• İstanbul22 °C
  • Erzincan20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şikar grup yolunda 44 yıllık hasret, vuslata dönüşüyor…
30 Temmuz 2008 Çarşamba 00:00

Şikar grup yolunda 44 yıllık hasret, vuslata dönüşüyor…

44 yıl önce yapılan ve sorunlu olan Şikâr mevki grup yolunda mutlu sona yaklaşıldı. 1964 Yılında yapılan, dar ve bozuk olan Bozoğlak, Kardere, Gediktepe, Dikyamaç, Seringöze ve Gülbahçe

44 yıl önce yapılan ve sorunlu olan Şikâr mevki grup yolunda mutlu sona yaklaşıldı. 1964 Yılında yapılan, dar ve bozuk olan

Bozoğlak, Kardere, Gediktepe, Dikyamaç, Seringöze ve Gülbahçe Köylerini Kemah’a bağlayan Şikâr Yolu; son rötuşu asfalt ile nihayet modern bir yola dönüşüyor.

Yarım asra yakın zaman önce yapılan ve günün imkânları ile bölge halkının hizmetine sunulan yol; bugüne kadar hep sorunlu bir yol olarak hizmet verebiliyordu. Zamanla araç trafiğinin artışı ile iyice fark edilen, coğrafi ve iklim değişikliklerinin oluşturduğu bozukluklar; bir dönemden sonra Şikâr yolunu çile yoluna çevirmişti. Birçok hemşerimizin memleket ziyaretine bile engel olmaya başlayan çileli yol için çalınmadık kapı başvurulmayan yol kalmamıştı nerede ise. Bölge köylerinin dernek yetkililerinden eski ve yeni yöneticileri, Yol düzenlemesi ilgili istekler;  Kemah Kaymakamlığı ve kamu görevlileri dahil bütün bölge halkının öncelikli hedefi oldu. Erzincan’da Kemah’ta ve İstanbul’da her toplantının hemen hemen hepsinde sürekli gündem olan Şikâr Yolu; yetkililerin ilgisine sunuldu.

Yıllarca yapılan ve sabırla sonucu beklenen müracaat ve çalışmalar nihayet sonuç verdi. Geçen yıl başında yapımına başlanan Şikar mevki grup yolu bitme aşamasına geldi.

Konu ile ilgili görüştüğümüz Kemahlılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı İhsan Payalan;  başta Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım olmak üzere eski bakanlar, Erzincan Milletvekili Sabahattin Karakelle ve eski Erzincan Milletvekilleri, eski Erzincan  Valisi  R. Aslan Öztürk ve Erzincan Valimiz Ali Güngör, eski Kemah Kaymakamı A.Hamza Pehlivanoğlu ile Kemah Kaymakamımız Eyüp Çalışır’ın, yolun yapımı için üstün gayret gösterdiklerini, kısa sürede yolun genişletilme çalışmasının tamamlandığını söyledi.  

Ağustos Eylül ayları içerisinde de yolun asfalt yapılacağının müjdesini veren İhsan Payalan; bölgeye yolculuk yapan köylülerimizin ve tatillerini geçirmek isteyen sıla yolcularının artık güvenle yol alabileceklerinin altını çizdi. Bugünlere kadar yolun yapımı için gerek müracaat gerekse takipler ile sürekli gündemde olmasını sağlayan eski yeni tüm bölge köy muhtarlarının ve köy dernek başkanlarının emeklerinin de yadsınmayacağını belirten İhsan Payalan, bu anlamda emeği geçen tüm hemşerilerimize ve bürokratlarımıza şükran duyduklarını dile getirdi.

Şikâr Mevki Grup yolu ile ilgili görüştüğümüz bölge köylerinden hemşerilerimiz de ulaşım sorunlarının çözümüne sevindiklerini belirttiler.  Yıllarca bin bir zorlukla aşılan yolun,  sabırlı ve azimli çalışmalar neticesinde, rahat bir şekilde aşılma imkânını sağlayan tüm yetkililere müteşekkir olduklarını söyleyen hemşerilerimiz, şimdiden Şikâr grup yolunun hayırlı olması temennisinde bulundular.

Haber: Ercan Babacan

Bu haber toplam 1247 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA