• İstanbul25 °C
  • Erzincan27 °C

Bilgin Kutluğ / www.kemahlilar.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilgin Kutluğ / www.kemahlilar.com

Mübarek Ramazan-ı Şerif

09 Temmuz 2013 Salı 09:37

Bu yazımda  mübarek RAMAZAN ayının güzelliklerini kendi  yorumlarım doğrultusunda sizlerle paylaşmak, bizler için önemli ve özel olan akabinde kardeşlik, merhamet ve şefkat duygularının coştuğu bu ayda yapılan faydalı hasletlerden bunun sonucunda dünya ve ahret hayatımıza direk etkisinden bahsetmek istiyorum.

           Hepimizin bildiği üzere ramazan ayını diğer aylardan ayıran en büyük özelik içerisinde oruç ibadetinin bulunmasıdır, bu ayı oruçlu geçirenler, ibadet edenler ve düşkünlere yardım edenler kısaca bu ayın tüm gereklerini yerine getirenler mutlak kazançlı çıkacaklardır. Bizim toplumumuz ise ramazan ayının önemini iyi kavramıştır, gerek hayırseverlik gerekse ibadetleri yerine getirme konusunda yüksek derecede hassasiyet göstermekte, özellikle bu aya has oruç ibadeti büyük oranda kabul görmektedir. Yaşantımızdaki tüm eylem ve davranışlarımızın temelini oluşturan samimiyet olgusuna bu ayda daha da dikkat etmemiz ve davranışlarımız kontrol altına alıp, söylemlerimize azami derecede özen göstermeli ve sabırlı olmalıyız, bu konuda bireysel olarak hepimize düşen sorumluluklar olduğu gibi, içerisinde yaşadığımız toplumunda aynı şekilde ramazana has ibadetlerin tam anlamıyla yerine getirilmesi, davranışlara dikkat etmesi sosyal yapımıza olumlu farklar katacak, geri dönüşümü olumlu olacaktır. Kısaca bu ay nefisleri dizginleme günahlardan uzaklaşma, hayat muhasebesi yapmak gayretinde olanlara vazgeçilmez fırsatlar sunmaktadır.

                Kutsal kitabımızda da bahsedildiği üzere bu ayda yapılan tüm ibadetlerin ve hayırların karşılığı cenabı Mevla'mız tarafından verilecektir. Hepimizin yakınlarından bu ramazan ayında aramızda olmayan ve hakkın rahmetine kavuşanlar olması muhtemeldir, bu noktada bir gün bizim başımıza da aynısını geleceği malumdur, işte bunun bilincinde olmayı başaran akabinde hayatını, davranışlarını yaşam felsefesinin grafiğini buna göre çizenler ve yahut gayret içerine girenler üstüne üstlük tüm bunları samimiyetle yapmaya çalışanlar hem bu dünya hayatında hem de ahret hayatında kazançlı çıkacaklardır. Bunun yanında hayırlı hasletleri yerine getirenler, kazanmış olduğu alışkanlık ve ibadetleri devamını getirmeyi başaranlar, bu doğrultuda adım atanlar, gayret içerisine girenlerinde kazançlı çıkması muhtemeldir. Bunun paralelinde ise içerisinde yaşadığımız toplumun hassasiyetleri de değinmiş olduğum hususlar doğrultusunda sürekli üstüne koymakta, ramazan ayında ibadetlerin farkını anlayan akabinde lezzetini alıp devamını getirenler çoğalmaktadır. 

                   
Bu bağlamda hepimizin aklına toplum tarafından kabul gören ve uygulanan mevzular niçin aynı oranda toplum yapısına yansımamakta davranışlar onun paralelinde sağlıklı yürümemekte yer yer sekteye uğramakta vb. sorular gelebilir. Bunun önemli ve tek nedeni samimi ve içten olmamaktır. Her işimizde mutlak olması gereken samimiyet olgusunu göz ardı etmeden, hata yapmaktan korkmadan, bilmediklerimizi bir bilene sorarak, sorgulayıp araştırıp doğruyu bulmak, özelikle günümüz koşuları çerçevesinde sağlamasını yaparak tüm bunların sonucunda ise samimiyetle hayatımıza uygulanması gereklidir. Bunun yanında kazanmış olduğumuz bilgileri başkalarına aktarırken yapıcı tutumlar içerisinde olmakta büyük önem arz eder, çünkü sizin ne anlatmak istediğiniz değil kişinin ne algıladığı önemlidir, kişiler algıladıkları bilgiler doğrultusunda harekete geçer, aktarma ve anlatma işini konunun uzmanlarına yada ihtisas sahibi toplum tarafından kabul gören şahsiyetlere bırakmak en doğru yöntemdir.

               Ramazan ayı içerisindeki ibadet ve hayırlı işleri birkaç satırda anlatmanın imkânsız olduğunun farkındayım amacım bilinen konuları tekrar etmek kendi düşüncelerimi sizlerle paylaşmaktı, bu bağlamda sözlerime son verirken siz değerli hemşerilerimin hepimiz için kutsal olan bu ayı hakkıyla yaşayan, ibadetlerini samimi ve içtenlikle yerine getiren sonucunda kazananlardan olmanız- olmamız dileğiyle…  


              Allah (c.c) tuttuğunuz oruçları ,yapacağınız veya yaptığınız hayırları kabul etsin…  AMİN

Bu yazı toplam 1381 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA