• İstanbul16 °C
  • Erzincan12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şehir Kültür Dergisi Erzincan Yayın Hayatına Başladı
01 Ocak 2015 Perşembe 12:32

Şehir Kültür Dergisi Erzincan Yayın Hayatına Başladı

Şehir Kültür Dergisi Erzincan Yayın Hayatına Başladı

Şehrin merkezinden o şehri tanıtmak için çıkan dergiler arada bir çıkar, destek bulduğu sürece yayınlanır. Özellikle şehir merkezli yayınlar yapan şehir dergileri şehrin genel kültür ve sosyal dokusunu ilmek ilmek işlediği gibi şehrin ilçeleri hakkında da tarihi kültürel ve turizm değerlerini içeren konuları işleyerek bütün şehri okurlarına tanıtmaya gayret ederler.

Dergi yayıncılığı bütünün parçalarını okuyucularına sunarak içerdiği konular ile takipçilerinin okuma ve araştırma isteklerini canlandırırlar. Şehir dergileri bu anlamda ilgili şehirler hakkında tabiri yerinde ise bazen özet bilgiler bazen de geniş dosyalar sunarak önemli bir hizmetin adresleri olurlar.

İçeriklerine göre çeşitli farklılıklar olmasına rağmen şehir dergilerinde; o şehrin geleneksel sanatları, folklorik özellikleri, tarihi değerleri, edebi eserleri, sosyal yaşam ve yemek kültürleri, turizm ve doğal özellikleri ile ilgili konular, şehrin ve şehir insanının istifadesine sunulur.

Bu anlamda geçtiğimiz günlerde Erzincan’da, memleketimizin tam da merkezinde yeni bir dergi ile şehre ve şehir insanına kalıcı değerleri aktarmayı ideal edinen çalışmaya tanık olduk.

İmtiyaz Sahibi ve Yayın Direktörlüğünü Ahmet Yılmaz’ın yaptığı Yukarı Ülkenin Kadim Cenneti Erzincan Dergisi; zaman içinde yaşadığımız şehri sevmemiz gerektiğini, bu şehre saygı duymamız gerektiğini, dahası bu şehre karşı sorumluluklarımızı yerine getirmemiz gerektiğini vurgulayan bir anlayış ile yayın hayatına başladı.

Tahir Erdoğan Şahin,Hasan Torlak, Fahri Taş, Salih Turan,Tahir Arabacı,Oktay Belli,Gündağ Kayaoğlu,Recep Babacan,Ünal Tuygun,Hikmet Köksal’dan oluşan yazar kadrosu ile Hamdi Ülker,Sema Erciyaş Kantürk,Avni Öztopçu,Yalçın Örnek,Hakan Soylu,Yasin Köz,İsmail Yakıcı,Fikriye Yalnız,Mehtap Türkoğlu,Eda Yalnız’ın katkıda bulunduğu Erzincan Dergisi; Erzincan merkezde üç ayda bir süreli yayın olarak yayın dünyasına başlamış bulunmakta.

erzincandergisi1.jpg

Şehir dergilerini önemli kılan en önemli hususlardan biri de kitaplaşmamış, unutulmuş veya ihmal edilmiş konuların ele alınarak meraklılarının veya şehir mensuplarının istifadelerine sunulmasıdır. Erzincan Dergisinin içerik ve konuları ile şehrimizin bu anlamda eksikliğini gideren bir yayın anlayışı olduğunu görüyoruz.

Yayın hayatına başlayan Erzincan Dergisi’ne başarılar diler, şehre değer katan, kendisinden toplumumuzun her katmanının yararlanacağı, tarihe tanıklık ederek elden düşmeyen, arşiv niteliğinde başucu eserler arasında yer almasını temenni ederiz.

Dergiye Ulaşmak İçin  www.erzincandergisi.net Linkini Tıklayabilirsiniz.

 

Bu haber toplam 2198 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA