• İstanbul25 °C
  • Erzincan18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mesele Üzüm Yemek mi Bağcıyı Dövmek mi?
18 Aralık 2014 Perşembe 11:58

Mesele Üzüm Yemek mi Bağcıyı Dövmek mi?

Mesele Üzüm Yemek mi Bağcıyı Dövmek mi?

Kemah Belediyesinin ilk icraatlarından biri olan cadde sokak isimlerinin değiştirilmesi üzerine son günlerde bazı haberler yayınlanmakta ve konunun içeriği yanı sıra uygulanış biçimi ve prensipler hakkında çeşitli görüş ve eleştiriler konuşulmakta. Tartışma ve görüşler beyan edilirken doğru ve etik hassasiyetler gözetilen yazıları kamuoyu ile paylaşır, memleketimiz için doğru ve ilkeli hizmetlerin devamını temenni ederiz.

Söz konusu uygulamalar hakkında Şükrü Ünal'ın yazı yorumunu istifadelerine sunarız.

Sayın başkan Osman Kemal Aslan, Hüsamettin ŞANAL aday olamayınca,. Kemah için çok üzüldüm. Kemah da yüzyılların ihmali yapılamayan işler yapıldı. Hüsamettin ŞANAL yeniden seçilirse, yapılacak çok büyük projeleri vardı bunları hayata geçilecekti, nasip olmadı siz seçildiniz. Bu güzel işler size nasip olacak diye sevindim. Sizinle birkaç defa görüştük çok iyi tanımıyorum ancak sizi tanıyan arkadaşların ifadesi beni memnun kıldı. Ancak seçildiğiniz günden beri yaptığınız icraattan anladığım. Siz bu makama üzüm yemeğe değil bağcıyı dövmeye gelmişsiniz. Yani göreviniz, sizden evvel gelmiş görev yapmış ve sizin partiden olmayan bir başkanın yaptıklarını yıkmak oldu. 

Ben sizin yerinizde olsam Hüsamettin Başkanla diyalogumu devam ettirir. İstanbul’a her geldiğinde Başkanla görüşür. Fikirlerinden istifade derdim. Bu Kemah için hayırlı olurdu. İşte bunu yapmadığınız için sizin, niyetiniz Kemah’ta üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olarak gözüküyor. .Gelişmiş ve gelişmekte olan kasabalarda var olan olması gereken uygulamaları yıkmaktasınız. Gelişmiş hiç bir kazada Otobüs terminali kasabanın göbeğinde, çarşıda olmaz olamaz, Bunu Kemah’ta bu güne kadar gelen hiçbir başkan başaramamıştı, tüm baskılara rağmen Hüsamettin ŞANAL başkan başardı. Yine her Kasabadaki araçlarının ve halkının rahat dolaşabilmesi için ve esnafın rahat satış yapabilmesi için her kasabada uygulanan tek yön uygulamasını siz gelir gelmez kaldırıyorsunuz.. 

Sayın başkan Kemah’ta yapılacak onlarca iş varken siz sokak isimlerini değiştiriyorsunuz. Şaşırdım sizin başka işiniz kalmadı mı ? Aldığım bilgilere göre Kemah sokaklarında bu isimleri sormuşsunuz ve kimse tanımamış bu nedenle kaldırdım demişsiniz.gerekçe çok komik. Başkanım, bu isimleri 50 -60 yaşının üzerinde orada yaşamış tüm Kemahlılar tanır. Bu kişiler Kemah’ta doğmuş İstanbul da bu günkü Üniversite muadili Medreselerde tahsil görmüş Kemah’ta görev yapmış Kemahlılara ders vermiş, talebeler yetiştirmiş değerli insanlar. Bu kişiler Tarihe mal olmuş kişilerdir.

Tarih kitaplarına geçmiş kişiler. Mesela, Hafız izzet Efendi, Mektep önü camiinde onlarca yıl hocalık yapmıştır işte bu nedenle o caddeye onun ismin konması anasının ak sütü gibi helaldir.. Siz ne yaptınız bu sokaktan bu değerli insanın ismini kazıdınız yerine kimi koydunuz. Salih Ergincanı koydunuz. Bu değerli büyüğümüz de sokağa ismini verilmesi kadar Kemah’a hizmet etmiş bir kişi, bu büyüğümüzü evinin olduğu sokağa ismini verebilirdiniz. 

Başkanım 50 yıl sonra 20 -25 yaşındaki kişilere sizi sorarsak kimse tanımaz 15 sene sonra gençlere Erzincan’da Yıldırım Akbulut’u sorarsak kimse tanımaz. Ancak tarihe sorarsak sizi de Yıldırım beyi de tarih yazmıştır, yazacaktır. 
Oğuz Onbaşı, Muhsin Yazıcıoğlu ve diğer sokaklara verilen isimler tarihe mal olmuş kişiler. Sen bunları kaldırdın yarın gelenler de senin sokak isimlerini kazır böylece bir kısır döngüye girersiniz. Bu işten Kemah zarar görür tabelacılar kazanır bununda yapımcısı siz olursunuz.. Kemah’ın yetiştirdiği alimleri Kemah sokaklarından kazıyan başkan olarak tarihe geçersiniz.

Sayın Başkan, yine bağcıyı dövmek için Hüsamettin Başkanın köyüne giden Şikardaki kamelyayı da (Durak) oradan kaldırtmışsınız vallahi size bravo başkanım o kamelya Şikardan yukarı var olan 5 köy muhtarının isteği ve de Ilıç’a, Kemaliye’ye giden yolcular için oraya konduğunu çok iyi biliyorum. Ben de yazın sıcak ve güneşli bir gün orada 2 saat arkadaşı bekledim ve onu oraya koyan başkan Hüsamettin Şanal’a çok dualar ettim. Şimdi köylü yıkmış, diyeceksiniz. Ben almadım diyeceksiniz. Bu işi duymuş Kemahlılar ne der bilemem, ama ben inanmam. Ben sizin yerinizde olsam böyle bir olayı duyduğumda da yanlış anlaşılmasın diye yenisini ve de daha güzelini oraya yapardım. Sizin de bu konularda daha hassas olmanız gerekmektedir.

Başkanım, isterseniz, devam edin Hüsamettin Şanal’ın yaptırdığı yolları. Oturduğunuz ve yattığınız mekanları, kanalizasyonları vesaire Hüsamettin Şanal’ın tüm yaptıklarını yıkınız. Şundan emin olun sizin ve de sizin gibi düşünenlerin Hüsamettin Şanal’ı Kemahlının kalbinden ve de tarih sayfalarından silmesi mümkün değildir. Çünkü o tarihe ve kalbimize yaptıklarıyla kazınmıştır.on yıllarca o mevkide kalsanız tüm ömrünüzü onun yaptıklarını silmeye harcasanız yine de kalplerden silemeyeceksiniz.

Şükrü Ünal

 

Bu haber toplam 2364 defa okunmuştur
YORUMLAR
yazık
yusuf çukadar
isim değiştirmek en kolay icraat bir zamanlarda beyazıt meydanını hürriyet meydanı yaptılar ama halk yemedi ben hala köğüme urfat diyorum kırk sene oldu unutamadım bak urfattayirmi gündür elektirik yok onu çözki aferin diyeyim
20 Ocak 2015 Salı 14:24
MERHABA
kemal varlı
İBRAHİM HAKKI EFENDİ hakkında bilgi almak istiyorum neden caddeye ismi verilmiş neye istinaden sökülmüş kimdir hangi tarihlerde yaşamış
21 Aralık 2014 Pazar 23:59
MARİFET - İLTİFAT - RED
Sinan Şahin
Anladığım Hüsamettin Şanal kendisinden önce belediye başkanlarının yaptığı hizmetleri söküp atmamış yeni gelen başkan reddi bir anlayışla yapılan hizmeti EÇDATIN İSİMLERİNİ dahi yok saymış iyide bu Osman bey orada ömrü boyunca kalacak hali yok ondan sonra gelen başkan da bir önceki yapılanları onun gibi söker atarsa yakışırmı çok yazık olmuş Kemah'a çok
20 Aralık 2014 Cumartesi 04:07
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA