• İstanbul16 °C
  • Erzincan27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şükrü Ünal İle Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası Söyleşimiz
23 Temmuz 2008 Çarşamba 00:00

Şükrü Ünal İle Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası Söyleşimiz

 Kemahlim.com: Sn Şükrü Ünal öncelikle sizi kısaca tanıyabilirmiyiz Şükrü Ünal: 1947 Erzincan doğumluyum Kemah Gediktepe Köyü ilkokulu İstanbul Kemah Gediktepe ve tekrar İstanbul

 

Kemahlim.com: Sn Şükrü Ünal öncelikle sizi kısaca tanıyabilirmiyiz

 

Şükrü Ünal: 1947 Erzincan doğumluyum Kemah Gediktepe Köyü ilkokulu İstanbul Kemah Gediktepe ve tekrar İstanbul dönerek okudum orta okul lise İstanbul’da bitirdim ünivertiseyi iktisad-i  ilimler akadamesi iktisat ve muhasebe bölümü mezunuyum. 1974 senesinde mezun oldum ve askere gittim yedek subaylığımı İzmir’de yaptım Narlıdere’den döndükten sonra kendi işimi kurdum.

Karaköy Şişhane’de Ünal avizeyi kurdum. 1976 yılında sonra sosyal işlerle ilgilenmeye başladık Kemah Gediktepe Derneği kuruldu. 1976 da dernek başkanı oldum o gün bu gündür hala bu işlerle uğraşmaktayım. 1977 yılında Taşbulak köyünden Gülhatun Hakan ile evlendim. 1978 Kemah köyleri dostluk turnuvası kurucu olan 7 arkadaştan bir tanesi de benim. 1980 1981 1983 1986 ve 1988 yıllarında turnuva başkanlığını yaptım turnuvaya köklü adımlarla atıldı o dönemlerde. 1980 yılından itibaren de Ersiad yönetiminde çalışmaktayım. 10 senedir yönetim kurulu başkanı olarak devam etmekteyim.

 Şuanda Ünal avizeyi bıraktım 25 sene sonra kapattım. Başak Güven ve Birlik Acentesi olarak iş dünyasında devam etmekteyim.

 

Kemahlım.com: Başkanım siz Turnuvanın kurucularından ve eski başkanlarındasınız. Turnuvamızın geçmişi ile şimdiki dönemi itibari ile bir değerlendirme yapabilir misiniz?

 

Şükrü Ünal:  Tabi. Mutlaka dağlar kadar fark var çok büyük gelişti büyüdü organizasyon çok büyüdü ancak bugünkü şartlar altında bizim yapmış olduğumuz organizasyonda cok büyüktü. Yokluklar içerisinde çok büyük uğraşlar verdik. Arkadaşlar çok fadakarhane cefakarhane çalıştılar. Düşünün Haydarpaşa sahasında sahada yürümek mümkün değilken biz orada top oynuyor idik. Haydarpaşa sahası saha değildi üçerli dörderli kollu arkadaşlarla sahadan taşlar toplardık. Ortada okul tarafında bir dere vardı o derenin üstünden atlayarak sahaya girerdik kaleleri v.s kendi ellerimizle yaptık. Bugün Allah’a çok şükür sponsorlarımız var iyi arkadaşlarımız Kemah toplumuna iyi bakıyorlar. Arkadaşların gayretleriyle yeni yönetici arkadaşlarında çok büyük projeleriyle çok güzel oldu çok ilerledik o günün şartlarında çok zordu ancak özverili çalıştılar arkadaşlarımız yani gerçekten. 


 

Her şeyden evvel en önemlisi İstanbul’da bulunan Kemahlıları bir araya getirmesi birbiriyle tanıştırması kaynaştırması çok önemli bir olay. Çok faydalı bir organizasyona sahibimiz. İstanbul’daki Kemahlılara vermiş olduğu fayda var birde Kemah’a Kemahlıya vermiş olduğu fayda var. İstanbul’daki Kemahlıya verdiği fayda ticari alanda birbirlerini tanıdılar geniş ortaklıklar oluştu o konuda devamlı birbirlerini görüyorlar tanıyorlar. Gençler birbirlerini tanıyor Kemah’ı Kemahlıyı merak ediyorlar. Dolayısıyla gençlerimizin Kemah’a bakması yüzünü o tarafa dönmesine sebebiyet verdi. Büyüklerimiz de bu birliktelikten kaynaklanan ilgili olarak köylerde bir evi olan bende yapıyım havasına gitti. Eski evleri olanlar eski evlerini yeniye cevirdiler yeni evler yaptılar. Olmayanlar eski evlerini onardılar bugün hangi köye giderseniz gidin çok büyük bir gelişme göreceksiniz işte bunun en büyük nedeni Kemah köyleri dostluk futbol turnuvasının vermiş olduğu açılımdır yani..

 

Kemahlım.com: Gençlerin kötü alışkanlıklardan kurtulması ve sportif faaliyetler ile bir araya gelmeleri ve kaynaşmaları da sağlanmış oluyordu yani..

 

Şükrü Ünal: Evet gençler açısından kahve köşelerinden kurtuldular.

Tabi onlar zaten yani hem gençleri hem büyükleri kurtardık değil mi?

Bizim zamanda bakın ciddi ve samimi olarak söylüyorum kahve köşelerinden almakta zorlanıyorduk adamlara görev veriyorduk vermiş olduğumuz görevleri alıyorlardı arıyorsun nerdesin kahvedeyim dur oynayacağım şunu da bitireyim geleyim arkadaş etme eyleme diyorduk bak bugün öyle bir sorun kalmadı Allah’a çok şükür gençlerim zaten hiç gitmedi çok önemli bir fayda sağladık.

 

Kemahlim.com: Turnuvamızın Sultan Melik Şenlikleri ile birleştirilerek finallerin Kemah’da oynanması fikri nasıl oluştu.

 

Şükrü Ünal: 1990 yılına kadar kurucu kadronun içinde ve dönem dönem başkanlığını yaptıktan sonra o arada başkanlık yapan arkadaşlara yardımcı oldum Hasan Ayhan, Bayram Sevim. Davut Dede, Davut Dede; iki dönem görev yaptı ilk döneminde çok yardımcı oldum. İkinci döneminde kendisi yaptı. 1989 da ben hiç ilgilenmedim, 90 senesinde ne kadar. biz yönetim kurulunda çalışan tüm arkadaşlar başkanlık yapan tüm arkadaşlar hiç plaket nedir kime verilir nasıl verilir niye verilir bilmiyorduk. Yani bilmiyorduk derken biz birbirimize plaket ayıp olur gelece insanlar bize plaket verir düşüncesiyle hiç alıp vermedik.

 Birbirimize çünkü aynı arkadaşlar hep görev yapıyordu. 1990 senesinde Cengiz Ulutürk, Marmara et lokantasında bana bir plaket verdi o plaketten sonra diğer arkadaşlar bizde çok çalışıyoruz bize niye verilmedi falan gibilerinden böyle laflar edince üzüldüm, altı yedi sene turnuvadan uzak kaldım

86 senesinde turnuvayla ilgilenirken gittiğim gazete spor yazarları olayın çok güzel olduğunu çok enteresan olduğunu ancak o kadar önemli olmadığını ifade ediyorlardı mesela diyorlardı siz Kemah’ta köyde bu işleri yapsanız o zaman bizim için bir haber olur ama burada yaptığınız Kemah köyleri dostluk turnuvası bizim için haber değil. Normal top oynanmış gibi bir hava var o zaman kafaya koymuştum. Bir daha ben başkan olursam bu turnuvayı köye götüreceğim. O gazetecilerin söylediği gibi her köyde bir top sahası her o köye gidip maç yapması falan öle bir maç yapma şansımız mümkün olmayacaktır ama bunu yapabiliriz diye düşünmüştüm ben 5–6 sene 1990 senesinden sonra tam 6 sene turnuvadan uzak kaldım hiç haydar paşaya uğramadım yani kafamdan sildim turnuvayı falan 97-96 senesinde Şerefettin Ulutürk turnuva başkanı olduktan sonra o da ricada bulunda abi gel senin olan lazım. Ben de yavaş yavaş ısınmaya başlamıştım. 97 senesinin açılışınında Şerafettin Ulutürk başkandı. Ortaköy’de Doğanbeyli lokalinde yapıldı açılış. Orada Cevdet Bayram v.s gelmişti iyi bir kalabalık vardı. Toplantıya başlamadan önce Şerafettin’e anlattım dedim ki Şerafettin gel biz dedim finalleri Kemah ta yapalım Cevdet’te hazır buradayken kabul ederse bu işi yaparız. Çok güzel hemen değerlendirdi içeriye girdi içerde arkadaşlara söyledi onlarda kabul ettiler. O sene bir komite kuruldu işteBen de içlerindeydim Cevdet ile protokol gibi bir şeyler yaptık nasıl yaparız nasıl ederiz bugünkü sistemi o gün oturtturduk bugünlere kadar devam ediyor işte o günlerden beri.

 

Kemahlim.com: O yıllarda terör olayları da vardı değil mi?

 

Şükrü Ünal:  Terör olayları daha evveldi. 89 90 yıllarındaydı tahmin ediyorum orada Hüsamettin Şanal sağ olsun organizasyon yaptı. El-Bir diye bir teşkilat kurdu. Bizleri toparladı düzenledi Kemah’a gidelim dedi. O arada Munzur dağları falan oraları teröristler sarmış gibi bir laf oldu. İşte abi gidersek oralara bir gövde gösterisi yapmazsak Kemah’takilerde huzurlu olarak kalırlar yoksa hepsi ordan boşalıp buralara gelir falan gibi fikirler söyledi. Bizde tasvip ettik Hüsamettin’e katıldık. Yani tahmin ediyorum Kemah Kemah olalı öyle bir kalabalık görmemiştir. Çok güzel bir kalabalıktı Kemah’takilerde katıldılar. Konuşmalar yapıldı falan böyle bir olayımız oldu işte o zaman. 

 

Kemahlim.com: Evet başkanım, önerileriniz Kemah köyleri dostluk turnuvasında uzun yıllar hizmet yaptınız. Bilgi ve tecrübeleriniz ışığında önerileriniz olacaktır mutlaka.

 

Şükrü Ünal : Şimdi, Kemah köyler dostluk turnuvasının başlangıcında amacımız Kemahlıları birbirine birleştirmek kaynaştırmak kalkındırmak ve geliştirmekti. Kemahlıları 30 senedir birbiriyle birleştirdik.  Bunda çok iyi muvaffak olduk.  Yani yüzde seksen yüzden yüz  arasında muvaffak olduk.

Ancak Kemah’ı ve Kemahlıyı kalkındırma konusunda maalesef sınıfta kaldık. Yani yüzde yirmi belki muvaffak olduksa olabildik yoksa onun haricinde başarı sağlayamadık.  Artık biz bana göre turnuvayı araç kılarak Kemah’ı ve Kemahlıyı kalkındırmaya gayret göstermemiz lazım.  Turnuva araç olmalı eskiden futbol araçtı şimdi turnuva araç olmalı yani her köy turnuvaya katılabilmek için büyük gayret göstermeli.  Ancak dememiz lazım ki arkadaş dur sen benim turnuvama katılman için şu şu şartları yerine getirmiş olman lazım. Bu şartları yerine getirirsen ancak ben seni turnuvama alırım.

 

Kemahlim.com:  Ne gibi şartlar başkanım?

 

Şükrü Ünal: Avrupa birliğinin Avrupa birliğine girecek ülkelere dediği gibi bizimde bazı şartlar sormamız lazım. Ne olabilir diye düşünüyoruz, diyoruz ki mesela şimdi

1- Sen Kemahlıların genel kurulunda alınan her karara uymak mecburiyetinde olmasın

2- Turnuvaya katılan köy başkanlarının aldığı her karara uyacaksın

3- Turnuvaya katılabilmen için Kemahlılar derneğine 10 tane üye vereceksin ve bu üyelerin parasını hemen ödeyeceksin Kemahlılar derneğini geliştirmek için kalkındırmak için 24 köy katılsa 10'ar tane üye verseler 240 tane üye... Parasını da verirlerse işte sana ek gelir

4- Turnuvaya katılmadan evvel katılırken bana turnuvada köyünü temsil edecek 5 kişinin ismini vereceksin ve bu toplantılarında bu 5 kişiden en az 3'ü mutlaka bulunacak turnuvaya girerken bana 3 tane görevli kişinin ismini vereceksin görevli kişi ben 24 ila bunu çarptığım zaman 72 tane görevli olacak. Ne yapacak bu görevliler saha kontrolü saha amiri işte gecede güvenlikçi getir götürcü bunlara ihtiyacımız var. Bütün yönetim kurulu 15-20 kişi yönetim kurulu adam başkan, başkan yardımcısı bayrak topluyor, bayrak sarıyor bilmem nereye ne asıyor. Olmaz artık bu kadar gelişmiş bir turnuvada ben her köyden 3 kişi almak şartıyla 72 kişiden oluşan bir ekibim olduğu zaman bu 72 kişi mutlaka eğiticen. Saha komiseri nedir saha amiri nedir ne iş yapar nerelerde bulunurlar, lisans nedir değerlendirme nasıl yapılır gibi görevlerde anlattıktan sonra 72 kişinin içinden bir 15-20 kişi seçicem bu 15-20 kişinin benim emrimde yani yönetim kurulunun emrinde görevlendiricen. Böylece turnuvayı onlara yaptırtacaksın ve her senede turnuvayı bilen turnuvayı yöneten arkadaşlar oluşturmuş olacak.

Şimdi biz ne yapıyoruz senelerdir şöyle 5 6 yı geçmeyecek kadar arkadaşlar her sene aynı görevi yapıyor. Diğerlerinin hiç haberi yok. Yarın o arkadaşlardan yapmıyorum dediği zaman kabak gibi açıkta kalacaksınız. Bunun olmaması için buna ihtiyaç var dolayısıyla bu şeyi çok önemsiyorum.

Ayrıca ben turnuvaya giren köye giriş kartı senin bir tane sağlık komisyonun olacak bana başkanın ve başkan yardımcısının ismini vereceksin eğitim komisyonun olacak başkanın ve başkan yardımcısının ismi nitekim 5-6 tane komisyon sayacaksın bunlar isimlerinin verecekler. Bunlar ile ne yapacaksın, eğitim komisyonunu topluyorum dediğin zaman 24 tane köyün eğitim komisyonu başkanları gelecek ve eğitimle ilgili sorunlarımızı dile getireceksin. Köyle olan sorunlarımızı dile getireceğiz. Eğitimcileri toplayacağız v.s gibi. Çalışmalar yapacağız. Misal, sağlıkta en az 100 tane Kemahlı doktorumuz var ama bugün hiç birini bir arada bulamıyoruz. Kimler olduğunu da bilmiyoruz. Ama ben eğer sağlık konusunda bir Doğanköy’ün, Gediktepe köyünün görevlilerini çağırdığımız zaman gelirlerse köylerindeki doktorların sağlıkçıların hemşirelerin isimlerini alabiliriz. Sonra onları toparlayabilme onlara ulaşabilme şansına sahip olabiliriz. Dolayısıyla Kemah köyleri dostluk turnuvasında artık turnuvayı araç kabul edip Kemah’ı ve Kemahlıyı kalkındırmanın yolunu böyle bulmak lazım en önemli şeylerden bir tanesi bu. Ben sistemide doğru bulmuyorum yani .

Eski turnuva başkanlarını dernek başkanları spor kulübü başkanları yani fazlaya da gerek yok 15-20 kişi bir araya gelip bir çekirdek oluşturmalı bunlar daha uygun şey yapanlar diye düşünüyorum. Mutlaka danışma kurulu oluşturulmalı, bu danışma kurulu bana göre istişare kurulu değil danışma kurulu olmalı. Kimlerden oluşturulmalı çok  az kişiden oluşturulmalı bunlar turnuvaya başkanlığını yapmış bu güne kadar 8-10 kişiyi geçmemeli veya spor başkanları bunlara ilave edilmeli yani en fazla Kemah spor başkanları ile turnuva başkanları bir araya gelip danışma kurulu oluşturulmalı. Kendi aralarında başkanlarını seçmeli ve turnuvanın gidişatı hakkında oraya fikir sorulmalı ve hatta onlar kendi fikirlerini oluşturup genel kurula sunmalılar diye düşünüyorum. Her zaman için istişare edilmekte fayda var ben bi onur kurulu bi disiplin kurulu oluşturulmasından yanayım. Bunları kitabımda yazdım. İnşallah arkadaşlar önerilerimizi dikkate alırlar ve ve daha iyisini organize etmeye çalışırlar.

Benim turnuvadaki yerim büyük yani bana dokunduğundan kaynaklanarak bulduğum söylediğim isyan ettiğim bir olay var. Bir kere Kemah köyleri dostluk futbol turnuvasının bir plaket ve birde protokol yönetmeliği olması lazım. 31 senedir bu işi yapıyoruz hala bir protokolümüz yok. İşte daha gecen sene açılış yaptık. Açılışta kendini bilen bilmeyen geldi ön taraflara oturdu. Orda o hakkı var mı yok mu kimse sen oturma oturamazsın demedi. Bir protokol yönetmeliği olsa deseler ki başkanlık yapanlar birinci derecede protokoldür veya beşinci derecede protokoldür. Bunu da ben bilsem ben beşinci derecede protokolsam beşinci derecede yer neresiyse gider oraya otururum. Eger birinci derecede protokolsem yerim nereyse gider oraya otururum. Oraya oturup da yanlış oturanlara da arkadaşlar siz protokolde değilsiniz lütfen kalkın deme hakkına da birileri sahip olur. Şimdi orada yöneticiler gelip orda ki adamları kaldıramazlar. Çünkü niye kaldıracaksın kardeşim sen protokol nerden belli değil ki.

Birde ayrı şekilde plakette öyle biz 1990 senesine kadar hiç plaket vermedik almadık. 90 senesinde bana verdiler benden sonraki yönetici arkadaşlar hep birbirlerine plaket verdiler yani aynı yönetim başkan ve başkan yardımcısına v.s plaket vermeye başladı. Hatta 1993–94 senesinde tahmin ediyorum bavula plaketler konuldu Ankara’ya götürüldü bakanlara plaket dağıtıldı yani böyle olaylar olamaz. Olmaması lazım bunun için plaket kimlere verilir hangi şartlarda verilir diye bizim yönetmeliğimiz olursa herkeste ona göre değerlendirilir. Bunlar çok önemli şeyler başka ne diyim ben sana.

Gençler 15–17 yaş arasında futbol turnuvası düzenleme artık zamanı gelmiştir geçiyordur bile geç kalındı biliyorum ama onlarında şartları nedir belirlemek lazım onları 5-6 senedir söylüyorum iyi olur sevinirim. Kemah okulu mutlaka olması lazım yani spor okulu olması lazım buradan Kemah spora futbolcu yetişmiş turnuvaya futbolcu yetişmiş çok faydalı şeyler bunları devam ettirmek lazım.

 

Kemahlim.com: Peki başkanım, bize zaman ayırdığınız ve fikir ve önerilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Bu haber toplam 1748 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA