• İstanbul19 °C
  • Erzincan9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nidayi Sevimin Son Eseri Çıktı
03 Ocak 2013 Perşembe 00:00

Nidayi Sevim'in Son Eseri Çıktı

 Kemahlı Hemşerimiz Bozoğlak Köyünden , Mezartaşları ve Sadaka Taşları üzerine yazdığı kitaplar ile kültür medeniyet dünyamıza faydalı eserler kazandırmış bulunan Nidayi Sevim’in

 

Kemahlı Hemşerimiz Bozoğlak Köyünden , Mezartaşları ve Sadaka Taşları üzerine yazdığı kitaplar ile kültür medeniyet dünyamıza faydalı eserler kazandırmış bulunan Nidayi Sevim’in son kitabı “Osmanlı Mezartaşlarında Manzum Metinler” okuyucuları ile buluştu.


“İnsanımızın duygularını derinden etkileyen ve kaçınılmaz gerçek olan ölüm, mezar taşı kitabelerinde; ayet-i kerime, hadis-i şerif, vecize, atasözü, nesir, şiir, temenni ve dua olarak yankı bulmuş, milletimizin hissiyatına asırlardır bu kitabeler tercüman olmuştur. Ancak uzun bir müddet mezar taşlarının da içinde bulunduğu büyük bir medeniyetin birikiminden, zenginliğinden mahrum bırakıldık. Bir bakıma hafıza kaybı yaşadık. Bilinen bir gerçektir ki hafıza kaybı yaşayanlar bu süre zarfında ne kaybettiklerinin farkında da değildirler. Bir millet düşünün ki bir asır önce vefat eden dedesinin mezar taşını okuyamıyor! Bundan daha büyük utanç sebebi ne olabilir? Bu mütavazı çalışmamızda geçmişimizle yüzleşip, hafızalarımızın tazelenebilmesine küçük bir katkısı olur düşüncesiyle Anadolu'daki bin yıllık varlığımızın en güvenilir belgeleri olan mezar taşı kitabelerinde ki “manzum metinler”e yer verdik. Mezar taşı manzumeleri antolojisi de diyebileceğimiz bu çalışmada, Ahlat’tan İskeçe’ye yirmi şehir, ellinin üzerinde mezarlık ve hazireyi kapsayan çalışmalardan istifade edildi. Geçmiş ile gelecek arasında önemli bir köprü olan dedelerimizin mezar taşları hakkında yazılanlar çoğaldıkça yere düşmüş, toprağa gömülmüş, bir kenarda unutularak kaderine terk edilmiş kitabelerin birer birer gün yüzüne çıkacağına inanıyoruz.”




Nidayi Sevim hemşerimizin bu değerli çalışmasından dolayı kendisini tebrik ediyor, çalışmalarında başarılarının devamını temenni ediyoruz.


 


Bu haber toplam 1258 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA