• İstanbul26 °C
  • Erzincan19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okullarımızda Yaşatılan Şehit Hatıraları
01 Aralık 2009 Salı 00:00

Okullarımızda Yaşatılan Şehit Hatıraları

Bozoğlak Köyü Jnd.Er Ali Soykan İlköğretim okuluna ismi verilen şehidimizin ailesine ulaşan Bozoğlak Nahiyesi Merkez Kalkındırma ve Kültür Derneği Genel Sekreteri Recep BABACAN; aziz şehidimiz

Bozoğlak Köyü Jnd.Er Ali Soykan İlköğretim okuluna ismi verilen şehidimizin ailesine ulaşan Bozoğlak Nahiyesi Merkez Kalkındırma ve Kültür Derneği Genel Sekreteri Recep BABACAN; aziz şehidimiz ve ismi verilen okul hakkında konuştu.

Kemah köylerin okullarından bazılarına verilen Şehit isimleri; ülkemizin birlik, beraberlik ve bağımsızlığı için toprağa düşmüş askerlerimizin aziz hatıralarının yaşaması bakımından önem arz etmektedir. Bu anlamda diğer şehit isimlerinin verildiği okullar ve aileleri ile ilgili araştırmaların devam ettiğini belirten Babacan; ilk olarak Bozoğlak Köyü’nden başladığını, devamının da geleceğini söyledi.

JANDARMA KOMANDO ER ALİ SOYKAN

D.Tarihi- 1968

Şehadeti- 06.09.1988

Ali Soykan 1968 yılında Sakarya ilimizin Hendek İlçesine bağlı Cıpcıp ( Yeşiller ) köyünde dünyaya geldi.

Babası Mehmet Bey türlü zorluklar içerisinde büyüttüğü oğlunu vatani hizmeti yapmak üzere askere gönderdi.

Ali Soykan askerliğinin usta birliğinde Erzincan İlimizin Kemah ilçesine oradan Alp Jandarma Karakol Komutanlığı emrine verildi.

Bu yiğit Dereşoran köyü yakınlarında askeri araca düzenlenen pusu sonucunda 8 arkadaşı ile birlikte son mermisine kadar savaşmış ve son nefesini topraklarımızda vererek şehit olmuştur.

Naaşı 9 Eylül 1988 günü Hendek Şehitliği kabristanlığında toprağa verilmiştir.

Bozoglak Nahiyesinde halen 18 öğrenci ve 1 öğretmeni ile eğitim faaliyetlerini sürdüren okulumuza Şehit Ali Soykan ismi verilmiş ve bu isim ölümsüzleştirilmiştir.

Şehidimizin ailesi ile yapılan görüşmelerde Şehit Jandarma Erimiz Ali SOYKAN’ın babası Mehmet SOYKAN’ın geçtiğimiz yıl vefat ettiğini Şehidimizin yeğeni Mert SOYKAN’dan öğrendik.

Mert SOYKAN’ın annesi Hatice SOYKAN kardeşinin isminin bir okula verildiği haberini bizden duyunca gerçekten çok sevindiğini ve bundan bunca yıldır haberdar olmadığını en kısa zamanda kardeşinin adının verildiği bu okulu muhakkak ziyaret edeceğini söyledi.

Bozoglak Köyü İlköğretim okulunun Büyütülmüş bir resminin kendisine gönderilmesini isteyen Hatice SOYKAN sözlerine şöyle devam etti.

Kardeşimiz ölünce ailecek çok üzüldük fakat yıkım olmadık. Çünkü bizim dedelerimiz de İstiklal harbinde ve Çanakkale muharebelerinde şehit düşmüştü. Ali’miz de Erzincan’da şehit düşünce Allah’a şükrettik. Yarabbi dedim, Şehitlerin torunuydum, şimdi bir şehidin ablasıyım.

Buradan Milli Eğitim Bakanlığımıza, Kemah Kaymakamlığına ve Kemah Milli Eğitim Müdürlüğüne sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Kardeşimin isminin Kemah Bozoglak köyünün ilköğretim okuluna verilmesinden dolayı ve oradaki öğretmenlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum, sizlerden aldığım haberlere göre okulun tam giriş kapısında  kardeşimin resmi asılıymış inanın öyle mutlu oldum ki en kısa zamanda kardeşimin adının verildiği bu okulu ziyaret edeceğim ve bu okulun yaşatılması için elimden geleni yapacağım. dedi.

Ülkemizin gelecek nesillerinin yetiştirildiği bu eğitim yuvasında bir şehidimizin de isminin anılması ve orada eğitim devam ettikçe bu ülke için fedakârlık yapan yiğit insanların anılması çok güzel bir duygu diye ekleyen aile bireyleri; okulun sürekli açık olmasını bu açıdan önemsediklerinin altını çizdiler.

İlgi ve alakalarından dolayı Bozoğlak Merkez Kalkındırma ve Kültür Derneği’ne de ayrıca şükranlarını sunan Şehidimizin ailesi; derneğin ilkokul ile ilgili güzelleştirme ve geliştirme projeleri hakkında bilgiler aldıklarını ve çok memnun olduklarını söylediler.

Konu ile ilgili açıklama yapan dernek başkanı Ercan Babacan; Kemah’ta şehit düşen askerlerimizin isimlerinin köy okullarına verilmiş olması çok anlamlı ve yerinde bir karar olmuş. Bize düşen aziz şehitlerimizin kanları kadar pak ve temiz olan bu hatıraların korunup kollanmasıdır. Biz bu anlamda köy okulumuza, uğruna canını vermiş şehidimizin adının sürekli yaşatılması adına tabii ki gerekli özeni göstereceğiz dedi. Okullarımızın sürekli açık kalması, öğrencilerimizin eğitim ve öğretim ile okullarımızı şenlendirmesi bu ülke için toprağa düşmüş askerlerimize ve ailelerine belki de bir vefa borcumuzdur. Okullarımıza, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize sahip çıkmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz diyerek aziz şehidimizi saygı ile andığını belirten Babacan, şehidimizin ailesine de okulumuz var oldukça şehidimizin ismi de sürekli yaşayacaktır dedi.

Haber: Recep Babacan


Bu haber toplam 1096 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA