• İstanbul26 °C
  • Erzincan19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sosyal Destek Programı
09 Haziran 2010 Çarşamba 00:00

Sosyal Destek Programı

SODES, İstihdam, sosyal içerme, kültür, sanat, spor alanlarında; göç, yoksulluk ve issizlik gibi sorunlar ile değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçları karşılamayı amaçlayan,

SODES, İstihdam, sosyal içerme, kültür, sanat, spor alanlarında; göç, yoksulluk ve issizlik gibi sorunlar ile değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçları karşılamayı amaçlayan, yerel düzeyde hazırlanan ve uygulanan projelerden oluşan, il düzeyinde valiliklerin koordinasyonunda yürütülen, uygulama surecinde yerel aktörlerin geniş bir biçimde yetkilendirildiği sosyal sorunlara kısa surede karşılık vermeyi hedefleyen insan odaklı bir hibe programıdır.

 

Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında projelere hibe destekleri için başvurular 15 Haziran’da sona ermektedir.

 

Başvuru için uygun iller: Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şirnak,  Kars, Ardahan, Iğdır, Erzurum, Ağrı, Erzincan, Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Gümüşhane, Bayburt.

 

Başvuru Yapabilen Kuruluşlar: Kamu kuruluşları, İl/ilce özel idareleri, belediyeler, mahalli idare birlikleri, üniversiteler, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları

SODES ile; beşeri sermayenin geliştirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin sağlanmasına yönelik olarak, uygulandığı illerde, yerel dinamikleri harekete geçirerek yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sosyal sorunları gidermek, değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık vermek, toplumsal dayanışma ve bütünleşmeyi güçlendirmek, toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılmalarını sağlamak amaçlanmaktadır.

 

SODES’ kapsamdaki illerde faaliyet gösteren ve son başvuru tarihinden en az bir yıl önce kurulmuş bulunan sivil toplum  kuruluşları başvuru yapabilir.

 

İstihdam projeleri; ilgili ilde istihdam edilebilirliğin artırılması, ildeki ihtiyaçlara uygun alanlarda nitelikli işgücünün yetiştirilmesi, mesleki bilgi ve becerilerin geliştirilmesi ve kendi isini kurabileceklere destek olunmasına yönelik projelerdir.

 

Sosyal içerme projeleri; ilgili ilde yoksulluğun azaltılması, sosyal yardim alan yoksul kesimin kendi geçimini temin edecek duruma getirilmesine destek olunması, yaşlı, özürlü, kadın ve çocuklar gibi toplumun öncelikli kesimlerinin yasam standartlarının yükseltilmesi, bunlara goturulen hizmetlerin kalitesinin artırılması ve toplumsal bütünleşmenin sağlanması amacına yönelik projelerdir.

 

Kültür, sanat ve spor projeleri; ilgili ilde toplumun ihtiyaç duyduğu kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin geliştirilmesi ile özellikle çocukların ve gençlerin bu tur faaliyetlerden yararlandırılmasına ve yönlendirilmesine yönelik projelerdir.

 

SODES’in hedef kitlesi, dezavantajlı konumdaki çocuklar, gençler, kadınlar, issizler, yoksullar, göç etmişler, yaslı, özürlü, ve kentlerin gecekondu bölgelerinde yasayan bireyler ve gruplardır. İstihdam, sosyal içerme ve kültür, sanat ve spor alanlarındaki projelerin bu hedef kitlesine yönelik olması beklenmektedir.

 

Proje teklifleri, 15 Haziran 2010 tarihine kadar başvuru sahipleri tarafından valiliklere; 30 Haziran 2010 tarihine kadar ise yapılacak on değerlendirmelerden sonra valilikler tarafından Müsteşarlığa gönderilecektir

 

Projelerin bütçe büyüklüğünün alt siniri 10.000 TL olup herhangi bir üst sinir bulunmamaktadır.

 

Ek Bilgi : www.sodes.gov.tr

Bu haber toplam 848 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA