• İstanbul17 °C
  • Erzincan11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seyfettin Erkol, Sendikacı
03 Mart 2009 Salı 00:00

Seyfettin Erkol, Sendikacı

SEYFETTİN ERKOL’UN BİYOGRAFİSİ Seyfettin Erkol 1932 yılında Erzincan, Kemah, Cevizlik Köyü, Liç mahallesinde dünyaya gelmiştir. İlköğretimini bitirdikten sonra Balıkesir’de çalışma

SEYFETTİN ERKOL’UN BİYOGRAFİSİ

 

Seyfettin Erkol 1932 yılında Erzincan, Kemah, Cevizlik Köyü, Liç mahallesinde dünyaya gelmiştir. İlköğretimini bitirdikten sonra Balıkesir’de çalışma hayatına girmiştir. 1955 yılında Balıkesir Çimento Fabrikasına giren Seyfettin Erkol, 1958’de de arkadaşları ile birlikte Çimento İşçileri Sendikası’nı kurmuştur.

 

Bilahare 1963 senesinde ÇİMSE-İŞ Sendikasının kurulmasında büyük gayret sarf etmiş ve ilk genel kurulu müteakip ÇİMSE-İŞ Genel Başkan Vekili olmuştur. Bu görevini 1974 yılına kadar sürdürmüştür. 1974 yılı sonunda toplanan Genel Kurul’da ÇİMSE-İŞ Genel Başkanlığı’na seçilmiştir.

 

Evli ve 4 çocuk babası (Osman, Mustafa, Hatice, Nilüfer) olan Seyfettin Erkol bir süre Türkiye Çimento Sanayi T.A.Ş. Yönetim Kurulu İşçi Üyeliğinde de bulunmuştur. İşleri nedeni ile birçok yurtdışı seyahat yapan Erkol iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmekteydi.

 

13 Şubat 1976 tarihinde vefat eden Seyfettin Erkol’un Türk Bayrağına sarılı tabutu 14 Şubat 1976 Cumartesi günü Şişli Camiinde toplanan şimdiye kadar görülmemiş bir kalabalık tarafından ebediyete uğurlanmıştır.

 

Biyografi ve bilgi paylaşımından dolayı Av.Fatih Erkol Bey’e teşekkür ederiz.

Bu haber toplam 2081 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA