• İstanbul25 °C
  • Erzincan28 °C

Bilgin Kutluğ / www.kemahlilar.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilgin Kutluğ / www.kemahlilar.com

Ölmesini Bilmeyen Milletlerin Vatanı Olmaz

18 Mart 2013 Pazartesi 15:25

Sizlerle okumuş olduğum bazı kitaplar doğrultusunda bir şeyler paylaşmak istiyorum. Çanakkale ile ilgili yazılan çizilenlerde çok ibret alınması gereken olaylar pek çok yerde geçmektedir. Bu konuda savaşa katılanların anı defterlerinde, günlüklerinde, resmi kayıtlarda veya yazmış oldukları mektuplarda çeşitli yaşanmış olaylardan bahsedilmektedir. Bunların mutlak hepsinin doğru veya yanlış olduğu kesin değildir. İşin açıksı bu belgeler ışığında birçok eklentilerde olmuştur. Tüm bu milletimizin varoluş mücadelesinde geçenleri bizim sorgulamak gibi bir niyetimizde asla olamaz. O andan sonra yapılan eleştirilerde yersizdir çünkü yaşananlar o günün şartları içerisinde değerlendirilmesi gerekir. Günümüzde yapılan tüm yorumlar veya açıklamalar eleştiriler olsa da bana göre hepsi askıda kalır.             Asıl dikkate almamız gereken husus ise geçmişten ders alıp geleceğimizi ona göre şekillendirmek olmalıdır. Bununda ana unsuru tarihimizi çok iyi öğrenmek irdelemek, yapılan faydalı işleri örnek almak tatbik etmek, varsa hatalar ders çıkarmaktır. Bunların ışığında gelecek nesillerimize yön vermek yol göstermek olmalıdır. Aynı toprakları, havayı, suyu paylaşan bir kişi dahi olsa onun derdiyle dertlenmek ve sevincini paylaşmaktır. Değinmiş olduğum konu aslında bizlerin hamurunda her daim var olmuştur. Meselenin özü bizlere düşen Çanakkale ve tarihimiz deki diğer verilen mücadeleleri her zaman hatırımızdan çıkarmadan birlik beraberliğimizi bu doğrultuda sonuna kadar korumaktır.


             Ayrıca milletimiz bir kez daha tüm dünyaya vatanından vazgeçemeyeceğini kanıyla canıyla ispat etmiştir. Her olayın bir amacı ve sonucu vardır. Bu savaşın sonuçlarının ise sadece bir tarafın zaferi olmayıp savaşı kaybedenler de Çanakkale’den büyük dersler çıkarmışlar ve millet olma bilinci gelişmiş sonrasında da vatanları olmuştur. Aslında bizle ne için savaştığını bilmeyenler bizlerden hem savaşmayı hem de vatan sevgisinin ne kadar büyük olduğunu vatansız bir milletin olamayacağını öğrenmişlerdir.

              
              Kaldı ki Çanakkale vatanımızın her köşesi gibi vazgeçilmesi mümkün olmayan değerli bir toprağımızdır. Bizlerin hamurunda ‘’VATAN VE KAN’’ beraberdir bunlar ayrılmaz bir bütündür. Bulunduğumuz topraklar kolay kazanılmadı ve elde tutulmadı bu gün bizler bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü sonuna kadar kullanabiliyorsak bunları atalarımıza ve Çanakkale kahramanlarına-şehitlerine borçluyuz.


               Bizlere verilen bu emaneti korumak kollamak sonraki nesillere aktarmak kanımız pahasına da olsa önemli bir zorunluluktur. Ben inanıyorum ki bu bilinç bizler var oldukça sonsuza kadar devam edecektir.

 

                ‘'ÖLMESİNİ BİLMEYEN MİLLETLERİN VATANI OLAMAZ’’    

Bilgin KUTLUĞ  
E-mail : bilgin.kutlug@dhmi.gov.tr

 

 

Bu yazı toplam 1423 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA