• İstanbul20 °C
  • Erzincan14 °C

Bilgin Kutluğ / www.kemahlilar.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilgin Kutluğ / www.kemahlilar.com

Mutluluk

25 Ekim 2013 Cuma 13:35

Kişisel ve toplumsal ruh sağlığımıza direk etkisi olan, her insanın ulaşmak istediği, elde edince kaybetmek istemediği, davranışlarımızın şekillenmesinde önemli yer tutan, yaşam pınarımız, hayat kaynağımız, bizi hayata bağlayan insanoğlunun varoşlundan bu yana hep yanında ve genlerinde olan mutluluktan bahsetmek istiyorum.

Mutluluk tarif edilmez bir hissiyat, hepimizin yaşamında çoğu kez ulaşılabilen, bazılarımızın kolayca elde edebildiği, insanın hayat akışını düzenleyen, zenginlik katan, kelimelerle tarifi mümkün olmayan bir duygudur. Mutluluk kişilerin malıyla mülküyle doğru orantılı seyreder dersek kısmen yanılmamış oluruz, bu noktada mutlu olmanın yolunu bulmak, bunu kullanma becerisini göstermek önem kazanmaktadır, açıkçası mutlu olmak kişinin hayata bakışı, kişilerarası iletişim, toplumla barışık olmayı becerebilen için kolay bir durumdur. Tüm bunların aksine mutsuzlukta aynı şekilde bakış açısı ve kişinin öncelikle kendisiyle akabinde yaşamış olduğu toplumla barışık olmadığında ortaya çıkmakta ve süreklilik arz ettiğinde ise telafisi mümkün olmayan yaralar açmakta, kişileri ruhsal çöküntüye uğratmaktadır. Burada ki en önemli nokta ise mutlu olabilmenin yollarını çeşitlendirmek, benliğimizi iyi tanımak, davranışlarımıza dikkat etmek olmalıdır. Mutlu olmak devamında yakalamış olduğumuz mutluluğu paylaşmak sevenlerimizi de buna dâhil etmek onlarında mutlu olmasını sağlar, mutluluk vazgeçilmez bir değerdir, kişinin en büyük hazinesidir, altın ve para gibi dağıtılınca eksilmez aksine daha da çoğalır. Ayrıca mutlu olduğumuzda bizlerle beraber aynı tadı alanlar olması bir nevi sevildiğimizin sağlamasıdır.

Bazılarımız için mutlu olmak veya mutlu yaşamak para-mal-mülkle dolaylı orantılıdır, aslında bu görüşte olanların çokluğu yadsınamaz bir gerçektir. Fakat aynı zamanda dünya malı insanları geri dönülemez bataklıklara saplayabilir, bu nedenle mutlu olabilmek parayla direk bağlantılı değildir, önemli olan malın çokluğu değil onu kullanma becerisini göstermek, devamında ise mutluluğu yakalayabilmektir. Hepimizin malumu ve diline pelesenk olmuş bir şarkı vardır, “parayla saadet olmaz” bu cümle gerçekten mutluluğun parayla olma cağını gayet güzel özetlemiş olmasına rağmen parayla mutlu olmak bazen mümkündür, bu noktada dikkat edilmesi gereken parayı kullanabilme, paylaşabilme azmini ve iradesini gösterebilmektir, fakat bu hususta irade sahibi olmak ve adım atmak kolay değildir. Çünkü mal canın yongasıdır, yani insan hayatında önemli bir yer teşkil eder, bu dünyada insanoğlunun en çok zorlandığı hususların başında malından vermek gelir. Bu bağlamda parayla mutlu olabilmek mümkündür ama bazı şeylerden fedakârlık yapmak zorunludur.

Bir başka bakış ise makbul olan da budur insanları yani yaratılanı yaratandan ötürü sevmektir, herhangi bir karşılık ve menfaat beklemeden tüm canlıları sevmektir. Aslında gerçek mutluluk kaynağı da burada saklıdır, ancak sürekli sevmek kolay değildir. Bazen hepimizin gündelik yaşamında kafamız bir şeylere bozulur, farkında olmadan arkadaşlarımızı kırarız, böyle olası durumlarda her şeye rağmen hatamızdan dönebilir irademizi kontrol edebilirsek kaçırmış olduğumuz mutluluğu yakalama şansımız vardır. İşin doğrusu bizler yeter ki mutlu olmak isteyelim ve adımlar atalım dünyada mutluluğu yakalamak için o kadar çok sebep var ki ne yazmakla nede yaşamakla biter, hayat bu konuda bizlere cömert davranmıştır, Evimiz, arabamız, paramız, arkadaşımız, çocuğumuz olur bunlara benzer birçok örnek bizleri mutlu etmektedir.

Kaldı ki mutluluğu kelimelere sığdırmak mümkün değildir, birinin mutluluğuna vesile olmuş isek bizlere geri dönüşü menfi olacaktır, en küçük kazancımız ise karşımızda gülen bir yüzdür,  belki de mutlu olmanın yolu çevrenimizi de dâhil edip ve paylaşmaktan geçer, sözlerime son verirken ömrünüz boyunca gülen bir yüz mutlu bir hayat geçirmenizi temenni eder mutluluklar dilerim...

Bilgin KUTLUĞ

Bu yazı toplam 1985 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA