• İstanbul20 °C
  • Erzincan14 °C

Ercan Babacan / www.kemahlilar.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ercan Babacan / www.kemahlilar.com

Memleket Ziyaretleri

02 Temmuz 2013 Salı 11:43

Hani derler ya memlekete bir çivi dahi çakanın yanındayız, aslında çivi çakma eyleminin bizzat sahibi olmayı da denemeliyiz.

Yapılan her eylemin, faaliyetin veya gezinin bir sonuç bildirgesi olması o fiilerin doğruluğuna, sonuçlarının gözlemlenmesine ve muhtemel adımların atılmasına yardımcı olur. Bu anlamda sonuç bildirgeleri sözlü veya fiili olarak kültür ve yaşam kalitesinin de zenginleşmesine vesile olur.

Özellikle memleket eksenli ziyaret, gezi veya faaliyetlerinizde sizin nasıl bir sonuç bildirgeniz oluşuyor, hiç düşündünüz mü? 

Daha açık yazmak gerekirse her yaz döneminde memleketimiz Kemah ve Köylerine ziyaretler yapmaktayız. Bu ziyaretler sıla özlemi, memleket havasını teneffüs etmek, çeşitli kültürel geziler düzenlemek, festival veya şenliklerde bulunmak, çeşitli yatırımlar yapmak, dinlenmek veya eğlenmek gibi çeşitli sebepler sıralanabilir. Hepsi makul ve mantıklıdır. Hangi sebepten olursa olsun memleket ziyaretleri güzel ve anlamlıdır.

Ancak dikkat etmemiz gereken husus; memleketimize ne kadar artı değer katkıda bulunuyor olduğumuzdur. Bu gün memleketimizin havasından suyundan dikili bir ağacının gölgesinden istifade ediyor olmamız unutulmamalıdır ki bizden öncekilerin veya bizimle beraber olan bazı hemşerilerimizin bir çivi de olsa o topraklara kattığı artı değerlerin birer sonuçlarıdır. Biz acaba bizden sonraki nesile veya beraber yaşadığımız ortak kültürde ortak havayı teneffüs ettiğimiz coğrafyaya neler kazandırabiliyoruz.

Memleket ziyaretlerimizde göstereceğimiz hassasiyetin bu düşünce ekseninde olması, memleketimizde içebileceğimiz soğuk bir suya, gölgesine sığınabileceğimiz ulu bir çınara, havasını teneffüs ederek meyvesini yiyeceğimiz bereketli toprağına, ulaşabileceğimiz güvenli yollarına, selam verip alabileceğimiz gülen yüzlere dönüşmelidir.

Kurumuş bir gözeyi canlandırmanız için mühendis olmanıza gerek yoktur, Gelecek nesillere yediğiniz meyvenin çekirdeğini toprak ile buluşturup ağaç olarak devretmek için ziraatçi olmanıza gerek yoktur, yıkık bir duvarı onararak ocağınızı canlandırmak için mimar olmanıza gerek yoktur,  memlekete artı değer katacak bir fikir vermek için düşünür olmanıza gerek yoktur, bir selam ile gönül almak için şair olmanıza gerek yoktur, gerekli olan şey memleket sevginizde mevcuttur, yapmanız gereken sadece memleket için bir şey yapmaya başlamanızdır.

Bir düşünün en son ne zaman memlekete gittiniz ve o coğrafyanın hangi kültürüne bir eser bıraktınız veya bırakılmış bir esere ne kadar katkıda bulunabildiniz.

Yine en son gittiğinizde memleketinizin eşsiz doğasına en son ne katkıda bulundunuz veya ne kadar koruyabildiniz.

Ziyaretlerinizde memleketinizde ne gibi yatırımlar yapmayı düşündünüz, yapılan yatırımlara nasıl ve ne kadar yardımcı oldunuz.

Siz Memleket, Memleket de Sizsiniz.. Unutmayınız..

Selam ve Muhabbetlerim ile…

Bu yazı toplam 1675 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA