• İstanbul20 °C
  • Erzincan14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanayi Meyveciliğine Geçiş Projesi Kemahta Başlıyor
08 Ağustos 2011 Pazartesi 00:00

Sanayi Meyveciliğine Geçiş Projesi Kemah'ta Başlıyor

Meyvecilik sektörünün Erzincan’da son yıllarda yakaladığı başarı grafiği genişleyerek yükselmeye devam ediyor. Sektörün gösterdiği gelişimin ardından son zamanlarda il genelinde

Meyvecilik sektörünün Erzincan’da son yıllarda yakaladığı başarı grafiği genişleyerek yükselmeye devam ediyor.

 

Sektörün gösterdiği gelişimin ardından son zamanlarda il genelinde sanayi meyveciliğini geliştirmeye yönelik yapılan çalışmalar şimdi proje olarak hayata geçirilecek. Projenin uygulanabilmesi için Kemah ilçesi ilk aşamada pilot bölge seçilerek projenin başlangıç noktası olacak.

Projenin hayata geçirilerek başarılı olabilmesi için projeye uygun köylerin belirlenmesi için Kemah Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından yapılacak fizibilite çalışmalarının ardından projenin hayata geçirileceği köylerin tespiti yapılacak. İleriki dönemlerde yaşanabilecek sorunları masaya yatıran yetkililer, yapılacak fizibilite çalışmalarında toprak mülkiyet durumu, sulama durumu gibi teknik detayları göz önünde bulunduracak. Projenin uygulama aşamasında köylerdeki mülk sahipleri, muhtarlar ve derneklerle İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü birimleri koordineli olarak çalışacaklar. Projedeki dikkat çeken aşamalardan bir diğeri ise uygulanacak olan üretim modeli. Yetiştiricilikle ilgili olarak bölgede başarı sağlayabilecek yöntem konusunda araştırmalar yapılacak. Yapılacak olan araştırmaların ışığında üretim modeli olarak kooperatif modeli, sözleşmeli üretim modeli ya da şeker fabrikası modeli gibi modeller üzerinde karar kılınacak.

Projede üretime geçilmesinden itibaren son yıllarda dünyada pazarı gittikçe artan organik üretim yapılacak. Böylece Kemah bölgesinde üretilecek olan organik meyveler işlendikten sonra dünya çapındaki firmalara pazarlanacak. Organik tarımla ilgili sertifikasyon ücretleri taahhüt eden firmalar tarafından karşılanacak. Organik üretimde çiftçiler tarafından yüksek bulunan sertifikasyon ücretlerinin firmalarca karşılanacak olması üreticiyi teşvik noktasında etkili olacak.

Bu organizasyonda şirket olarak Tunay Gıda A.Ş. ve Tamek Holding Aş sözleşme süresi boyunca alım garantisi veren şirketler olacak. Üretim aşaması boyunca üreticilere her türlü teknik desteği Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu ve alım garantisi veren Tunay Gıda ve Tamek Holding tarafından sağlanacak. Projenin sekretaryasını ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Tunay Gıda A.Ş. birlikte koordineli olarak yürütülecekler. Projenin en önemli unsurlarından birisi ise projede sürdürülebilirlik ön planda tutularak meyvecilik yapılacak bölgelerdeki yaşanabilirlik arttırılarak göçlerden geri dönüşlerin sağlanmasının amaçlanması. Projenin başlangıç aşamasında Kemah Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanacak rapor doğrultusunda çalışmalara başlanacak. Projede izlenecek yol haritası ise Erzincan Valisi Abdülkadir Demir’in başkanlığında önümüzdeki günlerde yapılacak toplantının ardından netleşecek.

AA 


Bu haber toplam 852 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA