• İstanbul20 °C
  • Erzincan14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SELAHADDİN SARIYILDIZ İLE DEDEOĞLU
13 Eylül 2007 Perşembe 00:00

SELAHADDİN SARIYILDIZ İLE DEDEOĞLU

DEDEOĞLU KÖYÜ DERNEK BAŞKANISN.SELAHADDİN SARIYILDIZİLE YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJ  Sn.Selahaddin Sarıyıldız;öncelikle bizimle röportaj yapma inceliğinizden dolayı teşekkür ederiz.Sizi

DEDEOĞLU KÖYÜ DERNEK BAŞKANI

SN.SELAHADDİN SARIYILDIZ

İLE YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJ

 

 

Sn.Selahaddin Sarıyıldız;öncelikle bizimle röportaj yapma inceliğinizden dolayı teşekkür ederiz.Sizi kısaca tanıyabilirmiyiz.

 

1951 Kemah Dedeoğlu köyü doğumluyum.İlkokulu köyümde okuduktan sonra her köy genci gibi köy işleri ile meşgul olduktan sonra 1964 yılında İstanbul’a geldim.Orta okulu Pirireis orta okulunda okudum.Orta okuldan mezun olduktan sonra sıhhı tesisat malzemleri ile ilgili bir işyerinde tezgahtarlıkla meslek hayatına atıldım.1970 yılında bir ortak ile kendi işyerimizi kurduk.(Sarıyıldızlar Musluk San.ve Tic.Koll.Şti.).1973 yılında askerlik dönüşü evlendim.Bir kız iki erkek çocuğu babasıyım.

1978 yılında gayri resmi oluşturulan köy derneğimizde katip üye olarak vazife aldım.Ve bu görevi 1993 yılına kadar sürdürdüm.1988 yılında köy gençliğimizin istekleri doğrultusunda Köy spor klubunu kurduk ve aynı yıl klüp başkanı olarak turnuvada Dedeoğlu köyünü temsil ettim.2003 yılında Erzincan’a en centilmen takım olarak kulübümüzü götürdüm.2 defa en iyi yönetici ödülünü aldım (1997-2003) 2007 yılında da takımımızı çeyrek finale kadar taşıdım.

 

Dernek Faaliyetleri ve derneğinizden bahsedecek olursak neler söylersiniz ?

 

1996 yılı sonunda dernek kurmak için kurucu başkan olarak göreve başladım.1997 yılında kuruluş işlemlerini tamamladık ve 1998 yılının şubat ayında resmi olarak Dedeoğlu Köyü derneğini başkan olarak ekibimizle yönetmeye gayret ettik.Ve bu güne kadar devam etmekteyiz.Bu sene sonu da inşallah kongremiz olacak .

Dernek Faaliyetlerinden kısaca bahsetmek gerekirse;öncelikle Çengelköy Hasippaşa’da iki katlı dernek merkezimizi aldık.115 metrekarelik bölüm olan bayanlara,200 metrekarelik ikinci katı da baylara tahsis ettik.

Köyümüz içme suyu ile ilgili çalışmalar neticesinde Ağaçsaray-Hakbilir yaylalarından 2003 yılında devlet millet iş birliği ile suyu getirmeye yola çıktık ve 2005 de köyümüzün içme suyu problemini hallettik çok şükür.

 

Dedeoğlu köyü ile ilgili bahsetmişken Köyünüz ile ilgili kısaca bilgiler alabilir miyiz.

 

Köyümüz 1516 yılında kurulmuş.Eskiden köye Salutoğulları lakablı ailelerin gelişi ile Salut köyü ismi konmuş.Yapılan istatistiklere göre (40 hane eski) yeni 280 hanedir.Köyde yaz kış kalan 14 hanedir.Nüfus kayıtlarına göre 1710 kişi var.Hayatta olanların sayısı yaklaşık olarak 1305 kişidir.Mevcut Soy isimleri :SARIYLDIZ-CANTÜRK-KOÇHAN-BİLİR-KAN-ŞASUMAN-ÖZÇELİK-YAĞMUR-ÇELİK şeklinde sıralayabiliriz.

Köyümüz 3000 dönüm arazi üzerine kurulmuştur.Doğusunda Ağaçsaray,kuzeyinde Ağmusa (Refahiye),güneyinde Özdamar,batısında ise Elmalı köyü ile çevrelenmiştir.

 

İstanbul’da yaşayan Dedeoğlulular ile gurbet sıla köprüsünü nasıl kuruyorsunuz.Memleket sıcaklığını ve İstanbul’da hemşehri birliği açısından

 

Dernek kurulduğundan beri hemen hemen her sene köyümüze gideriz yönetim olarak.Ve köylülerimiz de köyümüzü ziyaretlerine teşvik ederiz.Köy muhtarımızla yerinde istişareler yaparız ve meseleleri halletmeye çalışırız.Bu Ramazan bayramında da köyümüze giderek gençlerimize köy sevgisini aşılamayı ve topraklarımızla kültürümüzle kaynaştırmayı düşünüyoruz.

Yapmak istediklerimizin önemli bir kısmını hamdolsun gerçekleştirdik.Bundan sonra da Mevlam ne gösterir bilemeyiz.Biz bugüne kadar Derneğimizle köyümüze hizmet etmeye çalıştık.Bundan sonra da gençlerin önünü açmak niyetindeyiz.

 

Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası hakkında ve Kemahlılar hakkında düşünceleriniz alabilirmiyiz.

 

Geçmişte görev yaptığım turnuvanın zorluğunu bilirim.Emeği geçen herkese şahsım ve köyüm adına saygılarımı sunarım.Ölenlere de Allah’dan rahmet diliyorum.İyi ki turnuva var.Camia olarak hepimiz birbirimizi tanıdık ve tanıttık.Kemah Dernekleri ve Kemahlılar derneği ile diyaloglarımızı sürekli sıcak tutmaya çalışıyoruz.İyi diyaloglar içindeyiz.Yardımımız olan konularda gerekli dayanışmayı gösteriyoruz veya buluyoruz.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı ? Sn Başkanım.

 

Kemahlim.com’da köyüme ve şahsıma göstermiş olduğunuz iyi niyet ve ilgi alakadan dolayı emeği geçenlere en kalbi duygularımla teşekkür ediyor,saygılarımı sunuyorum.

 

Biz de size bize zaman ayırdığınız için teşekkür ediyor,şahsınızda tüm Dedeoğlululara sağlık sıhhat ve afiyetler  diliyoruz.

 

Röportaj:Mehmet Aydoğmuş

 

 

Bu haber toplam 2366 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA