• İstanbul26 °C
  • Erzincan19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sivri Baba Şenlikleri Kayabaşı Köyünde Düzenlendi
14 Temmuz 2011 Perşembe 00:00

Sivri Baba Şenlikleri Kayabaşı Köyünde Düzenlendi

Erzincan'nın Kemah ilçesine bağlı bulunan Kayabaşı köyünde Alevi inanç öğretisinin Ulu Mürşit'i olan ve adına yüzyılllardan beri törenler düzenlenen Sivri Baba, Kayabaşı köyünün

Erzincan'nın Kemah ilçesine bağlı bulunan Kayabaşı köyünde Alevi inanç öğretisinin Ulu Mürşit'i olan ve adına yüzyılllardan beri törenler düzenlenen Sivri Baba, Kayabaşı köyünün organizesiyle 07 Temmuz'da gerçekleşti.

 

Kayabaşı, Şahintepe, Yahşiler Köyü başata olmak üzere çevre köylülerin önemli ölçüde katılımı ile Sivri Baba adına düzenlenen etkinlikler, günün ilk ışıklarıyla şenlik alanına hareketle başladı. Şenlik alanına kurulan çadırlarda sabah sofraları kuruldu. Kurbanları olanlar kurbanlarını kesip dağıttıktan sonra saat 14:00 sularında Sivri tepesine tırmanışa geçildi. Yarım saati bulan tırmanışın ardından dualar eşliğinde Çırağ Uyarıldı ve aynı zaman da ziyarete gelen insanlar getirdikleri lokmaları, Sivri Baba'nın kabri üstüne serilen bir örtünün üzerine bıraktı. Musa Dede'nin lokma duasının ardından sazlar kuruldu, Tehvid ve Degişler eşliginde Pir huzurunda birlik için semahlar dönüldü.

 

Etkinliklerin sona ermesiyle birlikte yine Dedelerin duaları eşliğinde herkes kabir üzerindeki lokmalardan evlerinde bereket eksik olmaması için bir avuç aşlık aldı. Çırağ'ın sır edilmesinin ardında, saat 16 sularında köye dönüş başladı.

 

Kaynak: www.erdalnas.com

Bu haber toplam 1774 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA