• İstanbul24 °C
  • Erzincan22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
OLUKPINAR KÖYÜ
10 Aralık 2005 Cumartesi 00:00

OLUKPINAR KÖYÜ

OLUKPINAR KÖYÜ (İzinsor) Uzaklardan bahçe temizliği için toplanıp yakılan gazellerin buğu buğu yükselen dumanlarıyla, köy Munzurlardan gelecek uzun kış için hazırlık yapıyor gibiydi.

OLUKPINAR KÖYÜ (İzinsor)

Uzaklardan bahçe temizliği için toplanıp yakılan gazellerin buğu buğu yükselen dumanlarıyla, köy Munzurlardan gelecek uzun kış için hazırlık yapıyor gibiydi. Zira daha köye varır varmaz Muhtar’ın babası Dursun GÖKÇEK “Hazırlık yapmazsak kış bizi döver” diyerek tahminimizi tasdik ediverdi.

7 haneli Köy, Fırat’ın Munzur yakasındaki tarlaların içine Mezarlık Sırtlarına kurulmuş. Köyün bir de 14 hanelik Aksakal Mezrası var. Köyün bulunduğu yerler eskiden Sağıroğulları’nın mülkiyetindeymiş ve ahali de onların marabalarıymış. Arazileri önce Karadağ’lılar, köylülerde 1967 de onlardan satın almışlar.

Köyün aslı Aslan Uşağı ve İzorlu sülaleri olarak Tunceli-Kedek taraflarından gelmişler. Munzurlarda ki Kamberağa, Göller, Salyurdu ve Çayırlık yaylalarına çıkarlarmış. Arpa, buğday, fasulye, yonca, yörünge ekilen arazilerin çoğu akaryakıtın pahalı olmasından dolayı boş kalıyormuş.

Tahrir Defterlerinde bu köyle ilgili olarak, 1530 da 4 hane, 1568 de 10 hane ve 1591 de 13 hane olduğu, mahsulleri buğday, arpa, darı, 446 ve 1591 de 15 300 akçaya tekabül ettiği ve köyde 1 de değirmen bulunduğu tesbit edilmiştir.

Aksakal Mezrasında Deli İbrahim Türbesi varmış. Halk bu zatı önceleri divane sanırmış, ancak zamanla istikbale dair keramet ve keşiflerini görünce ermiş olduğuna kanaat getirmişler. Hatta Fırat’ın üzerinden kuşların uçmaya cesaret edemedikleri taşkınlarda bile karşıya geçip-geldiğine şahit olmuşlar.

Köyün Sınırları: Doğusu; Komik Deresi, İzinsor Yolu, Tilki Deliği, Piskale ve Pasveren, Batısı; Fırat, Kalecik Deresi, Kurugöl, Kamerik Yolu, Körpınar Tepesi ve Tilki Deliği, Kuzeyi; Fırat, Güneyi; Körpınar Tepesi, Tilki Deliği, Kurudere ve Pasveren.

Kaynak: Kemah Kitabı,Bir Derkenar Yılmaz Kurt (Eski Kemah Kaymakamı)

Bu haber toplam 3871 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA