• İstanbul20 °C
  • Erzincan13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sayın Valimizin 13 Mart Erzincan Depremi Anma Günü Mesajı
13 Mart 2014 Perşembe 11:06

Sayın Valimizin 13 Mart Erzincan Depremi Anma Günü Mesajı

Sayın Valimizin 13 Mart Erzincan Depremi Anma Günü Mesajı

Erzincan Valimiz Sayın Abdurrahman AKDEMİR 13 Mart 1992 Depremi ile ilgili basın açıklamasını sunar, Memleketimizde bir daha böyle büyük acıların yaşanmamasını temenni ederiz.

" İlimizde yüzlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine, yüzlerce vatandaşımızın da yaralanmasına neden olan 13 Mart Depremi’nin üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen acılarımız hala taze olduğunu ve bu hazin afet sonucu kaybedilenlerin hiçbir zaman unutulmadığını ifade etmek isterim.

Böyle bir felaketin yıldönümü; Türkiye’nin bir deprem ülkesi, şehrimizin bir deprem şehri olduğu ve olası depremlere karşı her an hazırlıklı olmamız gerçeğini hatırlatmak anlamında önemlidir.     

13 Mart 1992′de ilimizde meydana gelen ve yüzlerce vatandaşımızın can kaybına, yüzlerce vatandaşımızın da yaralanmasına yol açan ve geride büyük yıkım bırakan deprem, milletimizin yaşadığı en büyük acılardan biri olmuştur. 13 Mart depremle yaşamayı öğrenebilmemiz için bize sorumluluklarımızı sürekli hatırlatan bir tarih olacaktır. 

13 Mart Erzincan depremi ve ülkemizde olan diğer büyük depremler toplumumuzda deprem olgusunun çok boyutlu olarak değerlendirilmesini sağlamış ve deprem bilincinin geliştirilmesine yönelik çok önemli adımlar atılmıştır.

İlimize ve 16 vilayete hizmet verecek AFAD Lojistik Deposu;  Çağlayan yolu üzerinde 10 000 m² arazi üzerinde afet anında, en kısa sürede afet zedelere barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla her biri 100 çadır kapasiteli 35 adet çadır konteynırı ve 13 âdeti çadır içi malzeme (mutfak seti, yatak, battaniye, ısıtıcı, aydınlatma) olmak üzere toplam 48 konteynır kapasiteli AFAD Lojistik Depo ve Donatı Merkezi TOKİ tarafından ihale edilerek yapım çalışmalarına başlamış olup, Mart ayı sonu itibariyle hizmete verilmesi planlanmıştır.

Bunun dışında bölgemizde olası depremlere en kısa süre içinde müdahale ve yardım etmek üzere Kızılay tarafından önceki yıllarda ilimizde Yerel Afet Müdahale Merkezi ve Lojistik Deposu, Çadır Dikim Atölyesi kurularak faaliyetine başlamıştır. Yapılan bu tesislerle Erzincan bölgesinde bir deprem lojistik merkezi olması yönünde büyük mesafe almaktadır.

Depremde meydana gelecek can ve mal kayıplarının en az seviyeye indirilmesi için, “Afet Öldürmez İhmal Öldürür” veciz sözü gereğince bina yapan vatandaşlarımız ile denetim yapan kurum ve kuruluşlarımıza önemli görevler düşmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Deprem de hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, yakınlarına bir kez daha başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Tüm hemşerilerimize deprem felaketinden ve diğer doğal afetlerden uzak, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dileyerek, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum. "                                              

Abdurrahman AKDEMİR

Erzincan Valisi

                                                                                                                                                                               

 

 

Bu haber toplam 1149 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA