. Taleplerini yasal yollardan yönetime iletmek ve oradan istediklerini alma hakkına sahiptirler. Biz Erzincan’da Kemahlılar olarak, yaklaşık 1500 hane ve 8000 nüfus potansiyeline  sahip bir gurubuz. Bu yerde bu insanların sivil toplum örgütsüz, yetkili bir mercisiz hareket etme lüksleri yoktur. Mutlaka bunların belli bir derneği olması lazımdır. Taleplerini ihtiyaçlarını bu dernek vasıtasıyla yönetime iletmeleri gerekir. Biz bu noktada Erzincan’daki hemşerilerimizi bir araya getirmek, az önce bahsettiğim kültürel ve sosyal faaliyetler kapsamında kaynaştırmak, onları bir arada tutmak, ihtiyaçlarını gidermek ve haklı taleplerini yönetime götürmek, orada çözüm yollarını aramak düşüncesiyle bu derneği kurduk. Bu zamana kadar ta bu işleri yüzde yüz olmasa da büyük ölçüde yaptığımız kanaatindeyiz.

 

Sizin yönetimi devraldıktan sonraki faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

 

Biz yönetimi devraldıktan sonra şu sıkıntı çok ciddi anlamda ortaya çıkmıştı: Kendimize ait bir binamız yoktu. Kirada duruyorduk. Şuan röportajı yaptığımız yer de Kemahlı bir hemşerimizden kiraladığımız bir mekândır. Bunun için de bizim düşündüğümüz ölçüde Kemah’a ve Kemahlıya hizmet veremiyorduk. Onun için böyle bir girişime kalktık.  Erzincan’da yönetimdeki bir büyüğümüz Kenan ÜNSAL ağabeyimizin girişimleriyle Erzincan’da bir bina satın alındı. Şuan o dernek binasında düşüncemiz şuydu. Kemah’tan gelen Belediye Otobüsü ve minibüsler şuan sağda solda duruyordu. Özellikle bayanlar ve çocuklar camii bahçesi ve parklarda duruyordu. Bu da bizim onurumuzu inciten bir olaydı. Bunun için bayanların ve erkeklerin ayrı olduğu, üst katlarda toplantı salonları, konaklamak için yatakhane ve mescit bulunan bir lokal düşünüldü ve alındı. Şuan için bu yerin yapımı devam ediyor. İnşallah kısa sürede bitirir, Kemahlıların hizmetine açarız. O derneğin yeri ve mevkisi noktasında önemli olan şeylerden bir tanesi de Kemah’ta bir yüksekokul açıldı, biliyorsunuz. Bu süreçte biz de zaman zaman insiyatif aldık. Sayın milletvekilimizi,  rektörü ve kaymakamı bir araya getirerek

Onlara yer değişimi noktasında ve açılma konusunda bir görüşme ortamı hazırladık. O noktada bir katkımız da oldu. Kemah’a yüksekokul açıldıktan sonra, özellikle oraya gidecek öğrencilerin gelip otobüsün kalkmasını bekleyeceği ve Kemahlıların orada buluşmasını sağlayacak ortam hazırlamaya çalışıyoruz. Bunda büyük mesafe aldık. İnşallah bahara kalmadan orayı bitirip Kemahlıların hizmetine sunacağız. Bu bir. İkincisi Erzincan’da ne kadar Kemahlı var ve nerede, ne iş yapıyorlar? Bu düşünce ile “Kemah Rehberi” fikri ortaya atıldı.  Bu noktada ciddi bir çalışma yaptık. “Erzincan’daki Kemahlılar Rehberi” ni şuan hazırlıyoruz. Bu noktada köy temsilcilerini tespit ettik. Köy temsilcilerinin, Erzincan’da oturanların, adreslerini, telefonlarını bir reklam ajansına verdik. Şuan dizaynı yapılıyor. Çok kısa süre içerisinde inşallah bunları da hizmette sunacağız. Bunların yanında sosyal faaliyetler kapsamında biz yönetime geldikten sonra ilk olarak bir iftar yemeği vermiştik. Ciddi bir katılım olmuştu. Daha sonrası yaklaşık 1500 kişilik bir aşure programı yaptık. Kutlu Doğum programları yaptık. Bayramlaşma programları her yıl olduğu gibi düzenli olarak devam ediyor. Bu anlamda bir sosyal ihtiyaç olan Kemahlı öğrencilerimize gerek EKEV gerekse İstanbul’daki işadamlarımızla irtibata geçerek yardımcı olduk. Erzincan’daki ihtiyaçları olanlara gerek gıda, gerekse yakacak yardımında bulunduk. Kısacası Erzincan’da olması gereken birçok şeyi, cenazesinden, düğününden bayramına kadar, Kemah’a ve Kemahlıya hizmet verme çabasındayız.

 

Kemah ve köyleri veya Erzincanlıların derneğe bakış açısı nasıl?

 

Erzincanlıların derneğimize bakış açısı şu anlamda; Erzincan’da Kemahlıların bırakmış olduğu intiba çok güzeldir. Herkes Kemahlıya güvenir ki dürüstlüğümüzle bu güveni vermişizdir. Yani Kemahlının yanlış yapmayacağını herkes bilir. Bunun için Erzincan’daki ve Erzincan dışındaki insanların da en fazla güvendiği ve diyalog kurduğu insanlar Kemahlılardır. Onun için Kemahlılar nitelikli insanlardır. Erzincan’ın bize bakışı bu yöndedir. Köylerle ilgili düşüncemiz de; bizim aslî maksatlarımızdan bir tanesi de özellikle ihtiyaçlı olanlara, köyden gelenlere,  gerek kurumlar nezdinde,  gerek hastaneler nezdinde, birtakım girişimlerle ihtiyaçlı arkadaşlarımıza yardımcı olmak. Biz bu noktada bize başvurulduğu zaman yardımcı olmaya çalışıyoruz.

 

 

İstanbul’daki Kemahlılar Derneği veya köy dernekleri ile irtibatınız ve görüşmeleriniz nasıl, koordineli çalışmalar yürütüyor musunuz?

 

Derneğin kurulmasının en önemli faktörlerinden birisi de İstanbul’daki Kemahlılar Derneği ve Turnuva’nın Kemah’a gelmesiyle başlamıştır. 1999 yılında ilk olarak Kemah’a gelen turnuva ile biz ferdi olarak ilgilendik. Yani oradaki yönetimde bulunan arkadaşlarımızın yardımıyla bunu gerçekleştirdik. Daha sonraki yıllarda biz dedik ki; biz bu işle ferdi olarak ilgilenmeyelim. Biz bunu kurumsallaştıralım. Bu arkadaşlar son derece özveri gösteriyorlar. İstanbul’dan hemşerilerimizi Kemah’a taşıyorlar. Erzincan’da bir organizasyon oluyor. Burada da ihtiyaç var. Hem Erzincan’daki hemşerilerimizi organizasyona katabilmek hem de İstanbul’dan gelen arkadaşlarımıza yardımcı olabilmek. Kuruluş amaçlarından bir tanesinde bu da vardı. Biz her dönem İstanbul’dan gelen turnuvanın Erzincan ayağının sorumluluğunu aldık. Bunun yanında zaman zaman İstanbul’daki derneklerle istişare toplantılarına katılıyoruz. Turnuvanın açılışından TÜYAP Fuarına kadar İstanbul’da Kemahlılarla yapılan birçok organizasyonlarda yer aldık. Onlarla sürekli diyalog halindeyiz. Şunu da söylemek, vurgulamak istiyorum. Geçen sene Akbudak Köyü’nün bir yayla şenliği vardı. Bu noktada bize nasıl yardımcı olabilirsiniz diye müracaat ettiklerinde biz dernek olarak ciddi anlamda sorumluluk üstlendik. Organizasyonun büyük bir bölümünde biz de vardık. Her türlü çaba ve fedakarlığı gösterdik. Bundan sonra  bu tür etkinliklerde eğer derneğimize ihtiyaç duyulursa biz elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz.

 

Öncelikli hedefleriniz ve hemşerilerimizden beklentileriniz var mı?

 

Hemşerilerimizden beklentilerimiz mutlaka var. Derneğimizin üye noktasında çok büyük bir sıkıntısı yoktur. Ama üye olarak derneğimize katkı sağlamak isteyen hemşerilerimiz varsa, buradan şunu söylemek istiyorum: Derneğimizin kapısı herkese açık, bize ulaşabilirler. Geldikleri zaman hem derneğe üye olma noktasında olsun, bizimle istişare noktasında olsun, düşüncelerini bizimle paylaşırlar. Bizimle diyalog halinde olarak Kemah’a neler yapabiliriz değerlendirmesini yapabiliriz.

 

Sitemizi ve dergimizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Sizleri gerçekten çok taktir ediyorum. Çok güzel hizmetler yapıyorsunuz. Şuan işyerime gittiğimde ilk açtığım site “Kemahlılar” sitesi oluyor. Kemah’ta olup bitenden haberdar oluyoruz.  Onun için hepinize tekrar tekrar teşekkür ediyoruz. Dergi konusu da, tabii ilçemizin tanıtımı adına bu tür dergiye, broşüre ve yayına ihtiyaç vardır. O görevi de şuan için üstlenmiş bulunuyorsunuz. Ondan dolayı da sizi tebrik ediyorum. Çok hayırlı hizmetlere vesile oluyorsunuz.

 

Sayın Başkanım çok teşekkür ediyoruz, sormak istediklerimiz şimdilik bu kadar, başka söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Asıl ben site teşekkür ederim bu fırsatı bize verdiğiniz için. Çok sağ olun. Bizim buradaki hizmetlerimiz belki şuan söylemeyi atladığımız, unuttuğumuz şeyler olabilir. Bu kapsamda elimizden gelen hizmeti Kemahlı hemşerilerimize yapmaya çalışacağız. Ayrıca şunu anlatmak istiyorum: yönetim olarak, mütevelli heyet olarak, Erzincan’daki Kemahlı kanaat önderleri olarak, Kemah’taki  gerek kaymakamımız, gerek belediye başkanımız, gerekse köy muhtarlarımız ile sürekli irtibat halindeyiz. Önümüzdeki yıllarda inşallah ilçemize daha hayırlı hizmetler yapacağımıza inanıyoruz. Bize de böyle zaman ayırdığınız için size ayrıca teşekkür ediyoruz.  

 

Söyleşi: Fatih KANDEMİR

Kemahlım Dergisi

Erzincan Bölge Temsilcisi

 

Bu haber toplam 3431 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA