• İstanbul22 °C
  • Erzincan14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NÜFUSTA AB STANDARTLARI
00 0000 Salı 00:00

NÜFUSTA AB STANDARTLARI

   NÜFUSTA AB STANDARTLARI  Numaralama Çalışması ve Adrese Dayalı Nüfusa Kayıt Sisteminin tanıtıldığı toplantı İlçemiz Kaymakamı Ali Hamza PEHLİVAN Kemah Lisesi

   NÜFUSTA AB STANDARTLARI

 

 Numaralama Çalışması ve Adrese Dayalı Nüfusa Kayıt Sisteminin tanıtıldığı toplantı İlçemiz Kaymakamı Ali Hamza PEHLİVAN Kemah Lisesi toplantı salonunda düzenlendi. Toplantıya Özel İdare Müdür vekili M.Uğur SEVİM, Yazı İşleri Müdürü Halil GÜLTAŞ,İlçe Nüfus Müdür Vekili Ahmet PALAZ katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ali Hamza PEHLİVAN: “Nüfus Kanununda yapılan bir değişiklikle, daha önceden olduğu gibi nüfus sayımı yapılmayacak. Bundan sonraki nüfus tespit sistemi yeni bir şekil aldı. Bununla ilgili olarak ilk çalışma toplantımızı burada yapıyoruz. Öncelikle bu proje güncel, stratejik ve aciliyet arz eden bir projedir. Burada süre çok önemlidir. Hükümet almış olduğu kararla 2007 yılı içinde bu projenin sonuçlanmasını istiyor. Stratejik bir proje çünkü ülkenin nasıl maden haritasını çıkarıyorsak, hepsinden daha değerli olan insanımızın yapısına da bu projeyle ortaya çıkaracağız. Yaş durumundan, sağlık durumuna kadar hepsine anında ulaşma imkânına kavuşacağız. Bizim en büyük milli gücümüz ve değerimiz insanımızdır. İnsanımızı en iyi şekilde tespit etmenin yöntemi araştırılmış ve bu çalışma sistem ortaya konulmuştur. Yeni yapılacak çalışmada sokağa çıkma yasağı uygulanmayacaktır. Mükerrerlik ve karışıklık riski de ortadan kalkacaktır. En önemlisi de vatandaşlarımız bundan sonra kamu kurum ve kuruluşlarına gittiği zaman bürokratik işlemlerle karşılaşmayacaklardır. Bu sistem okul kayıtlarında, seçmen listelerinde de büyük kolaylıklar sağlıyor. Bundan sonra neler yapılacak? Aralık ayına kadar binaların tespiti yapılacak. Tüm binalar kayıt altına alınacak ve insanlarımız da adres olarak belirttiği bir bina ile irtibatlandırılacak. Bütün resmi işlemlerde verilen bu adresler kullanılacak. Birden çok binası olan insanlar içinse daimi olan adresleri esas alınacak. Dolayısıyla hiçbir vatandaşımızın bu kayıt sistemi dışında kalma şansı yoktur. Hatta yurtdışında çalışan vatandaşlarımız da bulundukları ülkelerde bulunan konsolosluklara aracılığı ile bu hizmetten faydalanacaklardır.”dedi. Kaymakam Ali Hamza PEHLİVAN binaların numaralandırılmasına yönelik çalışmaların 31 Aralık 2006'ya kadar bitirilmesi gerektiğinin altını çizerek Haziran 2007'e kadar ise kayıt sisteminin tamamlanacağını ifade etti.

 

İlçe Özel İdare Müdür Vekili M.Uğur SEVİM tarafından köylerimizde bu çalışmaya katılacak olan Öğretmen ve Din Görevlileriyle Adrese Dayalı Kayıt Sistemi hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun birçok yenilik getirdiğine işaret eden M.Uğur SEVİM, bunların başında adres kayıt ve binaların numaralandırılmasına ilişkin düzenlemelerin geldiğini kaydetti. Adres ve binaların numaralandırılmasında standart bir uygulamanın olmamasının, yetkili idarelerin görev tanımlarındaki belirsizlik, kimlik ve adres bilgileri arasındaki uyumsuzluk ve kamu kurumlarının kullanacağı ortak bir veri tabanının bulunmamasının düzenli işleyen bir adres kayıt ve numaralama sisteminin kurulmasını engellediğine işaret eden SEVİM, bu uygulama ile kamu hizmetlerinin sunumu sırasında, vatandaşlardan istenen birçok bilgi ve belge, artık kişilerden talep edilmeden sistem üzerinden alınabilecektir. Vatandaşın hayatını zorlaştıran bürokratik engeller azalacak, yeni adres ve numaralama sistemi ile her türlü yazışma ve bildirim, zamanında ve doğru adrese ulaşacaktır.”

Kaynak:

www.kemah.gov.tr

 

Bu haber toplam 897 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA