• İstanbul24 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MEHMET ÇAPAN İLE HAKBİLİR
04 Ağustos 2007 Cumartesi 00:00

MEHMET ÇAPAN İLE HAKBİLİR

   HAKBİLİR KÖYÜ DERNEK BAŞKANISN. MEHMET ÇAPAN İLE SÖYLEŞİMİZ    Değerli Kemahlılar bu haftaki röportaj bölümümüzde çok değerli bir köyümüzün

 

 

 

HAKBİLİR KÖYÜ DERNEK BAŞKANI

SN. MEHMET ÇAPAN İLE SÖYLEŞİMİZ

 

 

 

 

Değerli Kemahlılar bu haftaki röportaj bölümümüzde çok değerli bir köyümüzün değerli bir başkanı ile birlikteyiz.

 

Hakbilir köyü dernek başkanı sayın Mehmet Çapan.

 

Sayın Çapan sizi tanıyabilirmişiz?

 

Ben Mehmet Çapan. 1956 yılında Kemah Hak bilir köyünde doğdum. İlkokulu Hak bilir köyü ilköğretim okulunda bitirdikten sonra 1970 yılında geldiğim İstanbul da çeşitli işlerde çalıştım.

Halen Karaköy semtimizde  bir iş hanının yöneticiliğini yapmaktayım.

Üsküdar Ferah mahallesinde ikamet etmekte olup evli ve 3 çocuk babasıyım.

1990 yılından beri çeşitli kademelerinde görev yaptığım derneğimizin 2006 yılında yapılan genel kurulundan bu yana başkanlık görevini sürdürmekteyim.

 

 

Sayın Başkanım, Hakbilir köyü hakkında bize kısa bir bilgi verirmisiniz?

 

Eski adı Pekeriç olan Hakbilir köyü genel itibariyle dağlık ve engebeli bir yerleşim alanına sahiptir. İlçeye 35 km. uzaklıkta kurulmuştur. Ormanlık dağları, geniş arazisi ve çağlayan dereleriyle yarım Mezopotamya’yı andıran Hakbilir’in doğusunda Doğanbeyli, batısında Gülen çayı ve Refahiye güneyinde Gediktepe kuzeyinde ise Ağaçsaray köyü bulunmaktadır.

 

1900 yılına kadar Aşağı ve yukarı pekeriç olmak üzere iki köy halinde yaşamını sürdüren köyümüz Cumhuriyet döneminden sonra aşağı Pekeriç’te tek köy olarak toplanmıştır. Vank (Dolmabahçe)ve Gemine (İncesu) Hakbilir’in mesire yerleridir.

 

Nüfusu haneye oranla fazla olan Hakbilir’in nufusu son sayında 510 olarak belirlenmiştir. Hane sayısı ise 70 dir. Diğer köylere oranla yaşayanların sayısı bir hayli fazladır. Bunun da başlıca nedeni tarım ve diğer kaynaklardan gerektiği gibi faydalanılmasıdır. Yine de Hakbilir nufusunun %75 ine yakını İstanbul ve diğer büyük şehirlerde yaşamaktadır. Sadece İstanbul’da 100 hane bulunmaktadır.

 

Dağlık ve engebeli bir yerleşimi bulunan Hakbilir’in en büyük sorunu ulaşım olup köyümüz sık sık kapanan yol nedeniyle zaman ve maddi kayba uğramakta idi. Bu sorunu ortadan kaldırmak için gerek maddi gerekse manevi bir çok çalışma yapılmıştır. Şu anda İncesu deresi mevkiinden geçerek Kanlıdere mevkiinde Doğanbeyli yoluna bağlanan yolla köyümüzün ilçeye uzaklığı 26 km. ye düşmüş bulunmaktadır.

 

Sayın başkanım Hakbilir köyü içme suyu sorununu nasıl çözmektedir?

 

Köyümüzün içme suyu gereksinimi Yukarıdere mevkiinden gelen su ile köy içinde ki iki sokak çeşmesinden sağlanmakta idi ancak 2500 metre uzaklıkta ki Micinkis mevkiinde bulunan soğuk ve içimi güzel suyun köye getirilmesi için yapılan çalışmalar sonuçlandırılmış ve köylü YSE ortak çalışması sonucunda  köyümüzün içme suyu sorunu çözülmüş artık köyümüzde bütün evlerde şebeke suyu kullanılmaktadır.

 

Hakbilir köyünün geçim kaynakları nelerdir?

 

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan köylülerimiz gelişen tarım çalımaları ile daha bol mahsul almaya ve topraklarından daha fazla faydalanmaya çalışmaktadırlar. Genellikle arpa, bugday , mısır, patates, soğan gibi çeşitli tahil ve sebzelerin yanı sıra meyvecilikte önemli ölçüde gelişmiştir.

Dere boylarında ve diğer sulu alanlarda kavak ve sögüt agaçlarının bol miktarda yetiştirilmesinin yanında dağlarda çam ve pelit koruları bulunmaktadır. Hayvancılıktan elde edilen gelir de önemli yer tutmaktadır. Sığır ve koyun besiciliği yanında son yıllarda arıcılıkta da önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Köyümüzde her yıl 10 ton üzerinde bal elde edilmektedir.  Köyümüzün başlıca gelir kaynaklarından biri olan peynirciliği geliştirmek adına Hakbilir köyü derneği üyelerinin katkılarıyla hiçbir devlet desteği olmaksızın 1 adet soğuk hava deposu yapılıp hizmete açılmıştır.

2006 yılında köy kooperatimizinin programına almış olduğu süt tesisi inşaatı bitirilmiş olup, tesis 2008 yılı ortalarında faaliyete geçmesi planlanmaktadır.

 

 

Hakbilir köyümüzün Dernek çalışmaları hakkında bilgi alabilirmiyiz?

 

Bu soruya cevap vermeden önce bir iki şey daha eklemek istiyorum.

Hakbilir köyünde iki adet köprü bulunmaktadır. Bunlardan biri ilçeden gelen yolu köye bağlamakta olup YSE ve köylünün ortak çalışması ile gerçekleştirilmiş, diğeri ise köy içinde iki mahalleyi birbirine bağlamakta olup bir köylümüz tarafından yaptırılmıştır. Ayrıca köyümüzde 1991 senesinde Dernek-köylü çalışması sonucunda çevre köylerde hatta ilçe merkezinde bile olmayan bir cenaze saklama tesisi yaptırılarak hizmete açılmıştır. 

Köyümüzde sağlık ocağı kurulması içinde çalışmalar yapılmış olup bin amil hizmete açılmıştır.

Hakbilir köyümüzde 2 adet marangozhane bir adet elektrikli değirmen 1 adet su değimeni halen faaliyetini sürdürmektedir.

İstanbul da bulunan köylülerimizi bir araya toplayabilmek ve denek çalışmalarını daha rahat sürdürebilmek için derneğimiz 1987 yılında Kuledibi semtinde bir dernek lokal satın alınmış ancak küçük olan bu yeri ihtiyaca yeterli olmadığından ve üyelerimizin büyük çoğunluğunun da Anadolu yakasında olduğundan Çengelköy Hasippaşa’da 3 katlı bir dernek binası yapılmış olup, 2002 yılından beri faaliyetlerimizi sürdürdüğümüzü ve bu binamızda genel kurul, bayramlaşma ve cenazeler dışında nişan düğün gibi etkinliklerimizide yapmaktayız.

 

Bu yıl 30.cusu düzenlenen Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası ve  Hakbilir sporu nasıl buldunuz ?

 

Hakbilir köyü derneği olarak Kemah köyleri dostluk turnuvasına kuruluşundan itibaren katılan nadir köylerden biri olarak turnuvamızın gençlere yönelik birbirlerini tanımaları dostluklarını pekiştirmeleri adına dernek olarak her türlü desteği vermekteyiz.

Turnuvanın finalleri Kemah ve Erzincan’da yapılmaya başlandığı tarihten itibaren 8 kez Kemah’a gitme başarısı gösteren takımımız 3 defa şampiyonluk kupası kazanmıştır.

2007 yılı turnuvamızı güzel bir şekilde başlayıp görkemli bir şekilde sona ermesinden dolayı mutluyuz. Ufak tefek tatsızlıklar olsada çoğu spor karşılaşmalarında bütür olaylara yer yer rastlanmakta. Dileğimiz bunların hiç olmaması bunun yalnızca bir karşılaşma olduğunu kabul etmek biz Kemahlılara yakışandır diye düşünüyorum.

Gönül isterdi ki Kemah’a giden 4 köy arasında bizde olalım ve Erzincan’da kupayı havaya biz kaldıralım. Ama sonuçta bu bir spor müsabakası. Çeyrek finalde elendiğimiz Cevizlik sporu ve Şampiyon olan Gediktepe sporu candan kutluyor ve başarılarının devamını spor ahlakı ve kuralları içerisinde diliyoruz.

 

Sayın başkanım, Hakbilir köyünün diğer köylerle ilişkileri nasıldır?

 

Komşu köyler ile özellikle Ağaçsaray, Gediktepe, Kardere, Bozoğlak ile çok yakın ilişkiler içerisinde bulunmaktayız. Bu ilişkiler akrabalık dışında da biraz da dernek faaliyetleri ve turnuva sebebiyle insanların bir araya gelip uzak olan köylülerle de tanışmasıyla iş ilişkilerine dönüşmüştür.

 

Kemahlılar Derneği köylerin sorunlarının çözümünde sizce ne kadar katkıda bulunuyor?

 

Kemah derneği köy derneklerinin kendi imkanları ile çözemedikleri sorunlarını daha üst bir merci olarak çözülmesi için kurulmuş bir federasyon niteliğinde olan bir kurum olup, bu oluşuma katkısı olan herkesi emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz.

 

Sayın başkanım bize çok sık sorulan bir soru var Hakbilir köyünün web sayfası neden yok?

 

Evet bu sorunun bizde farkındayız WEB sitemizin hazırlık çalımaları halen sürmektedir. En kısa sürede çalışmalarımızı sonlandırıp sitemizi kurmak ve köylülerimizle internet ortamın dada birlikte olmayı dilemekteyiz.

 

Son olarak sayın başkanım www.Kemahlilar.com sitemiz hakkındaki görüşlerinizi alabilirmiyiz?

 

Kemahlilar.com  Kemah ve köyleri ile İstanbul’daki Kemahlılar hakkında merak ettiğimiz tüm bilgileri içeren mükemmel bir çalışma emeği geçen herkesi kutlamaktayız. Ayrıca bu çalışmayı yapan sizleri ve Kemahlilar sitesinde emek vererek mesai harcayarak bizlere güncel ve taze haberleri hazırlayan tüm çalışanlarınızı kendim ve yönetim kurulu arkadaşlarım adına teşekkür etmeyi bir borç biliyorum.

 

Sayın başkanım biz de değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz.

 

 

Recep Babacan

kemahlim.com Editörü

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2222 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA