• İstanbul17 °C
  • Erzincan10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sancak Şehirde ERİÇ BARAJI VE HES PROJESİ Hız Kazanıyor
17 Haziran 2010 Perşembe 00:00

Sancak Şehir'de ERİÇ BARAJI VE HES PROJESİ Hız Kazanıyor

Palmet Enerji ve iştiraki Feyza Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. liderliğinde kurulan Eriç Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. yetkilisi Hakan Oluroğulları, Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal’ı

Palmet Enerji ve iştiraki Feyza Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. liderliğinde kurulan Eriç Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. yetkilisi Hakan Oluroğulları, Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal’ı makamında ziyaret etti. Eriç Barajı ve Hes Projesi’nde ÇED raporunun olumlu olduğunu ve önemli aşama kaydettiklerini belirten Hakan Oluroğulları; “Proje 170 MW’lık kurulu güç ve 702 GWh’luk yıllık enerji üretimi ile Türkiye’nin artan elektrik ihtiyacını güvenilir bir kaynakla karşılamaya yardımcı olacaktır. Sayın Başkanım, Eriç Barajı ve Hes Projesi'ne Kemah'ın haklarını savunarak gösterdiğiniz önem, hassasiyet ve destekten dolayı teşekkür ederim. ” dedi.  

 

Palmet Enerji iştiraki Palen Doğal Gaz'ın Bölge Müdürü Hakan Oluroğulları, Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal'ı makamında ziyaret etti. Palmet Enerji ve iştiraki Feyza Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. liderliğinde kurulan Eriç Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş.'nin yaptığı çalışmalar hakkında Hakan Oluroğulları, Başkan Şanal'a bilgi verdi;

" Eriç Barajı ve HES Projesi;

Proje, 1960’lı yıllardan beri DSİ ve EİE tarafından geliştirilmeye çalışılan Yukarı Fırat Havzası Geliştirme Raporu’nda yer alıyordu. Ödenek yokluğu yüzünden yıllar boyunca gerçekleştirilemeyen bu proje, 1998’de ABD ve T.C. Hükümetleri tarafından imzalanan ikili anlaşmaların bir parçası olmuştur. Bu anlaşmaya göre projenin yatırımcısı Hazine garantisi ile desteklenmiş DSİ olacak, Amerikan ve Türk şirketler tarafından da projenin müteahhitliği üstlenilecekti ancak 2001 Ekonomik Krizi’nden sonra uygulanan IMF kriterleri hazinenin bu projeye verdiği garantiyi kaldırmış ve bu proje durdurulmuştu. 26.04.2007 yılında yürürlüğe giren 5625 Sayılı Kanun, bu projelerin DSİ bünyesindeki ana yüklenicilerine projede yatırımcı olarak yer alma hakkını vermiştir. Bu kanunun hükümlerine göre şirketimiz Palmet Enerji ve iştiraki Feyza Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. anılan konsorsiyum üyelerinin çoğunluğu ile bu proje için özel olarak Eriç Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş.’yi kurmuştur.  

Fırat Nehri’nin Karasu Kolu üzerinde 993 m talveg kotunda Eriç Devlet Demir Yolu İstasyonu’nun 3,5 km akış yukarısında Vask (Bağlıca) Köyü’nün 500 m güney doğusunda yer alacak olan Baraj ve Hidro Elektrik Santralinden oluşmaktadır. Baraj 12301 km2 drenaj alanı ile bölgenin en büyük barajları arasında yer alacaktır. Proje 170 MW’lık kurulu güç ve 702 GWh’luk yıllık enerji üretimi ile Türkiye’nin artan elektrik ihtiyacını güvenilir bir kaynakla karşılamaya yardımcı olacaktır. Eriç Barajı ve Hes Projesi, 20 km.’lik su tüneli ve 19 km.’lik demir yolu deplasmanı ile bölgenin en kapsamlı projelerinden biridir. "

ÇED Raporu da olumlu çıkan Eriç Barajı ve HES Projesi'nin yapım ve uygulama işini büyük bir yatırımla hızlandırdıklarını belirten Palmet Enerji iştiraki Palen Doğal Gaz'ın Bölge Müdürü Hakan Oluroğulları, Başkan Şanal'a yapılan çalışmalara bulunduğu katkı ve verdiği önem nedeniyle teşekkür etti.   

    

Palmet Enerji iştiraki Palen Doğal Gaz'ın Bölge Müdürü Hakan Oluroğulları ve Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal birlikte İliç İlçemize ziyarette bulundular. İlk olarak İliç Belediye Başkanı Ramazan Buran'la bir araya gelip Bağıştaş Barajı ve Altın Madeni hakkında bilgi aldılar.

İliç ve Kemah İlçesinin Kanalizasyon yapımında koordineli çalıştıklarını ifade eden Başkan Şanal; " Biz Ramazan Başkanımla memleketimiz için el ele verdik. Sayın Bakanımız Binali Yıldırım'ın öncülüğünde ve Sayın Valimiz Abdulkadir Bey'in gayretleriyle yılların biriken ve çözümsüz gibi görünen sorunlarını bir bir çözeceğiz." dedi.   

Daha sonra Yılın Kaymakamı seçilen ve başarılı projelere imza atan  İliç Kaymakamı Yusuf Karaloğlu'nu da ziyaret edip yapılan çalışmalar hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.

Bu haber toplam 4909 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA