• İstanbul26 °C
  • Erzincan19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tanıtamıyoruz..
22 Temmuz 2015 Çarşamba 10:17

Tanıtamıyoruz..

Tanıtamıyoruz..

Ergan Dağı’nın hali içler acısı... Erzincan’da çekilen ve Erzincanlı sanatçıların oynadığı Kuzu filmi gişe de hayal kırıklığı yaşadı. Karanlık Kanyon üzerine yapılacak Sırat on Fırat asma köprüden kimsenin haberi olmadı.


Cumhuriyet tarihi boyunca Erzincan siyasetin nabzının attığı şehir oldu. Yetiştirdiği ozanlarla Türk Halk Müziği’nin tarih sayfalarında ölümsüzleşti. Yetiştirdiği sinema ve Tiyatro sanatçılarıyla adını ölümsüzleştirdi. Erzincanlı işadamlarının ülke ekonomisine katkıları Türkiye sınırlarını aştı. Erzincan markası dünyanın bir çok ülkesinin pazarında kendine yer buldu.

manset70.jpg
Bir dönem kış turizmiyle gündeme gelen ancak bitimi yılan hikayesine dönen Ergan Dağı’ndaki tesisler şimdi çürümeye terk edildi. Gazetemiz yazarlarından İhsan Payalan Ergan Dağı izlenimlerini “.. Ergan Dağı’na çıkıp gezelim dedik. Erzincan’ın rüyası olan Ergan Dağı’nda neler olmuş görelim dedik. Gittim, gördüm... Tam bir fiyasko. Tesis temeye dilim varmıyor. Bunca emeğe çok yazık” şeklinde ifade etmesi acı bir gerçeği gözler önüne serdi.

Ünlü yönetmen Kutluğ Ataman, uzun metrajlı Kuzu filmini Erzincan'da çekti. Ataman, çocuk oyuncularla, bazı destek oyuncuları Erzincan'dan seçti. Filmde Nesrin Cavadzade, Necmettin Çobanoğlu gibi sanatçılar rol aldı. Yönetmen Ataman, Erzincanlı çok iyi iki oyuncuyu Türk Sineması’na kazandırdı. Ancak film gişede sınıfta kaldı. Oysa Ataman Erzincanlılara "Kendi memleketlerini özlüyor ve görmek istiyorlarsa, bu filmde hepsini görecekler" diye seslenmiş sinema salonlarının doldurulmasını istemişti. 

Kemaliye karanlık kanyonları, taş yolu ile dünyada nadir çoğrafi konuma sahip. Dünyanın sayılı kanyonları arasında yer alan Karanlık Kanyon üzerine ‘Sırat on Fırat’ adı verilen asma köprü yapılacağı haberi televizyonlarda 15 saniye, gazetelerde ise 10 satırlık haberlerle geçiştirildi. İşte tüm bunlar bir araya toplandığında ortaya şu acı tablo çıkıyor: Biz, hepimiz Erzincan’ı tanıtmanın sorumluluğundan kaçıyoruz.

Kaynak: http://www.erzincangazetesi.com.tr/

 

Bu haber toplam 1223 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA