• İstanbul24 °C
  • Erzincan19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MUSTAFA KAÇMAZ
23 Ağustos 2008 Cumartesi 00:00

MUSTAFA KAÇMAZ

İşte bir örnek Yaşam.Satır aralarına sığamayacak kadar. Sadece ön planda olmayan her planda olan bir Kemahlı…Örnek yaşamının sadece özetini sunduğumuz Sn.Mustafa Kaçmaz’ın  kişiliği

İşte bir örnek Yaşam.Satır aralarına sığamayacak kadar. Sadece ön planda olmayan her planda olan bir Kemahlı…Örnek yaşamının sadece özetini sunduğumuz Sn.Mustafa Kaçmaz’ın  kişiliği ve kimliği;Kemahlı hemşehrilerinin gönüllerinde sürekli yazılı kalan bu toprakların mümtaz eserlerinden biridir.Kemahlı olup da onu tanımayan yoktur.Ama biz yakinen tanımak isteyenler için kısaca Mustafa Kaçmaz Bey diyelim ;       Mustafa Kaçmaz 15.08.1959 yılında Erzincan Kemah Doğan köyünde doğdu.İlköğretimini köyünde tamamlayan Kaçmaz 1971 yılında İstanbul’a gelerek ortaöğrenimini tamamladı  ve o gün ki zor koşullar nedeniyle öğrenimine devam edemedi.Mustafa Kaçmaz,11 yaşında çıktığı gurbette bir meslekte ilerlerken yıllar geçer ve artık kendi işini kurma sevdasına kapılır.        1974 yılında elektrik sektörüne girer.O yıllar Okçumusa caddesi üzerinde Teknik,Şalt,A.G.,Y.G. malzemeleri satan o dönemin koşullarında sektörümüzün en öncü firmalarından birinde çırak olarak işe başlar.Ustaları kendisini kısa sürede sever ve ona işin tüm inceliklerini ve detaylarını öğretirler.        Mustafa Kaçmaz 1978 yılında askerliğinin acemi birliğini Kütahya’da yapan Kaçmaz Usta birliğini Eskişehir’de tamamlar ve dönüşte mesleğine kaldığı yerden devam eder.Dolayısı ile 1974 de çırak olarak başladığı firmada yaklaşık 10 yıl süre ile çalışır.Sermaye yoktur ama çok hırslı ve azimlidir.Sektörde de kısa sürede çok tanınır.Hem üretimi hem de pazarlamayı çok iyi kavramıştır.1983’te bir dükkan açmaya karar veren Kaçmaz’ın en büyük sermayesi müşterileridir.Önceleri bir ortakla yola çıkarak elektrik teknik malzemelerini fason üretip satmaya başlarlar.1992’de ortağından dostça ayrılır.Bu dönemde kendisi teknik malzeme işinden kablo kanalları ve iç tesisat malzemelerine geçmeye karar verir.Çünkü bir araştırma yapmış ve özellikle kablo kanallarının nerdeyse tamamının ithal olduğunu görmüştür.        Artık şirketin adı Mutlusan’dır.        Mutlusan elektrik A.Ş. ilk başladığı yıllarda 3 kişi ile başladı bugün bünyesinde 300 kişi ile faaliyetlerine devam etmektedir.Ve bu kadroyla birlikte gerek yurt içinde gerek uluslar arası alanda çalışmalarını sürdürmektedir.1 Merkez,1 üretim yapan fabrika ve 3 şubeden oluşan MUTLUSAN Türkiye genelinde 80 ilde bayii ye sahip ve 40 ülkeye ihracat yapmaktadır.Başta elektrik sanayine yönelik işler olmak üzere,dürüstlüğü,azmi ve güvenilir kişiliği ile,İstanbul’da yine sayılı ve varlıklı iş adamları arasında yer alan Mustafa Kaçmaz evli ve 2 kız çocuk babasıdır.        1991 yılından beri Türkiye’de bir çok sivil toplum kuruluşlarında görev yapan Kaçmaz şu an Erzincan spor AS başkanlığının yanı sıra,ERSİAD başkan yardımcılığı (Erzincanlı İş Adamları Derneği),Perpa A-BLOK yönetim kuruluğu üyeliği vb. yerlerde görev yapmaktadır.Hürriyet GazetesiEkonomi  / ekobi:Kemah’tan kara trenle çıktı, ’kablo kanalı’nda 100 milyon YTL’ye koşuyor

Sadi Özdemir

 

Erzincan’dan 11 yaşında çıkıp, kara trenle Haydarpaşa’ya gelen Mustafa Kaçmaz’ın Şişhane’de başlayan elektrik teknik malzemeleri çıraklığından ’kablo kanalında iddialı’ markalardan biri çıktı. Geçen yıl yaklaşık 48 milyon YTL ciro yapan Kaçmaz’ın Mutlusan’ı yeni fabrika yatırımına başladı. 18 ay sonra devreye alınacak fabrikayla hedef yıllık 100 milyon YTL ciroya ulaşmak.


 

İKİTELLİ’de 7 bin metrekarelik kapalı alana sahip fabrikada plastik kablo kanalları, çelik ve plastik spiraller, elektrik boruları, sac aksamları ve sinyal armatürleri gibi birçok elektrik malzemesinin üretimini yapan Mutlusan Elektrik A.Ş., 16 bin metrekare kapalı alana sahip yeni bir fabrika yatırımına başladı. Erzincan, Kemah’a bağlı Doğan Köyü’nde doğan ve 11 yaşında gurbete çıkan Mutlusan’ın sahibi Mustafa Kaçmaz, yeni fabrikanın 18 ayda tamamlanacağını, geçen yıl yapılan yaklaşık 48 milyon YTL olan cironun da 3 yıl sonra 100 milyon YTL’ye çıkacağnı söylüyor. Mustafa Kaçmaz şöyle başlıyor anlatmaya: "1959 doğumluyum ve 1970’te kara trenle üç günlük bir yolculukla Haydarpaşa’ya indim. Amacım İstanbul’daki amcamların yanında kalmak, çalışıp üç beş kuruş kazanmak sonra da köye dönmekti. Ancak geliş o geliş bir daha köye dönmedim. Çay ocağında, konfeksiyonda, gümrük komisyoncusunun yanında çalıştım. 1973’te ise bir mesleğe yönelmek için bir arkadaşım vesile oldu ve elektrik malzemeleri sektöründe çalışmaya başladım. Patronum bir Rum vatandaşımızdı ve şirket de piyasanın en iyi şirketlerinden biriydi. Şişhane Okçu Musa’da 10 yıl işçilik yaptım. Teknik elektrik malzemelerinde çok iyi yetiştim. Şişhane bu işin ulusal showroom’uydu ve bütün iş orada dönüyordu."HIRSLIYDIM, İŞİMİ KURDUM: Mustafa Kaçmaz, 11 yaşında çıktığı gurbette bir meslekte ilerlerken yıllar geçer ve artık kendi işini kurma sevdasına kapılır. Kaçmaz şöyle devam ediyor: "Hiçbir dönemde kahvehane ya da gece hayatım olmadı. Sürekli işimi daha iyi öğrenmekle uğraştım. 1980’de askerliğim bitti ve tekrar işe döndüm. 1983’te ise bir karar aşamasına geldim. Sermayem yoktu ama çok hırslı ve azimliydim. Sektörde de çok tanınmıştım. Hem üretimi hem de pazarlamayı çok iyi kavramıştım. 1983’te bir dükkan açmaya karar verdim. En büyük sermayem müşterilerimdi. Bir ortakla yola çıktık. Önce elektrik teknik malzemelerini fason ürettirip satmaya başladık. 1992’de ortağımızla dostça ayrıldık. Bu dönemde ben teknik malzeme işinden kablo kanalları ve iç tesisat malzemelerine geçmeye karar verdim. Çünkü bir araştırma yapmıştım ve özellikle kablo kanallarının neredeyse tamamının ithal olduğunu görmüştüm."KABLO KANALIYLA BÜYÜDÜK: Mustafa Kaçmaz, İkitelli’de PVC kablo kanalları üretimine başladıktan sonra piyasada iki yönlü genişlemeyle karşılaştığını belirtiyor ve "Hem iç pazarda boşluk vardı hem de aynı dönemlerde SSCB çözmüştü ve Ruslardan büyük talep başlamıştı. İşimiz hızla büyüdü" diyor. Perpa’ya taşınma sürecine de uyduklarını anlatan Mustafa Kaçmaz şöyle konuşuyor: "Kablo kanalları bütün inşaatlara, ofislere, evlere girdi. Bizim ağırlıklı işimiz de bu oldu. Rusya’da da çok iyi bir pazar elde ettik. Halen Rusya’ya yılda 4 milyon dolarlık mal satıyoruz. 40’a yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. Şimdi Batı Avrupa pazarına da girdik ve yeniyatırımı da bunun için yapıyoruz."


 

Yazıcıoğlu’yla tanıştım Erzincan’ı keşfettim11 yaşında ayrıldığı Ercincan’a ve köyüne 1991’e kadar hiç gitmeyen Mustafa Kaçmaz, şöyle konuşuyor: "Köyüm 150 hanelik bir köydü. Şu anda nüfusu çok gerilemiş durumda. Annem, babam orada. Köye yeniden gidişim rahmetli Recep Yazıcıoğlu’nun davetiyle oldu. 1991’e kadar Erzincan’ı bilmiyordum diyebilirim. Arkadaşlar bir toplantıdan sonra beni aldılar götürdüler. Yazıcıoğlu da beni yeniden Erzincan’a bağladı. İlk başta biraz elektrikli tanıştık. Bu kızgınlık sonra iyi bir dostluğa dönüştü. Kendisine Erzincan’da yaşanan bazı olaylar nedeniyle ’siz buranın mülki amirisiniz, siz sorumlusunuz neden bunlar oluyor’ gibi laflar söylemiştim. O da bana; ’Uzaktan ahkám kesmek kolay, gel de beraber yapalım’ dedi. Köyler, ilçeler boşalıyor, ’biz ne yapabiliriz’ derken, köy derneğimizi kurdum, uzun süre başkanlığını da yaptım. Köyümüzün, su, elektrik, yol ihtiyaçlarını giderdik. Artık bir ayağım Erzincan’da. Erzincan’a yatırım yapmayı da düşünüyorum."

kaynak:www.mustafakacmaz.com

Bu haber toplam 4670 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA