• İstanbul22 °C
  • Erzincan20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özdamar Köyü Şive Örnekleri
25 Şubat 2010 Perşembe 00:00

Özdamar Köyü Şive Örnekleri

Konuşan : Hurrem Peker Yeri      : Kemah İlçesiDoğanbeyli B.Özdamar KöyüKonu       : Genel D. 3-1  İşde bu ziraat. Havalar da bozdu,

Konuşan : Hurrem Peker

Yeri      : Kemah İlçesi

Doğanbeyli B.

Özdamar Köyü

Konu       : Genel

 

D. 3-1

 

 İşde bu ziraat. Havalar da bozdu, iki üş gündür herifler iş  yapamiylar. Gorhıylar da, hanè yağar deyin. Var. Hep ohıyan yazan var. Héç olmıyan yohdir. Gızlar da ohıylar. Beşden çihan getmiy. Bazısı yollıy, bazısı yollamıy. Fasüliyaynan, ekerük. Buğda ekerük, arpa ekerük, fasüliya ekerük efendim işde. Bosdan zarzavat herşey ekerük. Biberi, badlıcanı, domatesi, salatalığı. İşde bele şeylernen urğaşuruh.

Başga bülmiyim. İşde o zaman patırtıya geliylerdi. Mal, davar, gece gündüz buralarda bekliydük. Malı götdüler, davarımı­zı götdüler. İşde, soygun verdiler, bu Ermenig'in başında. Geldi, basdi, üş dene adam vurdi herif. Benim babam da o zaman cendarmaydi  orda. Yusuf Çawuş vardı, efendim unıtdım getdi adını. Bi dene daha vardı, onnan barabar üçini de vurdılar. Bi de Sinan Çawuş vardı. Sinan Çawuşi ya- reladılar. Ordan vurdılar, iki gün löbet dutdılar. Getdiler sorna, âhırı gaşdı. Yaralları bele götdüler. Üç adam vurdilar orda. O zaman şey nerde. Bomba, atalar. Girdiler bi deriye, ayne deriye. Getdük, bahduh o deriye. O adamlar dedüklerini yapdılar. Buralarda bizimki işde eledi.

 Esgiden efen­dim, sözim yabane merkebinen, atinan giderdük. Burdan gaharduh dört sahatda Kemah'e enerdim. Bi yük yüklerdim Kemah'e giderdim. Götürüp satacahdım ya otuz ğuruşa vereceksin, ya yimbeş guruşa. Ey şindik de arabaynan gedük. Bu araba da şeytan arabası. Hayvan ondan eyi. Beni çoh dutıy.

Bi iki defa giderük. Bir iki defa isdedükden sorna, vermezse tekral gine gidersin. Gine gidersin. Ne zamana çağ götürür getürürse o  zeman söz keseriz. Söz kesdükten sorna gider bi nişan taharsın. Nişandan sorna da efendim bi şerbet içersin. Ondan  sorna bi asvap biçersin, sözü kesersün alur gelürsün Yoh  hej gelmez. Damat bizde gedip gelmez. De düginden sorna onnar  gelürler görmiye gızlarını, bizden de giderler ora. Çağırtırsın işde tanuduğun, büldüğün yahın kôwleri çağırursın. Bahann bi dügin etdim, beş, altı yüz gişi vardı. Bizde iki öyin yemek verüller. Bi geldügü günü verililer, cumortesi günü, bi de gelin geldügü günü verüller. iki öyin de yemek verüller. Ahşamlan da ev sahapları görer düvirçiyi. Ama şindi başlıh bahalı. Herif isdiy beş binnira, altı bin  nira, yedibin nira. Kôwlerde böle. Çoğalıy. Dört bin nira verdim. Bin nira da şeye şerbet harcına verdük, beş bin nira da nişanna verdim, sekiz bin de dügin masrafına verdim. Rahisi, biresi bülmem ne hepsi de keseden. Para gediy. Paranın ağzı yoh.

 

Kaynak: ERZİNCAN VE YÖRESİ AĞIZLARI

İnceleme – Metinler - Sözlük

Prof.Dr.Mukim SAĞIR

Atatürk Kültür,Dil ve Tarih Yüksek Kurumu

Türk Dil Kurumu Yayınları No:565 Ankara,1995

Yayına Hazırlayan : Tuba Hanım

Bu haber toplam 2146 defa okunmuştur
YORUMLAR
Karma laflar
Soner peker
Evet başlıkta yazdığım gibi hep karma laflar kim yazdırmış ama sacmaca olmuş
12 Eylül 2017 Salı 15:30
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA