• İstanbul19 °C
  • Erzincan13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tan Köyünde Saanen Keçisi Yetiştiriciliği Gelişiyor
28 Temmuz 2011 Perşembe 00:00

Tan Köyünde Saanen Keçisi Yetiştiriciliği Gelişiyor

Erzincan’ın Kemah ilçesine bağlı Tan Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 2 yıl önce başlattığı saanen keçisi yetiştiriciliği projesini başarıyla yürütüyor. Daha çok Marmara Bölgesinde

Erzincan’ın Kemah ilçesine bağlı Tan Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 2 yıl önce başlattığı saanen keçisi yetiştiriciliği projesini başarıyla yürütüyor. Daha çok Marmara Bölgesinde yetiştirilen saanen keçileri yüksek süt verimi ile tanınıyor. Erzincan’da hayvancılığın birçok alt sektörü başarıyla uygulanırken saanen keçisi yetiştiriciliği de başarıyla uygulanmaya devam ediyor.

 

Büyükbaş hayvancılığın yanı sıra koyun yetiştiriciliğinin yaygın olarak yapıldığı Erzincan’da arıcılık, su ürünleri ve kümes hayvancılığı da başarıyla yapılırken Erzincanlı girişimcileri arayışları da sürüyor. Son yıllarda keçi sütü tüketiminde yaşanan artış ve keçi sütünden elde edilen ürünlerin tüketicilerce benimsenmesi nedeniyle Kemah ilçesine bağlı Tan Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 2 yıl önce 50 baş saanen keçisi ile başladığı projede büyük başarı sağlayarak 2 yılda hem 200 başın üzerine çıktı hem de elde ettiği peynirleri rahatlıkla pazarlar duruma geldi.

 

Tan Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni ziyaret eden Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Lek, gelişmelere ve yeniliklere açık Erzincan çiftçisinin hayata geçirdiği projelerle Erzincan’a büyük katkı sağladığını söyledi. Tan Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi İşletme Müdürü Fatih Üstündağ ile görüşen İl Müdürü Lek, kooperatife her türlü desteğe hazır olduklarını vurgulayarak, yapılan çalışmaların diğer Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerine de örnek teşki edeceğini söyledi.

 

Kemah İlçesi Tan Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi İşletme Müdürü Fatih Üstündağ, Türkiye genelinde saanen keçilerine yönelik büyük bir ilginin bulunduğunu belirterek böyle bir yatırıma yöneldiklerini, kooperatif olarak 23 dekarlık bir alan satın alarak 1850 m² kapalı alan bir işletme kurduklarını kaydetti. Üstündağ, “dünyada ve ülkemizde keçi sütüne olan ilgi nedeniyle biz de kayıtsız kalamadık. Kooperatif olarak amacımız 500 sağmal hayvana ulaşmak. Bu konuda biz her türlü desteği buluyoruz”  diye konuştu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1857 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA