• İstanbul19 °C
  • Erzincan9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkçe Olimpiyatları Erzincan’da yapılacak
19 Mart 2013 Salı 09:52

Türkçe Olimpiyatları Erzincan’da yapılacak

156 ülkeden 2 bin öğrencinin katılımıyla yapılacak olan 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarının Erzincan ayağına 20 ülkeden 120 öğrenci katılacak.

156 ülkeden 2 bin öğrencinin katılımıyla yapılacak olan 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarının Erzincan ayağına 20 ülkeden 120 öğrenci katılacak.

Türkiye genelinde 156 ülkeden 2 bin öğrencinin katılımıyla yapılacak olan 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarının Erzincan ayağında 20 ülkeden 120 öğrenci katılacak. Erzincan 13 Şubat Şehir Stadyumu'nda haziran ayı içerisinde yapılacak olan ve yaklaşık 15 bin kişinin katılımının beklendiği 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na Sivas, Erzurum, Tunceli, Bayburt, Gümüşhane illerinden de katılım gerçekleşecek.

Etkinlik masaya yatırıldı
11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Erzincan Organizasyon Komitesi tanıtım toplantısı düzenleyerek yapılacak olan etkinlikler hakkında bilgiler verdi. Toplantıya Erzincan Valisi Selman Yenigün, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, İl Müftüsü Burhan İşliyen, EGİSAD Başkanı Güner Ersoy, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Aydın Yalvaç, Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Birlik Başkanı Necmettin Ünal, Kızılay Erzincan Şube Başkanı Ferit Bayata, sivil toplum kurumlarının temsilcileri, işadamları ve davetliler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Organizasyon Komitesi Başkanı Mustafa Önder, "Erzincan Ergan Dağı'nın açılışı ile büyük mutluluk yaşadı. 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarını da el ele vererek başaracağız." dedi.

Bizim için büyük mutluluk
Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır ise konuşmasında, düzenlenecek olan organizasyonun önemine değinerek; "Erzincan da böyle bir organizasyonun yapılacak olması birleri heyecanlandırdı. Gelen misafirleri Erzincan da ağırlayacak olmak bizim için büyük bir mutluluktur” dedi.

Türk kültürü tanıtılıyor
Erzincan Valisi Selman Yenigün’de konuşmasında, yapılan organizasyon ancak aşkla, gönülle elde edilebilen bir husus olduğunu söyledi. Vali Yenigün, "Bugünlere geldiğimizde bakıyoruz ki dünyada yüzden fazla ülkede bizim elçimiz diyebileceğimiz okullar gönül fetih ediyor. Türk kültürünü tanıtıyor. Türk insanı nasıl bir insandır, hangi inanca sahiptir, hangi dili konuşuyor, bu konuda hiçbir bilgisi olmayan Afrika ülkelerinde, Uzak doğuda bir bakıyorsunuz ki oraya giden kardeşlerimiz inanılmayacak bir başarı elde etmişler. Türkiye’nin adını bilmeyen ülkeler Türkiye’ye ve Türk insanına sempati duyuyor. Böyle bir şeyi ne topla, ne tüfekle, ne parayla elde edemezsiniz. Bu ancak aşkla, gönüle elde edilebilen bir husus." şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Organizasyon Komitesi tarafından program katılımcılara bilgi verildi.

Erzincangazetesi.com

 

Bu haber toplam 1773 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA