• İstanbul27 °C
  • Erzincan26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun..
29 Eylül 2008 Pazartesi 00:00

Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun..

Kemahlim.com ailesi adına Ramazan Bayramınızın Mübarek olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz eder, tutulan oruçların, yapılan ibadetlerin hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.Bayram; sağlı

Kemahlim.com ailesi adına

Ramazan Bayramınızın Mübarek olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz eder, tutulan oruçların, yapılan ibadetlerin hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.

Bayram; sağlı sıhhat ve afiyete, bereket ve belaların define vesile olsun.

Nice bayramlarda birlik ve beraberlik ile buluşmak üzere

hayırlı bayramlar…

 

 

“NEREDE O EKSİ BAYRAMLAR”

 

Her kuşak biraz yaşlanınca,kendinden sonra gelenlere hep bunu söyler. “NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR”

          Gerçek payı da yok değil hani. Bizlerden önce yaşanmış Bayramlar ve yaşayanlar,o zaman ki şartlara göre ve o zaman ki manevi duygulara göre daha  hevesli daha bir haz içerisinde bayramlarını yapmışlar. Bunları babalarımız ve dedelerimiz her bayram geldiğinde anlatırlardı.

         Eeee bizlerde artık ellilere yaklaştık artık bizden sonra gelenlere bizim yaşadıklarımızı anlatıyoruz,

         Mesela çocukluğumuzda köyde bayram akşamı olduğunda annelerimiz erkek kız ayrımı yapmadan,ellerimizin ortasına veya parmaklarımıza kına yakardı. Birer eski çaput ile bağlayıp hemen yatın yoksa kınalarınız iyi tutmaz derlerdi. Bizde amam kınamız iyi tutsun diye yatardık ama,uyku nerde acaba ne zaman sabah olacak ta bayram edeceğiz, heyecanı içinde dön oyana dön bu yana ki sabah olsun.


 

         Sabahleyin Rahmetli babamın sesi ; hadi kalk bakalım; bayram namazına gidecez zorda olsa kalkardık ve doğru camiye,camide gecenin uykusuzluğu ve erken kalkmanın sarhoşluğu ile dapınıp dururduk. Sonunda namazdan çıktıktan sonra aile bireylerinin toplanarak  kahvaltıya mütaakip,akşamdan yatağımızın yanında beraber uyuduğumuz o zaman ki modern elbise ve ayakkabılarımız giyinerek yani kara lastiklerimiz yeni alınmış ya parlıyor bunları giydikten sonra küçükten büyüğe doğru sıralanarak büyüklerimizin ellerini öperdik. Annemizin vermiş olduğu birer bez torbayı da alarak çerez toplamaya çıkardık. O zaman şimdiki gibi şekermiş,çikolata imiş,harçlıkmış,nerdeee. Gidip büyüklerimizin elini öptüğümüzde ya bir kesme şekeri ikiye bölüp,torbamıza atarlardı,ya bir avuç kavurga, ya erik kurusu,yada çemiç gibi yiyecekler. Çemiç dediğimiz dut kurusudur. tabi bütün köyü dolaştıktan sonra harmanda toplanarak hangimiz daha çok toplamışız bunun hesabını yapardık.

         Ondan sonra oyun faslı başlardı. Oyunlarımız simmetçilik (Saklambaç ) çelük oynamak (Mellomert) kındır çevirmek (yuvarlak ağaç) tatuluk atmak (Ok atmak) küldürküp oynamak (Birdir bir ) vs gibi oyunlarımız vardı.

         İşte bizde bunları çocuklarımıza anlatıyoruz. Bunlar bizlerin geleneği göreneğidir. Anlattığımızda bu oyun isimleri çocuklarımıza tuhaf ta görünse sonunda izah ediyoruz ve anlamaya çalışıyorlar.

         İşte hakikaten geçmiş nesiller onun için diyorlarmış.

 

”NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR “

 

Kamil Sevim, Kemah 2008 Ramazan

Bu haber toplam 903 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA