• İstanbul24 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SN.YILMAZ BAYAT İLE KEMAHLILARA DAİR...
29 Ekim 2007 Pazartesi 00:00

SN.YILMAZ BAYAT İLE KEMAHLILARA DAİR...

Üsküdar Belediye Başkanlığı döneminde sadece Kemahlıların değil tüm İstanbulluların gönlünde taht kuran ve özellikle İstanbul’un güzide ilçesi Üsküdar’da sevilen ve sayılan,Memleket

Üsküdar Belediye Başkanlığı döneminde sadece Kemahlıların değil tüm İstanbulluların gönlünde taht kuran ve özellikle İstanbul’un güzide ilçesi Üsküdar’da sevilen ve sayılan,Memleket edebi ve sevgisi ile Kemahlı kimliği ile örnek insan;

 

Kemah ilçemizden çıkmış başarılı insanlarımızdan Sn.Yılmaz Bayat ile Kemah ve Kemahlılara dair röportajımız:


 

 

Kemahlim.com : Sn. Başkanım ,müsadenizle önce sizi kısaca tanıtalım.

 

 

 

Yılmaz Bayat : 1950 yılında Erzincan’ın Kemah ilçesinde doğdu. Orta, lise ve üniversite öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1974 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden elektrik mühendisi olarak mezun oldu.

 

1975 yılında Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nde bilgisayar programcısı olarak çalışmaya başladı. Vatani görevini 1975-1976 Kayseri Hava İkmal Merkezi’nde yaptı. Askerlik dönüşü Sümerbank Genel Müdürlüğü’nde görev aldı ve Tercan Ayakkabı Fabrikası’nda proje müdürü olarak çalıştı. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nde  işletme yönetimi ve ekonomi programlarına devam etti.

 

1978’de resmi görevinden istifa ederek Ankara’da özel bir mühendislik şirketinde proje müdürü olarak görev aldı. Erbaa Küçük Sanayi Sitesi, Erbaa, Reşadiye ve Emirdağ içme suyu projelerinin yapımında sorumluluklar üstlendi.

 

Ambalaj, gıda, tekstil ve imalat sektörlerinde birçok fabrikanın fizibilite çalışmalarını yürüttü. Çeşitli dernek ve vakıfların kuruculuğunu yaptı.

 

Çocuk, kadın, aile, kültür ve sanat alanlarında yayıncılık yapan bir şirkette yöneticilik yaptı. 1987 yılında kendine ait bir ambalaj ve matbaacılık şirketi kurdu ve bu şirketin yönetim kurulu başkanlığını üstlendi.

 

1979-1980 yıllarında Milli Selamet Partisi Tokat İl Müfettişliği yaptı. 1984’de Refah Partisi Erzincan Belediye Başkan adayı, yine 1987’de Erzincan, 1991’de İstanbul dördüncü bölgeden milletvekili adayı oldu.

 

1987’den 27 Mart 1994’e kadar Refah Partisi Üsküdar İlçe Teşkilatı’nda çalıştı ve son 2 sene Üsküdar İlçe Başkanlığı yaptı.1993’de Mahalli İdareler Enstitüsü’nü bitirdi.

 

27 Mart 1994 Yerel seçimlerinde Refah Partisi’nden Üsküdar Belediye Başkanı oldu.

 

1997“ İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Çalışma Ekonomisi Yüksek Lisansı imtihanını kazandı ve 2004 yılında mezun oldu.

 

18 Nisan 1999 Mahalli İdareler seçimlerinde tekrar belediye başkanı adayı oldu ve kazandı. 27 Mart 1994 ile 29 Mart 2004 yılları arasında Üsküdar Belediye Başkanı olarak görev yaptı.

 

İngilizce bilen Yılmaz Bayat  evli ve 4 çocuk babasıdır.

 

Kemahlim.com : Kemah ve Kemahlılara yönelik destekleriniz oldu uzun yıllar bunlardan bahsedermisiniz

 

Yılmaz Bayat : Bir Kemahlı olarak Üsküdar Belediye Başkanlığı Makamını dolduruyor olmam dolayısı ile hemşerilerimiz ne derecede gurur duydular bunu değerlendirmekte hep zorluk çektim. Refah Partili olmam burada önemli bir rol oynadı sanıyorum. Bunu 10 yıllık süreç içindeki çeşitli uygulamalardan hep hissettim. Bana saygıda kusur edilmedi halen de öyle, ama başkaları tarafından yapılan katkılar az da olsa bizim yaptığımız işlerden hep daha önemli ve kıymetli olduğunu hissettim. 

 

Bu duyguları hep taşıdım ancak, Kemah’a ve Kemahlılar için yapabileceğim işler için bu duygularımı karıştırmadım ve düşüncelerimi hissettirmemeğe çalıştım ve bunda da başarılı oldum sanıyorum. İlk defa genel manada dile getiriyorum denebilir.

 

Yapılan desteğin başta da anlatmaya çalıştığım gibi en önemlisidir manevi destek olduğunu sanıyorum.

 

Her yıl Kemah ta sünnet olacak çocuklar için sünnet kıyafetleri, Kemah’ımızın folklorunun geliştirilmesi için folklor kıyafetlerinin temini, Bölge okulundaki caminin kubbe ve minaresi için alemlerin alınması, İstanbul da ve Kemah ta ihtiyaç sahibi aileler için Derneğe ve Belediyeye Ramazan ayında verilen kumanyalar, 1999 seçimlerinden sonra Kemah  belediyesinin borçlarının ödenmesi için yapılan destek, Kemah Belediyesine  verilen araçlar, araç lastikleri ve içme suyu şebekesi için su boruları.  Ayrıca kömür çayında yapılan Futbol sahasının etrafını çevirmek için gerekli tüm malzemenin temini, Kemah’ta park için çocuk oyun grubu , törenler için yapılan protokol türbünü , ve hastanenin yapımı için hemşerilerimizin dışındaki iş adamlarımdan sağladığım imkanlar  olarak sıralanabilir..ki bu hizmetlerin hemen hemen hepsi  pek bilinmemektedir. Çünkü bunlar gündeme gelmedi.

 

Kemahlim.com : Sizin Kemah’a olan hizmet aşkınızın kaynağı nedir.Biz sizi her platformda Kemah ve Kemahlılara hizmet etmeye çalışırken gördük.

 

Yılmaz Bayat : Kemahlı olmaktır. İnsanın kendi memleketi gibisi yoktur. İnsan kendi memleketinde kendini daha güvende hissediyor ve daha huzur buluyor.


 

            Kemahlim.com : Kemah Köyleri Dostluk Turnuvasının uzun yıllar onursal başkanlığını yaptınız ve Lojistik destek verdiniz.Turnuva ve yönetimine yardımlarınızdan bahsederimsiniz.

 

Yılmaz Bayat : Kemahlı biri olarak Belediye Üsküdar Başkanı olmam ve turnuvanın da Üsküdar ilçesinde yapılıyor olması işlerin çeşitli makamlarda kolaylaşması bakımından önemli bir manevi destek olduğunu sanıyorum. Fikri desteğin yanında turnuva için Haydarpaşa sahasının drenajın ve soyunma odalarının yapılarak düzenli bir hale getirilmesi. Turnuva boyunca sahanın temizliğinin, bakımının  ve sulamasının yapılması turnuva ile ilgili afiş ve pankartlara  ve matbu işlere yapılan destekler ve turnuva için  dışarıdan maddi destek sağlayan sponsorlar bulmayı sayabiliriz.

 

Kemahlim.com : Kemahlılar olarak dernekçilik ve faaliyetlerden bahsedersek ,siyasi yaşantınızın da tecrübeleri ile düşüncelerinizi alabilirmiyiz.

 

Yılmaz Bayat : Kemah insanı yüz yılı aşkın bir süredir İstanbul da gurbetçi olarak bulunmaktadırlar. Bu durum hemşerilerimizin bilhassa erkeklerimizin diğer illerden gelen insanlara göre şehirleşmenin daha erken başlaması ve tabii olarak ta  şehirleşmenin daha yaygın olması demektir.

 

Hemşeriler arasındaki yabancılaşmanın fazla olmaması dernekçilik faaliyetlerinin bir neticesi olarak görülebilir. Bizde dernekleşme hem erken başlamış ve hem de fonksiyon olarak diğer hemşeri derneklerinden fonksiyon olarak da farklıdır. Diğer derneklerin aksine bizim derneklerimizde kumar denebilecek kağıt ve benzeri oyunlarının oynanmaması önemli bir özelliktir.

 

Yalnız burada yapmamız gereken önemli hususlardan biri de bu derneklerimizi sadece cenaze ve bayramlarda değerlendirmenin ötesinde mensuplarımızın çeşitli konularda eğitilmesinde ve Kemah kültürünün ve folklorunun yeni nesle aktarılması yönünde de önemli fonksiyonlar üstlenmesidir.  Ayrıca her köy derneği kendi köylülerinin gerek ekonomik ve gerekse sosyal durumlarını çok yakından takip edip gerekli destek ve yardımları artırmalı ve yaygınlaştırmalıdır. Tan Köyü Derneğinin örnek faaliyetleri geliştirilerek yaygınlaştırılabilir. Bu kardeşlerimize samimi takdir ve teşekkürlerimi  siteniz aracılığı ile de iletmek isterim.


 

Kemahlim.com : İstanbul da Kemahlı olmak ve kalmak hakkında neler söylersiniz.

 

Yılmaz Bayat : Hemşerilerimizin arasındaki dayanışma, yardımlaşma ve birbirini gözetme ve kollama,  bu şehir içinde kaybolmamalarının en önemli sebebi olarak görülebilir. Ayrıca hemşerilerimiz bildiğimiz gibi uzun yıllar çaycılıkla iştigal etmişlerdir. Ben bu mesleği çok önemsiyorum. En önemlisi tam manası ile bir alın teri mesleği, yani helal kazancına haram karışma  şansı yok denebilecek mertebededir.

 

Bildiğiniz gibi helal rızık salih bir kul kalmak ve Salih amel işlemek için önemlidir.  Bu bakımdan Kemahlılar İstanbul da güzel ahlaklı saf, temiz  ve emin kimseler olarak bilinmektedir.

 

Ayrıca biz Kemahlılar iyi birer insan sarrafıyızdır. İnsan tanımaktaki bu özelliğimizin de çaycılıktan geldiğine inanıyorum. Düşünsenize 25 kuruşluk çay parasını vermemek için bardağınızı çöpe atan veya alıp götüren insanları görüp tanıyorsunuz.  Kemahlı  olmaktan son derece memnunum ve hemşerilerimle gurur duyuyorum.  Aslını inkar edene atalarımız haramzade demişler.

 

Burada önemli bir hususa da değinmekte fayda var. Her köy kendi derneğini haklı olarak önemsiyor ve imkanları ölçüsünde iyi faaliyetler yapma gayreti içinde oluyorlar ancak Kemahlılar Derneği çatısı altında sosyal ya da ekonomik öyle bir faaliyet yapmalıyız ki toplumda bir fark yapalım. Kendimize hedefler koymalıyız ve bir yerden başlamalıyız.

 

Bunu yapabilecek insan ve imkan ve istek alt yapımızın mevcut olduğuna inanıyorum.

 

Kemahlim.com : Kemah ilçemiz hakkında da bahsedecek olursak,belediyecilik ve sosyo ekonomik yapısı ile tarihi kültürel özellikleri hakkında neler söylersiniz.

 

Yılmaz Bayat : Şehirlerin de bir ruhu olduğu söylenir. Kemah’ı Kemah yapan şeyi dışarıdan bilmek zordur.  Onu hissetmek, anlamak için  İçinde yaşamak gerekir. Bu bakımdan Kemah konusunda bir şey söylemek durumunda değilim. Belediyecilik konusunda ise;  İmar, altyapı ve üst yapı gibi konularda  ise ihtiyaçlar ve imkanlar nelerdir ve neler yapılabilir, gurbetteki Kemahlılar ne yapabilir gibi konular da da  en doğru bilgiyi Kemah’ta sürekli yaşayanlar ve Kemah Belediye Başkanımız değeli kardeşim Şükrü Balcı beyin bildiğini düşünüyorum.  Gerek istişare gerekse uygulama konusunda her Kemahlının üzerine düşeni yapacağına inanıyorum.


 

Kemahlim.com : Kemah ilçemizin ve köylerinin sorunları hakkında öneri ve tenkidleriniz neler;

 

Yılmaz Bayat : Kemah kaderini ve geleceğini devletin ellerine terk etmiş bir durumda. Elbette Devletin yapacağı katkı Kemah’ın gelişmesi için çok önemlidir, ancak

 

bundan önce bizler bir şeyler yapmalıyız. Bir yerde sanayi  veya tarımsal üretim yapılmıyorsa, ticaret ve hizmet sektörü de yeterince gelişemez.

 

Üretim konusunda ise bölgemizin şartlarına bakacak olursak;  Hayvancılık ve buna bağlı olarak süt ve süt ürünleri ile arıcılık en uygun sektörler olarak görülmektedir.

 

Burada ilahi adaletten söz etmek gerekir diye düşünüyorum. Bildiğimiz gibi 1973-78 yıllarında iktidar ortağı olan MSP Kemah için iki önemli yatırım planlamış ve bitirme noktasına gelmişti,  ancak 1978 yılına Güneş Motel operasyonu ile iktidara gelen CHP birçok yatımı iptal ettiği gibi bunları da iptal etti ve maalesef tamamlanamadı.  Et kombinası ve süt ürünleri fabrikası kurulmuş olsaydı Kemah bu gün bu iki konuda bilhassa Tulum Peyniri konusunda bir marka olabilirdi.  Ayrıca köylerimizde de göç  bu boyutta olamayacaktı. Kemahlılar da bu yatırımlara sahip çıkmadılar. Belki de o zaman kıymetini iyi değerlendiremediler. İlahi adalet şu ki kim bir nimete teşekkür etmezse o nimet onun elinden alınırmış ve böyle oldu. Şimdi bize düşen geç kalınmış da olsa bu iki konuda gücümüzü birleştirmek ve bir fark ortaya koymaktır.  Köylerin ve Kemah’ın gelişmesinin ve ayakta kalmasının buna bağlı olduğunu düşünüyorum.

 

Kemahlim.com : Kemahlılara söylemek istediğiniz şeyler olacak olsa neler derdiniz.

 

Yılmaz Bayat : Başarılar sürdürülebilir olursa başarıdır. Bunun için de birlik beraberlik ve sevginin geliştirilmesi gerekir. İlave olarak  önümüze hedefler koymamız lazım. Hedefler mıknatıs gibi tarif edilir insanı kendine çeker.

 

Akıntıya kürek çekmekle, yada kendini akıntıya bırakmakla veya konjonktür e uyarak yaşamak insana başarı kazandırmaz, sadece akıntının gittiği yere gidilir ki burada da  kişinin veya kurumun başarısından söz edilemez ve mutlulukta getirmez.

 

Bunun için Kemah için ve gurbetteki Kemahlılar için mutlaka  yeni faydalı ve uygulanabilir projeler ortaya koymalıyız. Biz Kemahlılar olarak yaşadığımız topluma faydalı çok şeyler verebiliriz, Turnuvayı  mutlaka sürdürmeli ama sadece onunla yetinmemeliyiz. Önümüze önemli ve güzel bir veya daha fazla faaliyet daha katmalıyız. Kemahlılar olarak kendimizi ve işimizi önemsemeliyiz.Biz kemahlıların en önemli eksiklerinden biri de budur.

 

Yapılacak işi  tespit etmek için derneğimizin öncülüğünde programlı ve geniş  bir takvime  dayalı  istişare toplantıları ile ortaya çıkarabiliriz . Bunu ortaya koyabilecek entelektüel insan gücümüz var.  Yeter ki işi önemseyelim.

 

Mutlaka başka bir çıkış gerekli.

 

Kemahlim.com : Sitemizi nasıl buldunuz ?

 

Yılmaz Bayat : Site güzel tasarlanmış. Sürekli gelişme mantığı içinde inşaallah daha da güzel olur.

 

Ayrıca türkülerin müziği de olursa çok güzel olacak.

 

Sorularınız için teşekkür ediyor Tüm hemşerilerimin bayramını kutluyor selam ve hürmetlerimi arz ediyorum.

 

Kemahlim.com : Biz de size ; değerli vaktinizi ayırarak,düşünce ve fikirleriniz ile çalışmalarınızı paylaşmanızdan dolayı teşekkür ederiz.Türküler kısa zaman sonra online dinlenmeye başlayacaktır.İlgili arkadaşımız sitemize eklemektedir şu anda.İlgi ve alakanızdan dolayı minnettar olduğumuzu belirtir çalışmalarınızda her zamanki gibi başarılı olmanızı temenni ederiz.

 

Ropörtaj: Ercan Babacan

Bu haber toplam 1527 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA