• İstanbul19 °C
  • Erzincan8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MUNZUR TURU RAPORA BAĞLANDI
00 0000 Salı 00:00

MUNZUR TURU RAPORA BAĞLANDI

MUNZUR TURU RAPORA BAĞLANDI Geçtiğimiz yıl Kemah Kaymakamımız Ali Hamza PEHLİVAN beraberinde bir grup mesai arkadaşı, Kemeryaka ve Mermerli köyü mensuplarıyla Munzur Dağları zirvelerinde

MUNZUR TURU RAPORA BAĞLANDI

 

Geçtiğimiz yıl Kemah Kaymakamımız Ali Hamza PEHLİVAN beraberinde bir grup mesai arkadaşı, Kemeryaka ve Mermerli köyü mensuplarıyla Munzur Dağları zirvelerinde Naldöken Boğazı-Keşiş Gölü-Şahin Taşı ve Bulanyurdu güzergahlarını kapsayan bir keşif turuna çıkmış, toplamda 12 saat süren bu tur neticesinde Munzurun eteklerinde ve Karasunun kıyılarında yüzeye çıkan suların oluştuğu kaynakları yerinde görme fırsatı elde etmişti. Gezinin akabinde, bu kaynakların iki köy ve ilçe merkezine yakın mevkilerde yeryüzüne çıkarılma olanaklarının teknik elemanlar aracılığıyla değerlendirilmesini içeren bir talep yazısı ve birebir görüşmelerle konuyu, DSİ Erzurum Bölge Müdürlüğü’ne iletmişti.  

Bu talebe istinaden geçtiğimiz günlerde Yeraltı Suları Şube Müdürlüğünden Jeoloji Mühendisi Mikdat ÖZMEN, Jeoloji Mühendisi Harun MEYDAN ve İnşaat Teknikeri İrfan KOCAMAN ilçemize geldi ve Kemah Kaymakamı, Belediye Başkanı, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü, Mermerli-Kemeryaka Köyü Muhtarları ve iki köyden bir grup vatandaşın eşliğinde Naldöken Boğazı ve çevresinde, aynı şekilde Karasu kıyısında yüzeye çıkan su kaynaklarında incelemelerde bulundu. Gezi sonrasında suların tahlillerini de yaptırıp aşağıda yer verdiğimiz etüd raporunu hazırlayan ekibe ve DSİ kurumuna teşekkürlerimizi sunuyoruz..

 

KEMAH İLÇE MERKEZİ, KEMERYAKA VE MERMERLİ KÖYLERİ İÇME VE   SULAMA SUYU ETÜD RAPORU

 

22.12.2005 tarih ve 1254 sayılı Kemah Kaymakamlığının Erzincan Valiliğine yazmış olduğu yazı doğrultusunda 16.08.2006 tarihinde komisyonumuz tarafından Kemah ilçesine gidilmiş ve ilgi yazıda belirtilen hususlar doğrultusunda Kemah ilçe merkezi ile Kemeryaka ve Mermerli köylerinin içme ve sulama suyu ihtiyacının karşılanmasına yönelik gerekli jeoteknik ve planlama etüdleri yapılmıştır. Yapılan etüdler sonucu elde edilen veriler ve çözüm önerileri aşağıda açıklanmıştır;

İnceleme alanı çevresinde zemin genel olarak; güneyde Munzur dağ silsilesinde özellikle Kemah ilçesi çevresinde iyi gözlenen Mesozoik yaşlı rekristalize ve erime boşluklu karstik kireçtaşları, kuzeye doğru Kretase yaşlı ofiyolitik melanj karmaşığı, daha kuzeyde Alt Miyosen yaşlı çakıltaşı+kumtaşı+çamurtaşı ardalanması ile Kemah ilçe merkezi çevresinde ise Eosen yaşlı kalkerler yer almaktadır ( EK-1).

Komisyonumuz; Kemeryaka ve Mermerli köylerinin içme ve sulama suyu ihtiyacının karşılanabilmesi için ilgi yazıda belirtilen Naldöken boğazı mevkiinde incelemelerde bulunmuştur. Bu incelemeler neticesinde Kemeryaka köyünün içme ve sulama suyu ihtiyacının karşılanabilmesi için Naldöken deresinin batı kolunda yer alan ve kireçtaşı-ofıyolit dokanağından çıkan kaynak sularının kaptajlanmn yapılarak uygun bir kottan Kemeryaka köyü içmesuyu şebekesine katılması durumunda köyün su probleminin çözüleceği sonucuna varmıştır.

Aynı Naldöken deresinin doğu kolunda yer alan ve yine kireçtaşı-ofıyolit dokanağından çıkan kaynak sularının kaptajlarının yapılarak uygun bir kottan Mermerli köyü içmesuyu şebekesine katılması durumunda Mermerli köyünün su ihtiyacı da bu bölgeden karşılanabilecektir.

Kemah ilçesinin içme ve sulama suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla yapılan incelemede ise Kemah ilçesine yaklaşık 5 km mesafede bulunan ve ilgi yazıda bahsedilen soğuksu kaynakları inceleme altına alınmıştır. Bu suların kaynağının Munzur dağı silsilesinin üst kotlarında eriyen kar ve yağan yağmur sulan olduğu ve bu suların karstik boşlukları kullanarak soğuksu olarak adlandırılan kaynak bölgesinden çıktığı tespit edilmiştir (EK-2). Soğuksu kaynakları Mayıs ayı ortalarından Ekim ayı sonlarına kadar akışını sürdürmektedir. Bu kaynaklar inceleme alanı boyunca hiçbir noktada yüzeylenmediğinden kaynağın akış rotası tespit edilememiştir.

 Kemah ilçesi içme ve sulama suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla anılan soğuksu kaynaklarından küçük bir bölümünün ekli 1/25 000 ölçekli haritada çizilen "Vaziyet Planı" (EK-3) baz alınarak yapılacak 110 m lik bir pompajla yaklaşık 3,5 km lik bir isale hattıyla bir depoya pompalanması sonucunda Kemah ilçesinin içme ve sulama suyu ihtiyacı da karşılanabilecektir. Bu amaçla Kemah ilçesi soğuksu kaynaklarından su numunesi alınarak DSİ Kalite Kontrol ve Laboratuar Şube Müdürlüğümüzde içme ve sulama suyu analizi yapılmış (EK-4-a, b) ve yapılan analiz neticesinde suyun içme ve sulamaya elverişli olduğu tespit edilmiştir.

Sonuç olarak; Kemeryaka ve Mermerli köylerinin içme ve sulama suyu ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için Naldöken deresi boyunca oldukça sık gözlenen yeraltı suyu kaynaklarının kotu uygun olanlarının kaptajlarının yapılarak birleştirilmesi ve anılan köylerin depolarına bağlanması ile her iki köyün içme ve sulama suyu ihtiyacını çözecektir.

Kemah ilçesi içme ve sulama suyu ihtiyacının karşılanması için ise soğuksu kaynakları mevkiinden yapılacak bir pompaj ve isale hattı ile uygun bir depoya alınması neticesinde yaz aylarındaki su ihtiyacı karşılanabilecektir.

Kaynak:

www.kemah.gov.tr

Bu haber toplam 2009 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA