• İstanbul26 °C
  • Erzincan19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanayi Meyveciliği Projesi için start verildi
12 Eylül 2011 Pazartesi 00:00

Sanayi Meyveciliği Projesi için start verildi

Erzincan’da sanayi meyveciliğini geliştirmek üzere hayata geçirilmek üzere hazırlanan projenin ilk adımları atılmaya başlandı. Projenin hayata geçirilerek başarılı olabilmesi için projeye

Erzincan’da sanayi meyveciliğini geliştirmek üzere hayata geçirilmek üzere hazırlanan projenin ilk adımları atılmaya başlandı. Projenin hayata geçirilerek başarılı olabilmesi için projeye uygun köylerin belirlenmesi için Kemah Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından yapılan fizibilite çalışmalarının ardından projenin hayata geçirileceği köylerin tespiti yapıldı. İleriki dönemlerde yaşanabilecek sorunları masaya yatıran yetkililer, yapılacak fizibilite çalışmalarında toprak mülkiyet durumu, sulama durumu gibi teknik detayları göz önünde bulundurdu. Yapılan çalışmanın ardından proje ilk olarak Kemah ilçesine bağlı Kardere, Bozoğlak ve Koçkar köylerinde hayata geçirilecek.

Bu kapsamda adı geçen köylerde halkı proje konusunda bilgilendirmek üzere toplantılar düzenlendi. Toplantıya Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Lek, Tunay Gıda A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Kırtıloğlu, Kemah İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Necmettin Yoldaş, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğünden teknik elemanlar ve çiftçiler katıldı.

Her 3 köyde düzenlenen toplantılarda proje halka anlatıldı. Toplantılarda konuşan Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Lek, öncelile Kemah bölgesinde binlerce dekarlık tarımsal arazinin çeşitli nedenlerden dolayı boş bulunduğunu, bu tarımsal arazileri değerlendirmek, çiftçilere ve milli servete katkı sağlamak ve Erzincan’da sanayi meyveciliğini geliştirmek üzere böyle bir projenin hayata geçirileceğini söyledi. Projenin uygulama aşamasında köylerdeki mülk sahipleri, muhtarlar ve derneklerle İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü birimleri koordineli olarak çalışacaklarını söyleyen İl Müdürü Lek, projenin herkese büyük faydalar sağlayacağını kaydetti. Lek, bahçe tesislerinde ihtiyaç duyulacak meyve fidanlarının da İl Özel İdaresi kaynaklarından destekleneceğini söyledi.

Toplantılarda konuşan Tunay Gıda A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Kırtıloğlu, uygulanacak olan projede şirket ya da şeker fabrikası modeli gibi üreticilerin de tercih edeceği bir üretim modeli ile çalışacaklarını söyledi. Kırtıloğlu, bölgenin meyvecilik için son derece uygun olduğunu belirtirken, üretilecek tüm ürünlerin alım garantisi olacağını, organik üretim yapılacak sahalarda ise tüm sertifikasyon giderlerinin kendileri tarafından karşılanacağınım söyledi.

Projenin tanıtılmasının ardından ise köy halklarına yönelik anket çalışması yapıldı. Yapılan anket çalışmalarında köy halklarının çok büyük çoğunluğu projenin köylerinde uygulanmasını ve boş yatan tarımsal arazilerin değerlendirilmesini istediler.

Kaynak: Erzincan İl Tarım Müdürlüğü

 

Bu haber toplam 839 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA