• İstanbul25 °C
  • Erzincan28 °C

Nidayi Sevim / www.kemahlilar.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nidayi Sevim / www.kemahlilar.com

SONSUZA AKAN IRMAK: ŞAİR OLCAY YAZICI

07 Eylül 2013 Cumartesi 18:07

olll.jpg

Şiirleri, hikayeleri ve makaleleri ile tanıdığım Olcay yazıcı ağabey ile yüz yüze 2008 yılında tanıştım. ESKADER’de yaklaşık bir yıl birlikte görev yaptık. Tanıştığım günden vefat ettiği ana kadar hafta’da en az bir defa birlikte olur sohbetlerinden, birikimlerinden istifade ederdim. Üstadı geç tanıdım fakat son günlerine kadar yakınında bulunma, bahtiyarlığına-şerefine nail oldum. 2009 yılında hazırlamakta olduğum “Medeniyetimizde Toplumsal Dayanışma ve Sadaka Taşları” isimli çalışmamı “Bölüşmenin Erdemi” isimli makalesiyle taçlandırmıştı. 2010 yılında “Medeniyetimizin Sessiz Tanıkları” isimli çalışmamızın genişletilmiş ikinci baskısının redaksiyonunu üstlenip, “Mezar Taşı” şiiri ile katkı sağlayıp, değer katmıştı. İtiraf etmeliyim kültür, tefekkür ve medeniyet tarihimizde doldurduğu boşluğu ifade etmekten acizim. Şu kadarını söyleyebilirim ki, iyi bir mümin, son derece üretken bir münevver-mütefekkir olan Olcay ağabey kendisine uzatılan bir eli asla geri çevirmezdi. Ekonomik anlamda en sıkıntılı günlerinde dahi cebindeki son yüz lirasını arkadaşının çocuğuna burs verecek kadar hamiyet perverdi…
Yayınlanmış eserlerinin yanı sıra benim gibi birçoklarının üzerinde emeği, çalışmalarında katkısı vardır. Bütün gerçek şairler gibi tüccarlık, pazarlamacılık bilmezdi, yapamazdı. Kendisi bu durumu şöyle formüle etmişti. “Bir insan hem entelektüel hem tüccar olamaz. Birini mutlaka ötekisine tercih etmelidir.” Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ve Zeytinburnu Belediyesinin birlikte düzenledikleri Olcay Yazıcı anma programında Şair Bestami Yazgan Ağabeyimizin tespitleri rahmetlinin karakterini özetleyecek nitelikteydi. Üstadımız onun için şöyle diyordu:”Rahmetli Olcay Yazıcı, gördüğü yanlışı, o yanlışlığı yapanın yüzüne söyleyecek kadar sert, ama arkasından konuşmayacak kadar mert birisiydi.” Ölümüne tarih düşürmek gibi birçok sırrı ardında bırakıp, dostlarının yüreğini yakarak 2010 yılında fani âlemden baki âleme göç eden, “Eylülün kırdığı gül” Olcay Yazıcı ağabeyimiz için o günlerde dilimden şu cümleler dökülmüştü:
 
BİR YİĞİT ADAM TANIDIM
 
Bir yiğit adam tanıdım¸
Zulmün karşısında¸
Karadeniz gibi sert ve hırçın…
 
Bir derviş gönüllü insan tanıdım¸
Mazlumun yanında¸
Akdeniz kadar sıcak ve sakin…
 
Bir münevver¸ mütefekkir tanıdım¸
Mezar taşları gibi millî
Sadaka taşları kadar Müslüman…
 
Şair Olcay Yazıcı göçtü fani dünyadan
Dostlarının gözü yaşlı¸
Yüreği toz duman…
 
Düşünce derinliği ve estetik yoğunluğuyla, geleneğe bağlı çağdaş Türk şiirinin önemli isimleri arasında yer alan şair ve yazar Osman Olcay Yazıcı 1953 Trabzon Sürmene doğumlu. Başta Hisar, Töre, Öncüler, Türk Edebiyatı, Boğaziçi, Pınar, Meşale, Dolunay, Ufuk Çizgisi, Millî Kültür, İnsan ve Kâinat, Kültür Dünyası, Tarih ve Düşünce, İslâmî Edebiyat, Bizim Külliye, Kubbealtı Akademi Mecmuası, Çınar, Yüzakı ve Berceste olmak üzere, birçok dergide şiir, hikâye, deneme ve kültür/fikir yazıları yayınlandı… 12 yıl çalıştığı Türkiye Gazetesi’nde dizi, mülâkat ve köşe yazarlığı; kültür-sanat sayfası yöneticiliği, bölüm şefliği ile yazı işleri ve Avrupa baskıları servisinde redaktörlük görevlerinde bulundu. Daha sonra sırasıyla Türk Edebiyatı Dergisinde Yazı İşleri Müdürü, Kültür Dünyası Dergisi’nde Genel Yayın Yönetmeni, Ayyıldız Gazetesi’nde Kültür Sanat ve Düşünce sayfasın editörü, MÜSİAD’da Araştırma Yayın Komisyonu Koordinatörü ile Süreli Yayınlar Editörü ve UTESAV Genel Müdürü olarak çalışmalarına devam etti. Ebediyete intikal ettikleri 12 Eylül 2010 tarihinde İstanbul2010 Ajansında yayın danışmanlığı görevinde bulunuyordu. Katıldığı çeşitli ulusal-uluslararası sempozyum ve kongrelerde bildiriler sundu. Hizmetlerinden dolayı birçok ödüle layık görüldü. İLESAM, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Yazarlar Birliği üyesi olan Olcay Yazıcı’nın, Arif Nâzım, Mustafa Yıldızdoğan ve Ahmet Yılmaz tarafından bestelenmiş şiirleri de bulunuyor. Yayınlanmış eserlerinden bazıları ise şöyle: Çocuklar Vatanında Büyüsün, Papatyalar Üşümesin, Erguvan Uğultusu, Tartışmayı Tartışmak, Hüzün Yazıları, Eylül’ün Kırdığı Gül, Kitapsız Toplum, Büyük Gün/Bir Kıyamet Alâmeti Olarak Hazreti İsa’nın Dönüşü, Eğitim ve Kültür Trajedimiz/Kendimiz Olmaktan Nasıl Çıktık, Nemrut Ateşi ve Yaralı Küheylân. Yazıcı’nın ayrıca İstanbul Ticaret Odası yayınları arasında çıkmış prestij eserleri de bulunmaktadır. Ölüm temalı onlarca şiirin yazarı Olcay Yazıcı ağabeyin Topkapı’daki aile kabristanlığında bulunan mezar taşına yazdırdığı Yunus Emre’ye ait mısralar ise gayet manidar:
 
Ölümden ne korkarsın?
Korkma ebedi varsın!..
 
Not:Bu yazı Yenidünya Dergisi Eylül 2013 sayısında yayımlanmıştır.

 

Bu yazı toplam 1858 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA