• İstanbul27 °C
  • Erzincan26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ŞAHİNTEPE KÖYÜ
10 Aralık 2005 Cumartesi 00:00

ŞAHİNTEPE KÖYÜ

ŞAHİNTEPE KÖYÜ(Avşin)İlçe’ye 42 km olan köy, Purzar Tepesinin aşağısında Fırat’ın ikiye böldüğü Sağik Kalesi ve Haçımerek Kayasının arasındaki ürperti veren kanyonun yan tarafına,

ŞAHİNTEPE KÖYÜ(Avşin)

İlçe’ye 42 km olan köy, Purzar Tepesinin aşağısında Fırat’ın ikiye böldüğü Sağik Kalesi ve Haçımerek Kayasının arasındaki ürperti veren kanyonun yan tarafına, herbiri birer şahin yuvası gibi konduruluveren evleriyle, esastan bir “Şahin Tepesi” gibi. Lilozin Sivrisi köyün içinde, semaya çevrilmiş bir şahin gagasını andırıyor duruşuyla.İnsan, altından akan ve asırlardır nehrin aynı çağıltısını dinleyen, yanındaki derin uçurumun burnuna kurulan bu köyü görünce, anlıyor niye “Şahintepe”

dendiğini.

 

 

Yaz’dan kalma bir Kasım gününde Muhtar Hasan KÖSE ve ahalisiyle beraber, Müslim Nas’ın bacasında, altımızdan sessiz ve derinden akan Fırat’ı seyrederken, getirilen katıksız Munzur Balı, meşhur tulum peyniri ve tereyağını, fırından yeni çıkmış tandur ekmeğine sarıp, çayla beraber afiyetle yerken, bir yandan da dinliyorduk Şahintepesi’nin sakin meskunlarını.

 

 

Eskiden 50 hane olan köy, şimdi 20 haneye düşmüş. Urducin Dere ve Cernek tarlalarının az ilerisindeki yamada Hoçaç Mezrası var. Yazın 8 haneye kadar çıksa da, kışın 2 hane kalıyormuş mezrada. Köy, Pertek’ten, Bağıştaş’tan, Babi ve değişik yerlerden toplamaymış ve Naslar, Karataşlar, Karakuşlar ve Kıratlar sülaleleri varmış. 1962 de açılan köyün ilkokulunda halen 10 öğrenci var. Köyün canlı zamanlarında 15 000 koyunla, üst tarftaki dağlar taşlar bembeyaz olurmuş. Taşıma ve binek için kullandıkları 150 mundar hayvan (At) varmış o vakitler. Mayıs’dan Kasım’a kadar Munzur dağlarının Ekirek, Haçor, Çabakbur, Göller ve Çakmaklı’nın bin bereketli yaylalarında davar otarıp, tonlarca peynir, tereyağı üretirlermiş. Şimdi ise terör nedeniyle davar sayısı 2 000 e düşmüş. Eski Köy denen mevkide 70-80 hanelik yara batmış bir köyün olduğunu eskiden beri atalarından duyarlarmış. Abciş denen, kanyonun ta dibindeki Kale Kilisesi kalıntısı ise, hala belli. Köyün şebeke suyu, Merakpur ve Veraneşe çeşmelerinden, sulama suyu ise, Purangun başındaki gözelerden geliyormuş. Köyün Sınırları: Doğusu; Fırat Kenarındaki Kıra, Derindere, Purzarın Sırt, Ayşenin Göreneği, Deve Çukuru, Dirikıran Tepe ve Hırsız Deresi, Batısı; Çatın Taşdibi Kilisesi, Köy Üstündeki Tuzki Boynu, Çilgiz ve Fırat, Kuzeyi; Fırat, Güneyi; Çetin Taş, Güney Mağarası, İranşügin Mağara, Yatak, Yeldeğirmeni, Sarıtaş, Haçor ve Hırsız Deresi.

Kaynak: Kemah Kitabı,Bir Derkenar Yılmaz Kurt (Eski Kemah Kaymakamı) Fotograflardan dolayı Sn.Celal Abbas beye teşekkür ederiz.

 

Şahintepe Köyü Sülale Listesi

Evirgen, Atakul, Delen, Köse, Adıgüzel, Kızıl, Nas, Bütünbaş, Kaya, Ermil, Kırat, Karataş, Karakuş, Güldemir, Gülünay ayrıca; Hoçaç Mezramızda Erçin, Utku, Acar, Kabakulak, Nasıfoğlu, Coşar, Akgöz

Sülaleleri

Bu haber toplam 6040 defa okunmuştur
YORUMLAR
şahin tepe köyü baş sağlığı
çetin demirelli
şahintepeye merhabalar, menekşe annemizi kaybettiğimizden dolayı Allah'tan rahmet diliyoruz. Ailesine sabırlar ve başsağlığı diliyoruz.
29 Ocak 2014 Çarşamba 23:21
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA