• İstanbul24 °C
  • Erzincan25 °C

Bilgin Kutluğ / www.kemahlilar.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilgin Kutluğ / www.kemahlilar.com

SON KALE ÇANAKKALE

27 Şubat 2014 Perşembe 16:11

                     Sizlerle okumuş olduğum bazı kitaplar doğrultusunda bir şeyler paylaşmak istiyorum. Çanakkale ile ilgili yazılan çizilenlerde çok ibret alınması gereken olaylar pek çok yerde geçmektedir. Bu konuda savaşa katılanların anı defterlerinde, günlüklerinde, resmi kayıtlarda veya yazmış oldukları mektuplarda çeşitli yaşanmış olaylardan bahsedilmektedir. Bunların mutlak hepsinin doğru veya yanlış olduğu kesin değildir. İşin açıksı bu belgeler ışığında birçok eklentilerde olma ihtimali göz ardı edilemez ancak Milletimizin varoluş mücadelesinde geçenleri bizim sorgulamak gibi bir niyetimiz nede haddimiz asla olamaz. Tarihte yaşanmış olayların sonrasında veya günümüzde yapılan eleştiriler veya yorumlar yetersiz ve yersizdir, yapılması gereken en isabetli iş dersler çıkarmak ibret almak ve asla unutmamak unutturmamak olmalıdır, çünkü yaşananlar o günün şartları içerisinde ve bizzat yaşayanlar tarafından değerlendirilmesi gerekir. Günümüzde yapılan tüm yorumlar veya açıklamalar eleştiriler olsa da tekrar söylemek gerekirse bana göre hepsi askıda kalır ve tam karşılığını bulması mümkün gözükmemektedir.

            Asıl dikkate almamız gereken yukarıda da bahsetmiş olduğum üzere geçmişteki hatalarımızdan ders alıp geleceğimizi ona göre şekillendirmek olmalıdır. Bununda ana unsuru tarihimizi çok iyi öğrenmek irdelemek, yapılan faydalı işleri örnek almak tatbik etmek, varsa hatalar ders çıkarmaktır. Bunların ışığında gelecek nesillerimize yön vermek yol göstermek olmalıdır. Aynı toprakları, havayı, suyu paylaşan bir kişi dahi olsa onun derdiyle dertlenmek ve sevincini paylaşmaktır. Değinmiş olduğum konu aslında bizlerin hamurunda her daim var olmuştur. Meselenin özü bizlere düşen Çanakkale ve tarihimiz deki diğer verilen mücadeleleri her zaman hatırımızdan çıkarmadan birlik beraberliğimizi bu doğrultuda sonuna kadar korumaktır.

             Ayrıca milletimiz bir kez daha tüm dünyaya vatanından vazgeçemeyeceğini kanıyla canıyla ispat etmiştir. Her olayın bir amacı ve sonucu vardır. Bu savaşın sonuçlarının ise sadece bir tarafın zaferi olmayıp savaşı kaybedenler de Çanakkale’den büyük dersler çıkarmışlar ve millet olma bilinci gelişmiş sonrasında da vatanları olmuştur. Aslında bizle başkaları için ve neden savaştığını bilmeyenler bizlerden hem savaşmanın nasıl olduğunu öğrenmiş hem de vatan sevgisinin ne kadar büyük olduğunu vatansız bir milletin olamayacağını öğrenmişlerdir.

              Kaldı ki Çanakkale vatanımızın her köşesi gibi vazgeçilmesi mümkün olmayan değerli bir toprağımızdır. Bizlerin hamurunda ‘’VATAN VE KAN’’ beraberdir bunlar ayrılmaz bir bütündür. Bulunduğumuz topraklar kolay kazanılmadı ve elde tutulmadı bu gün bizler bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü sonuna kadar kullanabiliyorsak bunları atalarımıza ve Çanakkale kahramanlarına-şehitlerine borçluyuz.

               Bizlere verilen bu emaneti korumak kollamak ve yaşatmak sonraki nesillere aktarmak kanımız pahasına da olsa önemli bir zorunluluktur. Ben inanıyorum ki bu bilinç bizler var oldukça sonsuza kadar devam edecektir.

Çünkü       ‘'ÖLMESİNİ BİLMEYEN MİLLETLERİN VATANI OLAMAZ’’

Bu yazı toplam 1468 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA