• İstanbul25 °C
  • Erzincan28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Recep Babacan ile Kemahlılar Derneği ve Kemahlıları Konuştuk
06 Kasım 2012 Salı 00:00

Recep Babacan ile Kemahlılar Derneği ve Kemahlıları Konuştuk

Kemahlılar Derneği Başkan Vekili Recep Babacan ile Kemahlılar Derneğini ve Kemahlıları Konuştuk..  Sn. Recep Babacan sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 9 Ağustos 1973 İstanbul Doğumluyum.

Kemahlılar Derneği Başkan Vekili Recep Babacan ile Kemahlılar Derneğini ve Kemahlıları Konuştuk..

 

 

Sn. Recep Babacan sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

 

9 Ağustos 1973 İstanbul Doğumluyum. Kemah ilçemizin şirin köylerinden Bozoğlak köyü nüfusuna kayıtlıyım. Özel bir firmada yöneticilik yapmaktayım. RadyoGurbet24 Genel Yayın koordinatörlüğü görevimin yanında Kemahlılar Derneğinde Başkan Vekilli görevimi sürdürmekteyim. Evli ve 2 kız çocuğu babasıyım.

 

Kemahlılar Derneği Yönetim Kurulu olarak geçtiğimiz faaliyet dönemini değerlendirmeniz gerekirse neler aktarabilirsiniz?

 

Öncelikle şunu belirteyim ki derneğimizin bugünlere gelişinde katkısı olan herkese şükran duyulması gerekir. Çünkü bugün biz bu güzel çatı altında bulunuyor ve toplumumuza faydalı faaliyetlerde bulunuyorsak bizden önceki yöneticilerin ve değerli hemşerilerimizin emek ve gayretleri asla unutulmayacak, şükranla anılacak birer vefa örneği teşkil etmektedir.

Evet 2010 yılında değerli üyelerimizin teveccühü ile yönetime gelen bizler öncelikle kurumsal anlamda yapılanmaya ve hemşerilerimizin öngördüğü bizlerin de hedeflediği çalışmalara bir an önce başlayarak, derneğimizi geliştirerek Kemahlı hemşerilerimizin sosyal kültürel çalışmalarının ve dayanışmalarının en önemli bir merkezi haline getirdik.

Derneğimiz geçtiğimiz yıllarda zaman zaman memleket eksenli zaman zaman da İstanbul ve civarı eksenli çalışmalar yapmıştır. Memleket eksenli faaliyetlerin en önemli ayağının İstanbul olduğunu bilen yönetim kurulumuz; öncelikli hedefleri arasına İstanbul’da yapacağı faaliyetleri almış ve bu anlamda bir dizi; birliği beraberliği ve dayanışmayı arttıran faaliyetlere imza atmıştır.

 

Geçtiğimiz yıllara oranla bu dönemde İstanbul’daki faaliyetlere ağırlık verildiğini görüyoruz, bunun özel bir nedeni var mıydı?

 

Elbette. Takdir ederseniz ki yatırım veya faaliyetlerin olmaz ise olmazları vardır. Bunlar öncelikle planlama, tanıtım, katılım ve icradır. Son yıllarda katılım ve dolayısı ile tanıtım ile ilgili eksiklikleri gören yönetim kurulumuz öncelikle hemşerilerimizin daha sık bir araya gelmelerini sağlayacak faaliyetlere yönelmiştir. İstanbul’da Kemahlıların nüfusu azımsanmayacak kadar çok. Çok olduğu kadar bir o kadarda Kemahlılar Derneğinin varlığından da haberleri yok.  Katılımların sıklaştığı ortamlarda tanıtımlar ve planlama daha kolay, daha çok istişareye açık ve daha doğru hedeflerin belirlenmesini sağlar. Bu anlamda biz de geçtiğimiz dönemde sosyal ve kültürel faaliyetlere ağırlık vererek yatırım ve ekonomik gelişmelerin önemli ayaklarını oluşturmaya gayret ettik.

Bunlara örnek verecek olursan 73 köyümüzün katılımıyla İstanbul Üsküdar’da Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım’ında katılımıyla bir gece düzenledik. Akabinde Erzincan Valimiz Selman Yenigün’ün katıldığı ve Kemahlı nüfusun oldukça fazla bulunduğu Kartal ilçesinde bir dayanışma gecesi daha tertip ettik. Görevde bulunduğumuz 2 yıl içerisinde Kemahlı hemşerilerimiz ile iftar masalarında buluşarak memleket sorunlarına yönelik çözüm hamleleri aradık. Hedefin İstanbul olması çok açık. Çünki Kemahlıların büyük çoğunluğu İstanbul’da ikamet ediyorlar. Bir çoğu memleketine dahi gitmemiş, çocuklar memleketlerinin sadece adlarını biliyorlar. Onlara ilçemizi tanıtan broşürler hazırladık. Çıkartmış olduğumuz 2 adet dergi ile faaliyetlerimizi anlattık.

 

Derneğin güncel tutulması ve hemşeri desteğinin sağlanması süreç midir?  Sosyal, Kültürel faaliyetler ve yatırımlar bu sürecin neresinde bulunmaktadır.

 

Bakın Kemahılar Derneği sosyal kültürel bir hemşeri dayanışma derneğidir. Hemşerilerimiz arasındaki birliği sağlar ve bu birliği çeşitli faaliyetler ile sıcak tutarak yatırım veya sosyal paylaşım gibi faaliyetler ile dayanışmanın gücünden yine hemşerilerimizin lehine kazanımlar elde eder. Derneğimizin güncel tutulmasını sadece İstanbul’daki faaliyetlerimiz ile sınırlı tutmadık. Turnuva, Özel gün ve gece programları, çeşitli yemekli istişare toplantıları, çeşitli konferans ve yarışmalar, komisyonların çalışmaları gibi güncel çalışmalar yanı sıra Başbakanlıktan bakanlığa, müsteşarlıktan kamu kurum ve kuruluşların ilgili her birimine, ülkemizin değerli siyasetçilerinden, toplumda iz bırakmış aydın kişilere, özel veya genel sivil toplum örgütlerine yani özetle memleketimiz ve hemşerilerimiz adına bir çok kişi veya kurumu ziyaret ederek Kemah’ı ve Kemahlıları konuştuk, istişare ettik, leh veya aleyhimize olabilecekleri değerlendirdik. İşte bu şekilde derneğimizi güncel tutmaya çalıştık.

Yatırımların önemi ve bölgemizin kalkınmasına yönelik çeşitli temas ve bilgilendirmeler yaptık. Tekrar belirtmek gerekir ise yatırım önceliği yanı sıra önce birliği, çoğulcu katılımı sağlamayı sonra da bilgi ve tecrübeleri fiili olarak uygulamayı uygun gördük. Hedefimiz bu yönde ilerleyerek bölgemize ve insanımıza artı değer katmaktır.

 

Kemahlılar Derneği faaliyetlerini değerlendirirken bu bakış açısı ile bakın diyorsunuz yani.. Peki Bize Faaliyetlerinizi kısaca özetlemeniz gerekirse neler aktarabilirsiniz.

 

Kemahlılar Derneği yönetimine 2010 yılı itibari ile seçildikten sonra biraz önce bahsettiğim gibi çeşitli istişare ve ziyaretlerde bulunduk. Bu ziyaret ve görüşmeler bizim açımızdan önemli idi. Memleket insanımızı dinlemek, talep ve önerilerini öğrenmek elbette faaliyetlerimize yön verecekti. Bu anlamda genel sivil toplum örgütleri sıra köy derneklerimizi ziyaret ettik. Bölgemizi ilgilendiren resmi kurum ve sivil toplum örgütlerini de ziyaret ettik ve fikir alış verişlerinde bulunduk. Faaliyetlerin sağlıklı ve doğru yürütülmesinde bu ziyaretlerin, fikir alışverişlerinin büyük etkisi olmuştur.

Erzincan Valiliği, Kemah Kaymakamlığı ve  Kemah Belediyesi ile sürekli birlikte hareket etmeye gayret ettik. Bir çok organizasyonda uyum içinde bölge kalkınmasına hizmetler sunmaya çalıştık. Eski ErzincanValimiz Abdulkadir Demir’e ve yine eski Kemah Kaymakamımız Gökmen Çiçek’e, Kemah Belediye Başkanımız Hüsamettin Şanal’a ve Erzincan İl Genel Meclis Üyemiz Mahmut Cantekin'e yeri gelmişken teşekkürleri bir borç bilir, emeklerinden dolayı şükranlarımızı sunarız.

Hemşeriler arası birlik kadar kurumlar arası birlik ve dayanışmada önemlidir. Biz bunu gerek Sultan Melik Şenlikleri ve Turnuva Finalleri sırasında Kemah’ta, Emitt Fuarı ve Ersiad-Ekev Toplantıları sırasında İstanbul’da, dernek merkezimizde düzenlediğimiz genel istişare toplantılarında ve yerel mülki amirlik veya belediyelerde özetle bir çok platformda bu hassasiyete yönelik adımlar attık.

Bakın biraz evvelde söyledim. Çocuklarımız kendi ilçemizi tanımıyorlar. Anne babalarının doğduğu yerleri bilmiyorlar. Oranın kültürünü öğrenmemişler. Makul karşılıyorum ama eksikliğimiz olduğunu da söylemeden geçemem. Bunu önlemek için geçtiğimiz 2 yıl içerisinde tertip ettiğimiz Bilgi Kültür ve Yetenek yarışmaları ile bu çocuklarımızı, aynı çatı altında buluşturmayı hedefledik. Bilgi yarışmalarında 3 tane yöresel soru hazırladık.

Çocuklarımız Matematik sorularına yanlış cevap verdiler ama inanın bana bu işin içinden gelen birisi olarak söylüyorum bölgesel sorulara net cevaplar verdiler. Bundan bir Kemahlı olarak büyük gurur duydum. Hemşerilerimiz derneğimizi değerlendirirken muhakkak bu kıstasa önem vermelidirler.

Kemahlılar Derneğimiz sadece bir futbol turnuvası düzenleyen kurum değil. İsmi üzerinde Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneğidir. Aklımdayken bu konuya da temas etmem gereklidir diye düşünüyorum.

Derneğin içeriğindeki Sosyal Yardım kelimesi beni ve yönetici arkadaşlarımı farklı bir takım çalışmalara itmiştir. Yönetim Kurulu Başkanımız Şerafettin Ulutürk öncülüğünde sosyal yardımlara büyük önem verdik. Somali’de yaşanan drama sessiz kalmamız mümkün değildi. Biz iftar sofrasında iken o kardeşlerimizi boynu bükük bırakamazdık. Tüm Kemahlılar büyük teveccüh gösterdiler. Somali’ye yardım kampanyasında hatırı sayılır bir miktar parayı bu kardeşlerimiz için açılan banka hesabına yatırdık. Yine Van Depreminde evsiz barksız kalan insanlarımıza tüm hemşerilerimiz büyük katkılarda bulundu. Üsküdar Belediyesinin de katkıları ile 2 kamyon eşyayı bizzat dernek merkezinden yükleyerek bu çileli insanlarımıza gönderdik.

Kemah ilçemizdeki birçok kamu kurum ve kuruluşlarına lojistik manada yardımlarımız oldu.

Tüm bunlar işte derneğin tanıtımı ile oldu. Daha dün derneğin adını bilmeyen bir çok Kemahlı kapımızı çalarak yardım malzemelerine katkıda bulunmak istediklerini belirttiler. Bir yönetici için bundan daha büyük bir mutluluk olamaz.

 

Bu dönem kültürel faaliyetlere biraz daha fazla ağırlık verildiğini gözlemledik.

 

Kemahlılar Derneği denince öncelikle muhakkak ki dünyaya mal olmuş Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası akla geliyor. Biz bundan gurur duyduk ve duymaya devam edeceğiz. Fakat Kemah tarihin en eski çağlarından beri var olan, medeniyetlerin beşiği olmuş bir tarihi kent. Kemah denince özelde tarihi, kültürü, doğal güzellikleri ve en önemlisi Anadolu’muzun yiğit insanları da aynı zamanda akla gelmeli diye düşündük. Bu anlamda eski kaymakamımız Gökmen Çiçek’in de destek ve gayretleri ile arkadaşlarımızın katılımıyla birlikte hazırladığım Kemahlı şehit ve gaziler çalışması bir başlangıç oldu. Bunu izleyen Kemahlı Oğuz Onbaşı kitabı ve buna bağlı Tarih Konferansları Kemah’ın tarihsel derinliklerini açmak açısından önemli bir faaliyet oldu. Yine Bilgi Kültür ve Yetenek Yarışmaları, Erzincan Müftümüz Burhan İşliyen’in Konferansı, Kutlu Doğum etkinlikleri, Aşura günü etkinlikleri, Resim ve Folklorik Çalışmaların Sergileri, Sıra geceleri gibi etkilikler Kemah tarihi ve kültürünü tekrar hatırlatılmasına ve yaşatılmasına yönelik faaliyetlerdi. Bu faaliyetlerde bir kez daha gördük ki hemşerilerimiz kültürel faaliyetleri takip ediyor ve hassasiyetle sahipleniyor. Bu bakış açısı bizim sonraki adımlarımıza referans olmakta ve geliştirerek devam etmeyi umuyoruz.

 

Aslında yapılan her faaliyet ve organizasyon başlı başına bir röportaj konusu olabilir. Biz tekrar özet olarak aktarmanızı istesek bize turnuva ile ilgili faaliyetlerinizden kısaca bahseder misiniz?

 

Sizlerin de bildiği gibi 1978 yılında yakılan bir meşale var ortada. Bunun adı Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası. Bu turnuva artık Kemahlılar Tekelinden çıkmış. Ülkeye namzet olmuş bir durumdadır. Birçok il ve ilçe düzenlediğimiz bu organizasyona gıpta ile bakmaktadır. Malumunuzdur ki Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası kuruluş amaçlarından biriside birlik ve beraberliğin sağlanmasıydı. Bu amaçla kuruldu bu turnuva.

Bu amaca hizmet etmeye de devam ediyor. Turnuvalarımız bundan önce toprak sahalarda oynanıyordu. Futbolcu kardeşlerimiz sakatlıklardan yakınıyor maç sonu duş alamamaktan şikâyet ediyorlardı. O zaman Dernek Başkanımız Ekrem Türkan’dı. Şimdi Dernek Başkanı olan ve o dönemde Turnuva Başkanı olan Şerafettin Ulutürk bu toprak saha meselesini ciddi görüyor ve bu işi çözmek için uğraş veriyorlardı. Bende o Yönetim Kurulunun bir üyesiydim içerisinde olduğum için gördüğümden anlatıyorum çok fedakarca çalışan insanlar var cemiyetimizde. Onları takdir etmemek saygısızlık olur. Allah hepsinden razı olsun.

Bilirsiniz sizin sitenizde de bu konu bir hayli yer işgal ediyor sporcular sahadan, suyun olmamasından, sakatlıklarından şikâyet ediyorlardı. Şükür bu iş o zaman çözüldü. Bizde görevde kaldığımız 2 yıl içerisinde bunun devamını sağladık..

Turnuvaların açılışları da kapanışları da bugüne kadar renkli olmuştur. Bizlerde bu amaca yönelik olarak göreve geldiğimiz ilk yıl Turnuva Açılışını Haldun Alagaş spor salonunda gerçekleştirdik ve Mustafa Sandal gibi bir starı Kemahlılar ile buluşturduk. İkinci yılımızda Selimiye Stadına Belkıs Akkale’yi getirerek halk müziği severlerin bu etkinliklerde bir araya gelmesini sağladık.

Bunun yanında turnuvalara bence farklı bir boyut daha getirdik. Radyo Gurbet24 ve Gurbet24 Tv’nin yayın sponsoru olarak turnuva final karşılaşmalarının canlı yayınlanmasını sağladık. Bize bu konuda destek veren Gurbet 24 Tv Genel Yayın Yönetmeni Sedat Sevim’e sonsuz teşekkür ediyorum. Aynı zamanda bu karşılaşmaların canlı yayınlanmasında bir çok sponsor kuruluşumuzda destek verdi. Kendilerine minnettarız.

Biraz evvel belirttim Kemah Turnuvasının şanı artık hududlarını aşmış diye.  Trakya bölgesine yayın yapan Rumeli Tv bu turnuvayı o bölgelerde de yapmak için neler yapılabileceği noktasında istişare içerisine girdi. Konu o kadar ilerledi ki bunu bir canlı yayın programı ile süslediler. O gün Dernek Başkanımız ve Genel Koordinatörümüz o canlı yayına katılarak Kemah’ın sesini Rumeli Bölgesine duyurdular.

Kemahlılar birlik olunca önlerinde hiçbir engel duramaz ben bunu bilir bunu söylerim. Allah birlikteliğimizi bozmasın diyorum.

Elbette bunun yanında hatalarımız da olmuştur. Takdir edersiniz ki bu işler gönül ile yapılan işlerdir. En büyük amacımız kimsenin gönlünü kırmamak oldu. Ama açık bir şekilde itiraf etmem gerekirse en çok gönlümüzün kırıldığı anlar turnuva karşılaşmalarının oynandığı anlarda olmuştur. Turnuva mücadeleleri esnasında sahada görev yapan başta Turnuva Başkanımız olmak üzere tüm yöneticilerimize burada sizin aracılığınızla bir kere daha teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten 2 yıl boyunca büyük işlere imza attılar.

 

Kemahlılar Derneği çeşitli tv kanallarında ve yerel basında sık sık bölgesel kalkınma ve tanıtım açısından faaliyetlerde bulundu. Bu çalışmaların geri dönüşümü oldu mu? Veya olması nasıl beklenmeli?

 

Çok teşekkür ediyorum. Öncelikle böyle bir soru bekliyordum.

Evet sizinde belirttiğiniz gibi Kemah ilçemizin tanıtımına yönelik bir çok programa konuk olduk. Bölgesel kalkınmanın birinci hedefi tanıtımdan geçer. Siz bölgenizi iyi tanıtacaksınız ki müteşebbisler o bölgeye yatırım yapsınlar. Bölgemizde kurulan Anadolum Organik bir milad olmuştur. Tanıtımlarımızda bize hep referans olmuştur. İlçemizin tarımsal politikalarının tanıtılması noktasında TRT 3 Televizyonunu bizzat Dernek Yönetim Kurulumuzun çalışmaları sonucu tam 1 hafta süreyle Erzincan ilimiz ve tüm ilçelerinde tarımına yönelik canlı programlar yaparak hem tarımsal sorunlarımız ve hem de bölge tanıtımı noktasında üzerimize düşen görevi yerine getirdik diye düşünüyorum.

Ayrıca TRT GAP televizyonunda Kemah ilçemizin tarım politikaları ile ilgili olarak şimdi Kemah’dan tayini çıkan İlçe Tarım Müdürümüz Necmettin Yoldaş ile birlikte Dernek Başkanımız ve benimde katılımım ile bir programa canlı yayın konuğu olduk.

Programın sunucusu olan arkadaş ilçemize öylesine hayran kaldı ki Erzincan ilimizde bir hafta program yapmalarının ardında yatan sır aslında bu idi.  Yapılan programlar Kemah üzerinde olumlu bir etki yaratmıştır. Kemah ilçemiz  bir çok dergide konu edilmiştir.

Kemah bölgemizde yetişen ürünler sadece Kemah da değil birçok çevre il ve ilçede satılır hale gelmiştir. Bazı ürünlerimiz ile ilgili yönetimimizin bu sene farklı projeleri olacak. Özellikle bir iki ürün var ki bunların patent hakkını satın almak gibi bir düşüncemizde var.

 

Son olarak eklemek istediğiniz görüş ve önerilerinizi alabilirmiyiz?

 

Ben öncelikle böyle bir imkânı bana verdiğiniz için size ve ekibinize teşekkürlerimi sunuyorum. Gerçekten gönüllü olarak memleketimizin tanıtımına yönelik çalışmalarınız toplumun her kesiminden takdir ve övgü alıyor. Gittiğim birçok il ve ilçede ilçemizin tanıtımı noktasında en güvenilir kaynak olmanız internet sitesini diğer sitelerin gözünde farklı kılıyor.

Bu vesile ile ben 2 yıllık görev süremiz içerisinde bizlerle birlikte çalışan tüm yönetici arkadaşlarıma ve geçmişten günümüze emeği geçen, yatırım ve faaliyetlere maddi manevi desteklerini esirgemeyen tüm hemşerilerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Tabiî ki Dernek Başkanımız Şerafettin Ulutürk’e ayrı bir parantez açmak zorundayım. Ben bu kadar memleketini seven, bu kadar memleketinin insanı için zaman harcayan ve fedakârlık yapan başka bir insan daha tanımadım. Buradan ona da teşekkürlerimi sunmak istiyor tüm Kemahlıları 11 Kasım tarihinde yapılacak olan kongremize bekliyorum.

 

Saygılarımla

 

Bize vakit ayırdığınız için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dileriz.

 

Bu haber toplam 3469 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA