• İstanbul24 °C
  • Erzincan25 °C

Ercan Babacan / www.kemahlilar.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ercan Babacan / www.kemahlilar.com

Ramazan Fırsatı

18 Haziran 2015 Perşembe 12:40

Ramazan Fırsatı

Bizleri yoktan var eden Rabbimiz ki şanı yücedir, bize bir fırsat daha bahşederek bu yıl da Ramazan’a kavuşturdu. Recep ayı ile başlayan af ve mağfiret fırsatının son merhalesi Ramazan’a kavuşmayı hayal eden ve bir Ramazan daha görmeden Hakkın huzuruna varmamayı arzulayan birçok inanın ortak hayalidir Ramazan Ayı.

İçinde bulunmanın ve yaşamanın şükrü ile hamd ve senaların semalardaki melekleri bile cuşu huruşa getirdiği kutlu ayda Yüce Yaradan çok değerli fırsatlar bahşetmekte insanlığa.

İnsani istek ve arzuların dinginleştiği ve aklın bedeni melekelerden çok fazla etkilenmeden saf düşünceler yürütme imkânı bulduğu anlar yaşanır Ramazanda. Gündüzleri oruç tutmanın maddi ve manevi iklimi insanı önyargısız insani kimliği ile buluşturur. Özellikle açlık ile insana has zaruri ihtiyaçların gerekliliği bir kez daha idrak edilir.

Açlık insani bir ihtiyaçtır. Çeşitliliği ile fikirleri ve kalpleri besleyen tokluğun zıttı ile kaim bir dürtüdür açlık. Açlığın her türlüsü insanoğlunun yaşamını derinden etkileyebilmektedir diye kısaca özetleyebiliriz. Ramazan ayında açlığın farkındalığı yaşanır ve zamanla sınırlandırılan açlık tokluk dengesinin tecrübesi yaşanır.

İnandığımız dinin bir gereği ve kültürümüzün bazı yönlerinin de şekillenmesine sebep olabilen bir ameldir oruç. Maddi ve manevi ritüellerin yaşandığı, olgunlşamaların halkası Ramazan ayı bizleri derinden etkileyebilmekte ve etkilemelidir de esasen.

Yardımlaşma, dayanışma dost ve akraba ilişkileri, manevi iklimlerde ruha suni teneffüs gibi bazı manevi dinamiklerin yüksek performans ile çalışarak, devamlılığı; bu bin aydan hayırlı ayda neşvu neva bulabilmektedir.

Cömert topraklarını bağrında yaşanların istifadesine sunan bölgemizde, Ramazan gelenekleri ve oruç amelinin ifası, her zaman inanç esasları ve buna bağlı kültürü ile yaşamıştır. Ve yaşamaya devam edecektir.

Hemşerilerimizin Ramazan Ayının Bereket ve Rahmete vesile olmasını temenni ederim…

Ercan Babacan

Kemah@kemahlilar.com

Haziran  2015 / Ramazan

Bu yazı toplam 837 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA