• İstanbul15 °C
  • Erzincan15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MERMERLİ KÖYÜ
10 Aralık 2005 Cumartesi 00:00

MERMERLİ KÖYÜ

MERMERLİ KÖYÜKemah’a 12 km mesafede, Acemoglu Boğazı’na nazir, ilçenin en kalabalık köyü. Munzur dağlarının Güneşli Zirvelerinin Serigevir sirtinin dibine doğru kurulmuş. Köy çok

MERMERLİ KÖYÜ

Kemah’a 12 km mesafede, Acemoglu Boğazı’na nazir, ilçenin en kalabalık köyü. Munzur dağlarının Güneşli Zirvelerinin Serigevir sirtinin dibine doğru kurulmuş. Köy çok eski zamanlarda, Güvercinlik Deresi’nin üstündeki Kilise Tarlaları mevkiindeymiş. Simdi yukarida Zaimerdi, Mezarlik Sirti ve Serigevir Tasinin altindaki yamaca tutdurulmus beyaz badanalı evleriyle 4 mahalleden müteşekkil olan köy, sanki aleme biraz yukarıdan nazar ediyor gibi.

Etrafındaki Munzur kayalıkları hep mermer olduğu için “Mermerli” demişler buraya. Mahalleleri ve sakinleri Yukarı Mahallede Selmolar, Asagi Mahallede Hacolar, Kirolar Mahallesinde Kirolar ve Bozolarin oturduğu Bozolar Mahallesi. Köyün ataları, Sadili ve Sihhasan Kabile’lerinden gelmeymiş.

Eskiden 170 hane olan köy simdi 140 hane olup, ilkokuldaki 110 öğrencisiyle de Muhtar Cafer KAYMAZ’in en çok mesai ve emek harcadığı kurum. Hemsehrilerinden 60 hane İsviçre de, 30 hane de İstanbul’daymış. Simdi 1000 e düsen, fakat eskiden 5000 e varan davarlarıyla, İlkbahar’dan Güz’e kadar, Çirap, Pirbeziler, Kesisgölü, Sahintasi ve Ovacik Gedigi yaylalarına kadar davar otarırlarmış.

 O zamanlarda köyün altından üstüne kadar bir karış bile bos yer kalmadan bütün arazi öküzlerle ekilirmiş. Ama simdi akaryakıt ve traktör masrafları ağır olduğundan arazinin 1/10 bile ekilmiyormuş. Şebeke suyu, Çirap Yayla’sındaki Kizilpigar’dan geliyormuş. Bu yaylaya ismini veren, Çirap diye ulu bir zatin metfun bulunduğu mağara Ziyaret olarak kabul edilirmiş. Halk oraya gidip, kurban keser, dilekte bulunurmuş. Ayni şekilde Kusah’da Manginot’un altında bir mağara ziyaret’miş. Bunun içinde kudretten cami ve minareye benzeyen sarkıtlar, ortada tastan bir kazan ve içinde ne eksilen ne azalan Kehribar gibi bir su varmış ev sahibi Yunus SONGUR’un anlattığına göre. Bir de Kaprak Kaban’inda “Eli Yeşil Ziyareti” varmış. Önünde asırlık ulu çınar ağaçları ve türlü türlü bahçe emsal bir sürü yeşil ağaçlar daha bulunuyormuş. Ahali burada kurbanlar kesip, dilekde bulunur ve çaput bağlarlarmış bu ulu ağaçlara.

Tahrir Defterlerindeki kayıtlara göre, burası 1516 da 26, 1568 de 58 ve 1591 de 79 haneyle, gelişmiş bir yerleşim birimiymiş. Baslıca mahsulleri arpa, buğday, meyve, bal, pamuk ve bostandan ibaret olup, geliri 1516 da 7 000, 1568 de 12 000 ve 1591 de 25 000 akça imiş. Ayrıca köyde 1 tane de değirmenden bahsedilmektedir.

 Köyün Sınırları: Dogusu; Acemoglu Köprüsü, Maksutusagi Sali, Pohtur, Kurik ve Geban, Batisi; Firat ve Edepsiz Pinari Sirtini takiben Hosperek Mevkii, Kuzeyi; Seban Tasi, Koruyurt ve Kurik Gebani, Güneyi; Firat.

Bu haber toplam 4351 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA