• İstanbul17 °C
  • Erzincan9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sema Uğurcan Öğretmen ile Yaptığımız Röportajımız
18 Ağustos 2008 Pazartesi 00:00

Sema Uğurcan Öğretmen ile Yaptığımız Röportajımız

Yıllarca Erzincan ve Kemah’ta öğretmenlik yapan Sema Uğurcan Öğretmen ileKemah ve Köylerindeki öğretmenlik günleriHakkında konuştuk. Sema Uğurcan Öğretmeni Çınarcık’taki yazlığında

Yıllarca Erzincan ve Kemah’ta öğretmenlik yapan

Sema Uğurcan Öğretmen ile

Kemah ve Köylerindeki öğretmenlik günleri

Hakkında konuştuk.

 

Sema Uğurcan Öğretmeni Çınarcık’taki yazlığında bulan sitemiz editörlerinden Ufuk Yetişkin’in röportajı:

 

Sn Sema Uğurcan Hocam öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

 

1955 Erzincan da doğdum Erzincanlı bir ailenin ilk çocuğuyum. İlkokul ve ortaokulu Erzincan da bitirdikten sonra Elazığ öğretmen okulunda okudum ve öğretmen oldum. İlk görev yerim olan Kemah Atma Köyü’ne tayin oldum.

 

Kemah’ın iki köyünde öğretmenlik yaptığınız biliyoruz. Kemah ve Köylerindeki öğretmenlik günlerinizden bize biraz bahseder misiniz?

 

Evet Kemah’ın iki köyünde öğretmenlik yaptım. İlk olarak Atma Köyünden bahsedeyim, gideceğim Atma köyü hakkın da hiçbir bilgi sahibi değildim.  Kemah milli eğitim müdürü bana Atma köyü hakkında pek de iç acıcı şeyler söylemedi.  Yolu suyu elektriği olmadığını ve yaşam şartlarının zor olduğunu söylerken benim içimde en ufak bir korku yoktu. Şartlar ne olursa olsun o köye gidip öğretmenlik yapacaktım çünkü öğretmen olmayı ve ülkeme milletime hizmet etmek en büyük hayalimdi.

 

Tarihler 1971- 72 eğitim yılının başlangıcını gösterirken atma köyüne yolculuk başladı. Ben babam ve o zaman bizi Atma köyüne götüren Celal amca ( CELAL YETEK ) trenden çakşurda indik. Yol yok araba yok nasıl gideceğim diye düşünürken yola koyulduk. Ha bu tepenin arkasında ha bu tepeden sonra derken Atma köyüne ulaştık.

 Sema Uğurcan Öğretmen ve Atma Köyü İlkokul Öğrencileri

 

Köy beklediğim gibi çıkmamıştı. Elektrik yok su yok şartlar oldukça zordu. Babam bana istersen dönelim diye söyleyince o anda kararımı verdim ne şartlarda olursa olsun ben bu köyde öğretmenlik yapacağım dedim. İlk zamanlar zor da olsa zamanla köyün yaşam şartlarına alıştım. Zor da olsa eğitime başlamıştık. Köy halkı kendileri zor şartlarda da olsa okul için elinden geleni yapıyordu. Hatta benim Kemah ve Erzincan’a gidip gelişlerimde yanıma köyün çocuklarını vererek trene götürüp dönüşte karşılayıp köye götürüyorlardı. Bir sene sonunda okula gelen müfettişler bir bayan için burada öğretmenlik yapmanın zor olduğu kanısına vararak beni Atma köyünden alarak Kemah’ın diğer bir köyü olan Karadağ köyüne tayin ettiler. Atma köyünden ağlayarak ayrılırken ilk öğretmenlik yerimde yasadıklarımı asla ve asla unutmayacaktım.

 


Unutmadığınızı yıllar sonra da olsa Kemahlıları hatırlayıp, arayıp bulduğunuzu fark ettik. Bu konudan da bahseder misiniz?

 

Öğretmenlik günlerimin ilk yılları geçen Kemah’ta ve Kemahlıların yanında acı tatlı birçok hatıram olmuştur. Öğretmenlik mesleği tabii ki kutsal ve karşılıklı vefası olan bir meslektir. Bu gün sizin gibi bizi hatırlayan öğrencilerimiz olduğu gibi bizim de zaman zaman hatırladığımız öğrenci ve veliler oluyor. Yıllar sonra www.kemahlım.com sayesinde Atma Köylüleri bulduğumda ki sevinci kelimelere dökmem imkansız. Atma Köyünü, Karadağ Köyünü ve sitede yorum yazan köylerin insanlarını görünce çok duygulandım tabii. Karşılıklı yazışmalarımız oldu ve eski günler yâd edildi. Bu anlamda site kurucularına ve editörlerine de özellikle teşekkür ederim.

 

Karadağ Köyünde de öğretmenlik yaptığınızı söylediniz. Karadağ köyü ile ilgili de aktarmak istediğiniz duygu ve düşünceleriniz nelerdir?

 

2 yılda Karadağ köyünde öğretmenlik yaptım. Karadağ köyünde de bana gösterilen ilgi ve alakayı hayatım boyunca unutmam imkânsız. Kemah ve görev yaptığım köylerin bende bıraktığı izlenim temiz ve saf Anadolu insanın öğretmenlerine misafirlerine ellerinden gelen tüm misafirperverliği gösterdiklerini bizzat yasamış ve görmüş birisi olarak kelimelere dökmek imkânsızdır.

 


Erzincan Kemah’tan sonra meslek hayatınızı nerede devam ettirdiniz

 

Kemah köylerinde 3 yılımdan sonra Erzincan’da 8 yıl çeşitli okullarda öğretmenlik yaptım. Sonra İstanbul Bakırköy İbni-sina ilköğretim okulunda 15 yıllık öğretmenlikten sonra emekli oldum. Emeklilik sonrası 1 yıl özel bir dershanede, 10 yıldır da zihinsel engelli ve otistik çocuklara eğitim vermekteyim.

 

Sema Hocam, bize vakit ayırıp röportaj imkânı sunduğunuz için teşekkür ediyor ve mesleki hayatınızda size başarılar diliyoruz. Erzincanlı ve Kemahlılar sizi unutmayacaktır.

 

Size ve site yönetimine ben teşekkür ederim.. Erzincanlı ve Kemahlıları her zaman hayırla anmışımdır. Hemşerilerimi site üzerinden izlemeye ve onlardan haberdar olmaya devam edeceğim.

 

Röportaj: Ufuk Yetişkin

Bu haber toplam 2931 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA