• İstanbul18 °C
  • Erzincan10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TERZİ BABA VE ERZİNCAN  (İki Küre ),Vehbi Yurt
04 Mayıs 2015 Pazartesi 11:40

TERZİ BABA VE ERZİNCAN (İki Küre ),Vehbi Yurt

TERZİ BABA VE ERZİNCAN (İki Küre ),Vehbi Yurt

TERZİ BABA VE ERZİNCAN

 (İki Küre )

Vehbi Yurt

Mimar Sinan İmar Kültür Eğitim Vakfı Kültür Hizmetleri

1.Baskı Ekim 2011

285 Sayfa

1977 yılında liseyi bitirdiğim yıllardı ki Erzincan’da ve çevresinde yaşamış bazı alim ve tasavvuf ehlinin hayatını merak etmiştim. Aynı yıl Erzurum’da yüksek okul öğrenimime başlamıştım. Bu arzu ve iştiyak beni araştırmaya itiyordu. Terzi Baba ile ilgili en önemli notlarımı o yıllarda edindim. Gül Bahçesi diğer adıyla Şevkistan adlı eseri ki el yazma halindedir. Erzurum’da tanıştığım muhterem insan Münip Yıldırgan efendiden emanet olarak aldım. Geniş bir kütüphanenin sahibiydi. İslami kaynakları fazlaca severdi. Bana karşıda cimri davranmadı. Şu anda rahmetli olmuştur. O tarihlerde ise Osmanlıca üzerine çalışmalarımı rahmetli Hacı Saip Odabaşı’ndan tamamlamıştım. Bu eserde Osmanlıca el yazması olarak yazılıydı. Kitabı sadeleştirerek bugünkü yazıya kazandırdım. Ancak bazı nedenlerden dolayı yayına çıkaramadık.

Ayrıca manzum eseri üzerinde ki çalışmalarımızda bugüne kadar bekletilmiştir. Artık çalışmalarımızı birleştirerek yayınlanması gereğine inanmaktayım. Hatta bu dönem Kemahlı Mevlevi Şeyh Hacı İbrahim Efendi ile ilgili çalışmalarımız da mevcuttu. Onları belli bir gayretle ortaya çıkardık.

Terzi Baba adından çokça konuşulan bir sofidir. Erzincan’da bir mezarlığa adına nispeten ismi takılmıştır. Türbesi ve yakınları da o mezarlıkta metfundurlar. Halk arasında dolaşan bir hayli menkıbeleri ve sözleri vardır. Mesleğinden dolayı Terzi Baba diye meşhur olmuştur.

Gönül ehli velilerden olan Terzi Baba’ya civar illerden dahi müritler gelmiştir. Erzincan’da ünlü müritler fazıl kıymetli insanlar yetiştirmiştir. Erzincan’ın manevi yaralarını sarmış tedavi etmiştir.

O’ndaki üstün manevi vasıflar mürşitlik makamının ehli olanlarca bilinmiş takdir edilmiş ve görevlendirilmiştir. Terzi Baba’nın çocuklarıyla ilgili ciddi bir kaynak tespit edemedik. Ancak bütün Erzincanlıların gönlüne taht kurmuştur. Kabri şerifleri sürekli ziyaretçi akınına uğramış gönül doktoru olmuştur. Çalışmamız belki mükemmel olmasa bile faydalı olacağına inanmaktayım. Erzincan’a ve Erzincanlıya hizmet kabul ediyorum.

Bu kitabın hazırlanmasında “Artık zamanı geldi” diye teşvik eden Terzi Baba’nın torunlarından Serdar İnan Bey’in iltifatına; bana destek veren aileme,değerli dost ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Varsa yanlışlarıma af ve özür diler. Hidayet ve başarı Allah’tandır derim.

terzibabaveerzincan20152-001.jpg

terzibabaveerzincan20153-001.jpg

VEHBİ YURT

1960’da Erzincan Kemah ilçesi Yücebelen Köyünde doğdu. İlkokulu köyünde okudu Erzincan İmam Hatip lisesini1977’de tamamladı. 1981'de Üniversite öğrenimini Erzurum'da tamamladı.

Aynı yıl Balıkesir Koray lisesinde öğretmenliğine başladı.1981 yılında askere gitti.1983 yılında yedek subay olarak askerliğini tamamladı.1983 yılında Rize’de öğretmenliğe tekrar başladı.1985 yılında Erzincan Ticaret Lisesinde ve daha sonra Çağlayan Lisesinde, Atatürk Lisesinde, Erzincan Anadolu Lisesinde ve M.P Anadolu Lisesinde öğretmenlik yaptı. Orta ve lise, üniversite yıllarında MTTB çatısı altında çalıştı. Öğretmenlik süresince çeşitli sosyal etkinliklere katıldı.

Türkiye’de sendikal alanında sivil toplum örgütlerin oluşumunda yer aldı. Erzincan’da Eğitim-Bir-Sen Sağlık-Sen, Bem-Bir-Sen’in kurulmalarını sağladı.Memur-Sen konfederasyonuna bağlı Erzincan Memur-Sen il temsilciliğini oluşturdu.

 

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Erzincan temsilciliğini uzun yıllar yaptı.Sendikanın misyonuna göre hareket edip il toplantıları,basın açıklamaları,gerekli eylemler ve televizyon oturumlarına katıldı.Sendikal çalışmalar ve sivil örgütlerin tanıtımı için konferanslar organize etti.

Emek Platformu Erzincan dönem başkanlığı yaptı.Erzincan yerelinde çalışanların sivil toplum örgütlerine katılımları ve sivilleşmelerin oluşması için çok büyük mücadeleler verdi.

Erzincan’a yakın İllerin teşkilatlarıyla ilişkiler kurup bölgenin sivil anlayışına katkıda bulundu.Erzincan’da insanların yetiştirilmesine vesile oldu.

header-bg.jpg

Eğitim-Bir-Sen il temsilcisi olarak yapılacak işlerin en iyisini yapmak,sendikal hayatı güçlendirmek,Sendikacılık ve sivil örgütlenmeyle ilgili insanların bakışlarını düzeltmek için çalıştı uğraştı bu uğurda mücadele etti.

Hayatı boyunca demokratikleşmeyi savundu.Sivil olarak yükselen teşkilatları destekledi.

*Terzibaba

*Hacı İbrahim efendi

*Kıyamet ne zaman kopacak ?

*Zamanı Kuşandım

*Tekrarı Yok Hayatın

*Terzibaba ve Erzincan (İki Küre)

 

Adlı eserleri yayımlandı.

 

“Kelimeler kavramlar” isimli telif eseri gazetede tefrika etti.

 

Mehmet Akif Ersoy’dan “ İÇKİ “ adlı eseri sadeleştirerek gazetede yayımladı.

 

Yerel ve genel gazetelerde bir çok makaleler yayımladı.

 

Farklı dergilerde şiirlerini yayımladı .

 

Türkiye Yazarlar Birliği'ne üye oldu. MOBİSAD (Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği) İcra Kurulu üyesi ve Doğu Anadolu Bölge Temsilciliği yaptı.

Ayrıca iş dünyasında yeraldı. Erzincan’da yapı kimyasalları satışı ve uygulamaları üzerine çalıştı.

Tarım makinaları satış ve servis çalışmaları yaptı.

İletişim sektöründe hizmet veren perakende ve toptan satış yapan işletmeler oluşturdu.

Cep telefonları üzerine teknik servis kurdu. Halen işletmelerin yönetimiyle ilgilenmektedir.

Evli üç çocuk babasıdır.

Bu haber toplam 2240 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA