• İstanbul25 °C
  • Erzincan27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SARIYAZI KÖYÜ
10 Aralık 2005 Cumartesi 00:00

SARIYAZI KÖYÜ

SARIYAZI KÖYÜ (Meyvanlı)Munzurların sayılı kabanlarından biri olan ve Kamber Ağa Yaylasına kadar devam eden, Meyvanlı Kaban’ının ağzındaki, Ziyaret Taşının koltuğuna kurulmuş şirin

SARIYAZI KÖYÜ (Meyvanlı)

Munzurların sayılı kabanlarından biri olan ve Kamber Ağa Yaylasına kadar devam eden, Meyvanlı Kaban’ının ağzındaki, Ziyaret Taşının koltuğuna kurulmuş şirin bir köy. “Işığı yanan ve bacası tüten dullar da dahil” 11 hane var köyde diyor, asırlık bir çınarı andıran 87 yaşıyla Sefer Dede ve bir zamanlar köyün 50 hane olduğu, şen ve şakrak devirlerini hatırlayınca, derin bir ah çekiyor. Eskiden davarcılık daha azmış, şimdikine bakınca. 2500 ü bulan davarlarıyla şimdi, Kalacık, Garipler Mezarlığı, Çiçek Yurdu ve Çamlık Yaylalarına çıkarlarmış İlkbahar’dan itibaren. 1959 da açılan ilkokul 1993 de kapanmış.

 Sanki kabanın Otluboy ve Uzunçayır Zirvelerinin altına sinmiş de buralarda kimsesiz gurbette kalmış bir garip gibi. Köyün yeni ismini sorduğumuzda, Muhtar Binali ARAZ’ın vekili Hüseyin İNCE “Hükümet tarafından değiştirildi ben ne bileyim” dedi. Sefer ALGÜL Dede, eski isimleri Meyvanlı’nın köyünün evvelden beri çok misafirperver olmasıyla alakalı olarak, bu kabanın başında kurulmuş olduğundan “Meyvanlı” dendiğini söyledi. Bu güzel hasletlerini, bacanın üzerinde ayak üstü ikram ettikleri Munzur Dağlarının hakiki balı, tulum peyniri ve tandır ekmeğinin yanındaki çayla gösterdiler fazlasıyla. Hele bir de kabanın içinden akan Tımığı Dere’sinin kulak okşayan hoş sesi ve esrarlı uğultusu var ya, bu izzet ü ikrama ayrı bir çeşni ve zevk katıyordu.

 Köyün Sınırları: Doğusu; Dikilitepe, Kırıç Mağara ve Kalacık, Batısı; Sapan Kaya, Su, Hasan Dede Taşı ve Sırt, Kuzeyi; Dikilitepe, Korkor Dere, İzinsor Harkı Sapanı, Kaya ve Çay, Güneyi; Hasan Dede, Heremi, Kırdan Başı ve Kalacık. Kaynak: Kemah Kitabı,Bir Derkenar Yılmaz Kurt (Eski Kemah Kaymakamı)

Bu haber toplam 4374 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA