• İstanbul19 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MAKSUTUŞAĞI KÖYÜ
10 Aralık 2005 Cumartesi 00:00

MAKSUTUŞAĞI KÖYÜ

MAKSUTUŞAĞI KÖYÜ İlçe merkezine 27 km mesafede Fırat’a nazır, Çalışkan Tepe’nin yamaçlarında kurulmuş. Konuk olduğumuz evin sahibi Ali BİNAY, köyün ilk önce, Cıdan Kabanının

MAKSUTUŞAĞI KÖYÜ

 İlçe merkezine 27 km mesafede Fırat’a nazır, Çalışkan Tepe’nin yamaçlarında kurulmuş. Konuk olduğumuz evin sahibi Ali BİNAY, köyün ilk önce, Cıdan Kabanının ağzında olduğunu daha sonra buraya geldiklerini şerh ediyordu çaylar yudumlanırken tulum peyniriyle beraber.

Kendilerine “Gülabi Uşakları”denirmiş halk arasında. Hani şu Kemah merkezdeki Gülabi Bey Camii var ya, işte onu yaptıran beyin küçük biraderi Maksut gelip kurmuş bu köyü. Ahali de o beyin uşakları olduğundan dolayı köylerine bu ad verilmiş. Köyün hemen altında, Fırat Nehri’nin dibinde bir de 22 hanelik Köseler mezrası var. Buralar vakti zamanında hep Sağıroğulları’nınmış, onlardan satın almışlar.

Bir zamanlar 75 hane olan köy, şimdi 44 haneye düşmüş. Dışarıya İstanbul’a, İsviçre’ye göç başlamadan evvel köyün kalabalık zamanlarında Munzurların zirvelerinde Memo Çayırından, Çifte Göllere oradan Eğripınara kadar 12 000 davarla hayvancılık yaparmış ahali. Ama şimdi topu topu 100 koyunu bile yokmuş koskoca köyün. Muhtar “Devlet bizi sıkıştırdı yaylalara izin vermedi, öte yandan terör geldi bize baskı yaptı. Halk da usandığı için davarını yok pahasına satıp İstanbul’lara, İsviçre’lere gitti.”dedi.

Köyün Sınırları: Doğusu; Fırat, Dereşoran suyu, Selgav Deresi, Kartal Taşı, Kordim ve Metris Sırt, Baston Taşı ve Sarıtaş.Batısı; Fırat, Sal, Sırt, Cidan Gebanı Sırtı ve Kurik Geban, Kuzeyi; Fırat, Güneyi; Kurik Gebanı.

Kaynak: Kemah Kitabı,Bir Derkenar Yılmaz Kurt (Eski Kemah Kaymakamı)

 

İsmail Batı'nın objektifinden Maksutuşağı Köyü Panoramik

Bu haber toplam 3999 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA