• İstanbul25 °C
  • Erzincan18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MUNZUR DAĞLARI
01 Ağustos 2007 Çarşamba 00:00

MUNZUR DAĞLARI

KEMAH’IN TARİHİNE VE FETHİNE TANIKLIK EDEN DAĞ MUNZUR DAĞLARI   Kemah, Mengücoğullarının başşehirliğini yapmıştır. Kemah Kalesi ve Melik Sultan Türbesi ile meşhurdur.

KEMAH’IN TARİHİNE VE FETHİNE TANIKLIK EDEN DAĞ

 

MUNZUR DAĞLARI

 

 

 

Kemah, Mengücoğullarının başşehirliğini yapmıştır. Kemah Kalesi ve Melik Sultan Türbesi ile meşhurdur. Hititler zamânında kurulan Kemah’a (kolay alınmaz) mânâsına gelen “Gemekha” ismi verilmiştir. İslâm orduları tarafından Ümeyr bin el-Hübâb 679 senesinde Bizanslıları yenerek Kemah’ı fethetmiştir. Yeniden Bizanslıların eline geçen Kemah’ı 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Alparslan’ın kumandanlarından ve Selçuklu şehzâdelerinden Mengücek Bey fethetti. 1401’de Yıldırım Bâyezîd Kemah’ı Erzincan ile birlikte Osmanlı toprağına kattı. Timur’un Anadolu’ya gelişinden sonra Safevîlerin eline geçti. Yavuz Sultan Selim Hanın Çaldıran Zaferi ile Şah İsmâil’i yendikten sonra 19 Mayıs 1515 Cumartesi günü Bıyıklı Mehmed Paşa Kemah’ı fethedince muhâfızlığına Karacınoğlu getirilmiştir.

Tarihi Yontma taş devrine kadar uzanmaktadır Kemah ilçemizin.

İşte bütün bu olup bitenler yaşanırken bu olayları uzakta izleyen Kemah ilçemizi kuzeyden çevreleyen ülkemizin  güzel dağları Munzur dağlarıdır.

 

 

 

 

 

 

 

Munzur yahut Mercan sıradağları, Yukarı Fırat bölgesinde, Doğu Anadolu bölgesinin batısında yer alır. Torosların uzantısı olup kalkerli, dişli kütledir. Yerleşim olarak Tunceli ile Erzincan arasındaki platoda 130 km uzunlukta batıdan doğuya Avcı Dağları'na uzanır. Yüksekliği 3300 m'yi geçer. Yaşı 5 milyon yıldır. Üzerinde buzul gölleri, meşe ormanları, yabani türde çeşitli hayvanlar, sayısız bitki ve çiçek türleri, akarsular, dereler, yaylalar, alabalık gölleri bulunmaktadır. Adını Çoban Munzur'dan almıştır. Munzur Baba, Düzgün Baba başta olmak üzere per çok yatırı vardır. En yüksek yeri 3463 m. ile Akbaba Tepesi'dir. Dorukları Biçare dağı, Ziyarettepe, Kutlular, Gültepe, Haramitepe, Kuştepe, Gediktepe'dir. Munzur vadileri güneye Ovacık'a iner ve Pülümür vadisiyle birleşir. Munzur nehri Murad ırmağıyla şelaleler oluşturarak birleşir. Munzur Vadisi Milli Parkı 1971'de kurulmuş 42.000 hektarlık bir yeryüzü doğal parkıdır. Dağları çevreleyen ilçeler güneyde Çemişgezek, Ovacık, batıda Kemaliye, doğuda Pülümür, kuzeyde Kemah'tır. Tırmanış geçitleri arasında Munzur ve Kemah geçitleri önemlidir. Köy yolları Sabırlı, Subaşı, Yeşilyayla, Cevizlik, Yeşilyazı, Paşadüzü, Kurutepe köyleriyle güneyden Kılıçkaya, Yaylabaşı, Çubuklu, Çakırlar, Dereköy, Kapıkaya, Doğanköy ile kuzeyden Munzur sıradağlarını çevirir.

 

Güney yamaçlarında yer yer rastlanan meşe ve ardıç toplulukları dışında hemen tümüyle çıplak olan Munzur Dağlarının 2700 metreden yüksek kesimleri sürekli karlarla kaplıdır ve kış aylarında yüksek ve sarp geçitler kapanmaktadır. Bu geçitlerin en önemlileri yükseltileri 3000 metreye yaklaşan Mercan ve Kemah geçitleridir.

 

 

 

 

 

Geçtiğimiz yıllarda eski Kemah Kaymakamımız Ali Hamza PEHLİVAN beraberinde bir grup mesai arkadaşı, Kemeryaka ve Mermerli köyü mensuplarıyla Munzur Dağları zirvelerinde Naldöken Boğazı-Keşiş Gölü-Şahin Taşı ve Bulan yurdu güzergahlarını kapsayan bir keşif turuna çıkmış, toplamda 12 saat süren bu tur neticesinde Munzurun eteklerinde ve Karasunun kıyılarında yüzeye çıkan suların oluştuğu gözlemlemişlerdir.

 

Tarihe tanıklık eden bu güzel sıradağlarını görünce

 

 

MUNZUR DAĞI SİLELENMİŞ KAR İLE

ARAM AÇIK ELA GÖZLÜ YAR İLE

ELLER BAYRAM EDER NAZLI YAR İLE

BENİM ÖMRÜM GEÇER AHU ZAR İLE

 

SELVİNİN DALINA YASLANMAYASIN
YAĞAN YAĞMUR İLE ISLANMAYASIN
EL KIZI DEDİĞİN AZRAİL DOSTU
YALAN SÖZLERİNE ALDANMAYASIN

 

Dizeleri  havsalalarımızda canlanmaktadır.

 

 

 

 

Bu haber toplam 3277 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA