• İstanbul27 °C
  • Erzincan26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pazaryeri Çeşmesi
11 Kasım 2005 Cuma 00:00

Pazaryeri Çeşmesi

Etrafındaki dükkanlardan gelen çekic seslerine hasret ve esnaf sohbetlerini çoktan unutmuş Pazar Yeri Çeşmesi’nin yanına geldim.Bir zamanlar “Susadım gayet hararetden kat’i” diyenlerin

Etrafındaki dükkanlardan gelen çekic seslerine hasret ve esnaf sohbetlerini çoktan unutmuş Pazar Yeri Çeşmesi’nin yanına geldim.Bir zamanlar “Susadım gayet hararetden kat’i” diyenlerin feryadına, buz gibi akan şerbet tadı İğdik suyuyla imdad olan çeşmenin, ne burması,ne de kurnası kalmıştı üzerinde. Etrafını kaplayan otların ve yosunların arasından biraz küskün biraz kırık bize bakan çeşmenini kitabesi ise, herşeyi öğütüp aslına rucu ettiren “zamandan” saklanmış da oracıktan bize bakıp tebessüm eder gibiydi. Heyhat ki, o tebessüme sıcak bir gülümseme ile karşılık verecek, onu okuyup meramını dinleyecek ne ilim, ne de tahsil vardı bende. Bu cehaletin yüzüme çizdiği utanç resmini ondan gizlemek için yüzümü döndüm ve onu yüzükoyun bırakıp ayrıldım. Ah, ama elden ne gelir ki,derin bir “Ah...”dan başka.

Vaktinde kimbilir kaç yolcunun hararetini söndürmüştü, şimdi susuzluktan kendi dudakları tatlayan bu çeşme. Yıllar yılı bir damla suya hasret, kurnasına eğilip hatırını sorana hasret,hele de ak alnına kazınan pak kitabesini okuyabilen bir çift çeşm-i siyaha hasret ve bu kadar hasretin hararetinden buram buram hüzün kokan, belki su yerine artık hüzün akıtan susuz çeşme. Keşke seni görmesemiydim yoksa?Anadolunun kuruyan susuz çeşmelerinden yalnız biriydi Pazaryeri Çeşmesi.

Kaynak: Kemah Kaymakamlığı

Bu haber toplam 756 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA