• İstanbul24 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SÜREK KÖYÜ
10 Aralık 2005 Cumartesi 00:00

SÜREK KÖYÜ

SÜREK KÖYÜ Görkemli Kuşak Tepe’sinin altındaki derenin münbit topraklarının kenarına kurulmuş olan köy, ilçeye 35 km olup ,kış aylarında 7 hane ,yaz aylarında 25 hane kalıyormuş.Köyün

SÜREK KÖYÜ

Görkemli Kuşak Tepe’sinin altındaki derenin münbit topraklarının kenarına kurulmuş olan köy, ilçeye 35 km olup ,kış aylarında 7 hane ,yaz aylarında 25 hane kalıyormuş.

Köyün muhtarı Ali Rıza KANİK istanbul’da 25 hane hemşehrileri olduğunu, yazın dışarıdan gelenlerle iyi vakit geçirdiklerini, fakat kışın biraz yalnızlık çektiklerini söyledi. Muhtar kendilerinin Elazığ’dan gelme olduklarını ve bu nedenle kendilerine “Taksurlu” dendiğini ifade etti. Köyün şebeke suyu Kundere dedikleri kaynaktan geliyormuş.

Köyün girişindeki Naliverdi, Nalihozan bağları ve bahçeleri yapraklarını dökmüş çıplak ağaçlarıyla bile derenin içindeki, bu şirin köye ayrı bir güzellik veriyordu. Köyün üstündeki Kaz Sırtının devamına yapılan mezarlık yukarıdan her daim köyü gözler ve bekler gibi duruyordu.

Köyün Sınırları:Doğusu; At Aynağı, Kalecik Tepe, Kuşak Dağı, Andaval Deresi ve Eşek Meydanı Yaylası, Batısı; Deve Böğürten, Palutlu Sırt Tepesi ve Fırat, Kuzeyi; Kuşak Taşı ve Kırık Taşı, Güneyi; Fırat Nehr

 Kaynak: Kemah Kitabı,Bir Derkenar Yılmaz Kurt (Eski Kemah Kaymakamı)

Bu haber toplam 2379 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA