• İstanbul28 °C
  • Erzincan24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tan Köyü Şive Örnekleri
01 Mart 2010 Pazartesi 00:00

Tan Köyü Şive Örnekleri

Konuşan : Gülsüm Aksu Yeri       : Kemah İlçesiMerkezTan KöyüKonu        : Genel D. 3-15Biz alduh hep. Yüznomuruya doldurduh o günü".

Konuşan : Gülsüm Aksu

Yeri       : Kemah İlçesi

Merkez

Tan Köyü

Konu        : Genel

 

D. 3-15

Biz alduh hep. Yüznomuruya doldurduh o günü". Temizledük. Gendüsü odanın öğünde aşindik. Getdi, geldi düneyin. Bizim yüznumora odadan temiz. Dedim bahın, yazın cezasını orda. Buna ehliyet verenin de... Galin burda bugün. İki löbet sorna burdayım. Nasılsın, eyi misin? Ben sapımı da yühylerim, misafir de ederim.

 

Konuşan : Recep Aksu

Yeri         : Kemah İlçesi

Merkez

Tan Köyü

Konu        : Genel

 

D. 3-16

Neriye? Yollıyamaduh daha. Neye yolleyim daha? Yollemıyacoh daha. Ben bağlamiyacam dışari. Merkeb de ahurda. Dinne ki deyem. Burayi mı? İki defa ğapah ğoydum, ğaldurdı, atdı uşahlar. Pekâla gene çeham, bi daha gapadam. Nere gedeyersun şindi? Yuncalar nası? Ne vereyesin? O zeman çakı gibi asgeridim. Biliyerim. Gendimi gullaniyerim. Ona göre tedbirimi  aliyerim ben. Daha dügen sürecoük. Gatırnan sürecem. Anne yerim. Ben şindiye gader dohdora heç gan vermemişim. Neye verem ganimi? Bacenağına gedeyi misin? Getmiy misin? Gediyi, seni bi götsün. Ben onın hekâyasını bilmeyim.

 

Tandırevi Konuşmaları

Yeri    : Kemah İlçesi

Merkez

Tan Köyü

Konu     : Genel

 

D. 3-17

Benim ganim manim yoh. Alın, yeyin. O vereceyh. Ben ayahde gurumışım, ne gan verecim. Teze ehmek alın. Bizde bele bişürüyük.  O da ırapata, hıldırik tahdası. Odun, çaşur hepisi var. Ehmek alın da yeyin. Sicah.

Gan da veremezim, can da veremezim. Ezrayil gelmesuz canımı vermem kimseye. Dügün ola oynıya, gelinin uğuru gele ğaynanası öle. Cehizi giz. lşgü içen içeye. Galdunıye gollannı, fıkgır fıkgır oyneye. Biz ficegı bülmöyük. Bu yıhığ eve giriyörük, hurdan çıhiyörük. Başımız  duteyi bazı. Başğa vahıd arğımeyi. Burda gan vereceyh yohdur,başızın çeresine bahın. Ehdiyarın gani igitlere can veremez.  Orda duteye, vuriyi, duriyi. Hepisini de bileyesin. Benim ganim senin gibi deligannıya can verir mî? Demliyece diniz burda çayi. Aslan gibi çalişim. Köwde adam çoh. Vermezler gardaş. Tenceriynen ğorsın yimek bişer. Dolması, fasılyası. Tarhana aşi, Tarhaneyi de goyesin ğazane. Ayren goyesin.Getüriy güwece ğoyesin, tandura yindiriyeysin. Bişir, çiharder, yeyersin. Nerde verisez verin. Selemetnen. Gaçurdılar, başına gelmeyen galmadı oralarda. Gizi aldı, götürdüler. Dimek iki ay ğalmadı öldi. Yeyerem ahşam. Üregim yaralı torunum öldi.

 

Konuşan : Hatice Akkoyun

Yeri        : Kemah İlçesi

Merkez

Tan Köyü

Konu      Genel

 

D. 3-18

Ben hasdayım bah. Durmöyör işde. Deyirim. Bülmem, gorhuyı para vercek. Bu heş beni dögmez. Elinnen dögmedi, dilinnen döğer emma. Beni döğmez . Dilinen dögiyi, tö! Oğluna sebep, benden göre bişey yoh. On üç yaşında büna gelin oldum. Yoh, ğaçırmadı burdaydım. Ben gaşmam ki. gaçuramaz ki. Heç bi şişek isdedi. Goyün, onu da vermedi. Bedâha bi adam. O zemannar bedâhaydı. Bele başlıh yoğudu. O yetimidi. Ahrabahğımız yoh dur da yoldan geçerdi. Ordan tarlalarda göriyidi. Onun arhabâsı heç yohdur. Bi babasi gelmiş asgerden, ahşam gelmiş, sabahdan ölmüş. Ben Dızdaroğlulardan. Getdim de geldim. Bunnan barabar. Götürdi beni. deha neye şikât edim.

 

Konuşan : Hanife Dizdar

Yeri        : Kemah İlçesi

Merkez

Tan Köyü

Konu        : Genel

      

 D. 3-19

 

Garisiyim. Çohdan geldim. Beni ecele çağırıyeller. De orda  çocığa bahsin. Hadice. Ziya'nın toriniydim. Dügen sürüyorük. Bele olacah. Bu ezillenecek. Ezilende de makineynen çiharük, buğda çihayi. Buğda çıhıyi, saman olayı. Saman da mereğe goyirik  yiyir mallar. Ahan bu ohulâ. Beşe. Evi geşdim. Olınıyacağam. Neye ohıyim? Ne adı olıcâh? Evlenende yapiyelir. Işde yapiyerler. Nee diyem beni döge. Çalenner çaliy, çalmeyannar çalmıy. Dûneyin çihardduh. Makineynen çihardiyûk. Dutim. Ne görem? Ne tanıyâm? Nee düşesin? Ey birez garâr. Bu massa.  Dögdü, girdi, ğırdî. Hemen solıyi. Bilmeyem. Sölüyörük. Ben neye söyliyim?

 

Konuşan : Fevziye Duru

Yeri         : Kemah İlçesi

Merkez

Tan Köyü        

Konu      : Genel

 

D. 3-20

 

         Sağlığ. olsun.Şimdi bitdi.Harmannar çıhacâh. Ganim benim bozuhdur yani. Ben bûlüyörum. İki dene baş ağrısı hebi ver, içim. Başım fazla arğıye hem de. Kağıdı yoh mı. Ekinneri bütürdük de geliyük. Şindi butürdûk, çoh şükür. Daha yeni bütürdük ekini. Viy eyle mi ne? Orah bişdük yane. Deyerler orada. Büşurük basbayağı. Basaruh gazena bele, dorğarız. Duzun da atarız. Yağın mağın gonz. Yapeyeller. İki bine ğader vereyeller. Oğlanevi. Gizini veren bi de başlıh mı vere. Benim çöcuhlarım yaşamadılar ki gelin de edim. Bu da gendini ğurtardi ema, epeyi dohtör... Bilmeyerim. Yediyi doldırdı. Gahveci.Büfede urğaşiylar.Bu bugünnerde öyksürmeye başladı.

 

Kaynak: ERZİNCAN VE YÖRESİ AĞIZLARI

İnceleme – Metinler - Sözlük

Prof..Dr.Mukim SAĞIR

Atatürk Kültür,Dil ve Tarih Yüksek Kurumu

Türk Dil Kurumu Yayınları No:565 Ankara,1995

Prof.Dr. Mukim Sağır Bey’e çalışmalarını kullanmamız için vermiş olduğu kişisel izinlerinden dolayı şükranlarımızı sunarız.

 

 

Yayına Hazırlayan : Tuba Hanım

Bu haber toplam 2560 defa okunmuştur
YORUMLAR
özyürek
ahmet
bu çalışmayı yapan değerle hocamıza tşk. ederim unutulmaya yüz tutmuş en değerli kültür varlığımız olan yöresel şivelerimizi gençlerimize tanıttığı için sonsuz şükranlarımı sunaraım.
02 Ekim 2014 Perşembe 09:32
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA