• İstanbul25 °C
  • Erzincan25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trilyonluk hayvancılık tesisi
03 Aralık 2005 Cumartesi 00:00

Trilyonluk hayvancılık tesisi

Erzincan’da hayvancılık sektörü yeni kurulacak olan organik hayvancılık tesisi ile birlikte hareketlenecek. İstanbul’da Erzincanlı işadamlarının kurduğu bir şirket organik hayvancılık

Erzincan’da hayvancılık sektörü yeni kurulacak olan organik hayvancılık tesisi ile birlikte hareketlenecek. İstanbul’da Erzincanlı işadamlarının kurduğu bir şirket organik hayvancılık tesisi kurmak için çalışmalarına başladı.
Bu kapsamda şirketin yetkilisi olarak Erzincan’a gelen Kemahlı işadamı Ahmet Bayat, girişimlerine başladı. İlk olarak Erzincan Valisi Refik Arslan Öztürk’le görüşen işadamı Bayat, organik süt üretmek için kurulacak tesisin hazırlığının başladığını açıkladı.
Dün Erzincan’da Vali Refik Arslan Öztürk, Kemah Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Tarım İl Müdürü Abdulbaki Şahin, Kemah Belediye Başkanı Şükrü Balcı Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde bulunan Doğan Organik Ürünler Anonim Şirketi’nde incelemelerde bulundular.
Erzincan’dan Vali Refik Arslan Öztürk başkanlığında hareket eden heyet ilk olarak Kelkit Kaymakamı Erol Rüstemoğlu’nu ziyaret etti. Kelkit Kaymakamlığında bir konuşma yapan Erzincan Valisi Refik Arslan Öztürk, Erzincan’a yatırım yapan herkese yardımcı olacaklarını açıkladı.
Tarım ve hayvancılık sektörünün Erzincan’ın kalkınmasında büyük bir rol oynayacağını vurgulayan Vali Öztürk, İstanbul’daki Erzincanlı işadamlarının Kemah’a yapmak istedikleri hayvancılık yatırımının bölgeye büyük bir katkı sağlayacağını kaydetti. Vali Öztürk Kelkit Kaymakamlığı şeref defterini imzaladıktan sonra heyet hep birlikte Aydın Doğan’a ait Doğan Organik Ürünler A.Ş.’ye hareket ettiler.
Aydın Doğan’a ait organik hayvancılık tesislerinde Genel Müdür Hüseyin İlhan Başaran’la bir süre görüşen Vali Öztürk başkanlığındaki heyet, yapılacak olan tesis hakkında Genel Müdür Başaran’dan fikir aldılar. Burada Kemah’ta bulunan ve şu anda kapalı durumda olan yem fabrikasını gündeme getiren Vali Öztürk, Kemah’taki yem fabrikasının bir süredir kapalı olduğunu ancak fabrikanın çok iyi durumda olduğunu söyleyerek, “Bu fabrikayı bir an önce Erzincan ekonomisine kazandırmamız gerekiyor. Bu fabrikada yapılacak olan yem üretimi hayvancılığımıza katkı sağlayacaktır” dedi.
Şirket yetkilisi Ahmet Bayat ise 99 ortaklı ve 1 trilyon sermayeli bir şirket kurduklarını ve Kemah’a organik hayvancılık tesisi kurmak istediklerini söyledi. Genel Müdür Hüseyin İlhan Başaran ise Kemah’ta kurulacak olan tesise her açıdan destek vereceklerinin sözünü verdi. “Siz yeter ki tesisi kurup, süt üretin. Pazarlama konusundan teknik konulara kadar birçok alanda biz destek vermeye hazırız. Kaldı ki Erzincan başta olmak üzere bu bölge her açıdan hayvancılık için mükemmel bir bölgedir. Erzincan halkı çok şanslıdır çünkü hayvancılık için ne gerekiyorsa hepsi orada mevcut. Biz burada mera bile bulamıyoruz” dedi.
Vali Refik Arslan Öztürk ise Erzincan’da mera çalışmalarının çok iyi gittiğini ifade etti. Vali Refik Arslan Öztürk ve beraberindekiler tesislerde organik süt ve ayran içmeyi tercih ettiler.

Bu haber toplam 1534 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA