• İstanbul20 °C
  • Erzincan14 °C

Recep Babacan / www.kemahtarihi.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Recep Babacan / www.kemahtarihi.com

SANCAK ŞEHRİ KEMAH'IN ŞAHLANIŞI (1)

09 Eylül 2013 Pazartesi 09:31

Her nerede yaşıyorsanız yaşayın, ya da büyük kurumların önemli mevkilerine gelin, doğduğunuz, büyüdüğünüz, çocukluğunuzun geçtiği yöreniz her zaman bir başka lezzetle kalmıştır hafızalarınızda.

İnsan hayatı boyunca, bir o yana bir bu yana savrulmuş olsa da, söz konusu memleket olunca, herkesin hikâyesi başlar orda.

Sonunda o hikâye bir senaryo ile çıkar karşımıza sonuçta ise o film bize tanıdık filmlerin önemli bir karesi gibi gelir.

Düşünsenize, öyle bir film ki bu, filmin Yönetmeni biz oluruz!

Başrolde ise bir tutam gözyaşı vardır. Sanki kaybettiklerimize saygı geçişi sunar. Her bir damlada “Sizleri unutmayacağız” der gibi ve bütün bu geçmişimizi, yüreğimizin en müstesna köşesinde muhafaza ederiz.

Kemah’ı sevmek bu konuda elini taşın altına ne kadar koyduğunla ilgili bir anlamda.

kemah-siir--(146).jpg

Ne kadar gayret gösterdiğin, çözüme ne kadar katkıda bulunduğunla ilgilidir. Aksi halde çözümün değil sorunun bir parçası olup çıkıyorsunuz işin içinden...

Yukarıdaki satırları 2009 yılında yazdığım köşe yazımdan alıntı yaparak aktarıyorum sizlere.

Aradan tam kocaman 4 yıl geçmiş. R4bia selamlarının da süslediği meşhur dört işaretiyle 4 yıl.

Kemah ilçemiz de 4 yıl da ne değişti, neler yapıldı, neler yapılmadı. Ya da neler yapılmayı bekliyor. Bunları inceleme fırsatı buldum geçtiğimiz ay.

Her şeyden önce bu dört yıl içerisinde Kemah ilçemizde görev yapan kaymakamlarımıza bir teşekkür ederek başlamak istiyorum yazıma.

Önemli işler yaptılar ilçemizde. Eyüp ÇalışırGökmen Çiçek ve Hasan Ongu Sonuna kadar görevlerini yaptılar.

Ama bu 3 kaymakamımız ile birlikte çalışan hatta bu dört yıl içerisinde dördüncü kaymakamımız olan Hayrettin Çiçek ile de çalışma imkânı bulan Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal’a bir parantez açmak istiyorum.

Dört yıl önce Kemah ilçemizin büyük sorunları vardı. Tarihi o kadar derin, o kadar köklü bir ilçe olan Kemah ilçemizde onca görülüp gezilecek yer varken adım bile atacak bir yere sahip olmamamız içimizi acıtıyordu.

Bir Selçuklu, Bir Osmanlı şehrinde olmaması gereken ne varsa adeta Kemah ilçemize toplanmıştı.

Kim istemezdi, Ticaretin merkezi olan bir çarşı, pazaryeri, oraya yakın ibadet yerleri, eğitim-öğretimin en güzel şekilde sürdürüldüğü okullar, aş evleri, hanlar, hamamlar, bedestenler, arastalar, kapalı çarşılar, büyük toplantılar için bir meydan, bu yapılar etrafında örgülenmiş evler. Ölümü hatırlatan mezarlara sahip çıkan bir zihniyet, şehri kuşatan surlar, şehrin yakınındaki ziraat arazileri ve temiz su kaynakları.

Belediye Başkanımız Hüsamettin Şanal ile bu 4 yıl içerisinde birçok kez bir araya geldik. Başkan, İstanbul’da bulunan basın mensupları ile memleketimize neler yapabiliriz diye istişare toplantıları düzenledi.

Kemahlılar Derneğimizin tertip ettiği istişare toplantılarına katıldı.  Amaç Unutulmuş Kemah’ı hem Erzincan’da hem de İstanbul’da yeniden hatırlatmaktı.

Hedefinizi iyi belirlerseniz amacınıza çabuk ulaşırsınız.

Başkan Şanal hedefini belirlemişti. “Camilerimize, hanlarımıza, hamamımıza, ahşap evlerimize, mezarlarımıza, cevizimize, balımıza, tuzumuza ve suyumuza sahip çıkılacaktı.

Ama bunu yapabilmek için bir sancak altında kenetlenilmeliydi…

Sancak Şehri Kemah’ta 4 yılda neler yapıldı. Başkan Hüsamettin ŞanalKemah’ta hangi hizmetlere adım attı?

Devam Edecek…

Bu yazı toplam 2139 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA